Simulator de Elicopter

Mașini, avioane, tancuri, nave, fotbal, zei, ingineri - despre toate se discută aici.
Post Reply
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Simulator de Elicopter

Post by vulp »

Apache Air Assault din 2010 (review, gameplay) produs de Gaijin Entertainment pentru PS3, Xbox 360 si PC. pc gamer uk i-a dat scor de 75 din 100.

nu stiu ce sa zic. pare sa aiba realismul de arcade a lui Eurofighter Typhoon insa fara atmosfera sa. iar eu ma duc la Eurofighter Typhoon din aceeasi motiv pentru care m-as duce la Bemol.

Enemy Engaged 2? comentarii pozitive dar e prea vechi bre. a fost scos in 2007 dar arata ca Enemy Engaged primul, scos in 2000. ce naiba.

AH-64D Apache Longbow pentru ARMA2 sau ARMA3? nu stiu boss, prea complicat. n-am jucat in viata mea ARMA si n-am de gand sa ma apuc acum. parol! cine vrea, totusi, cica Operation Arrowhead e de cautat (independent de ce zic aici de addon)

DCS: Black Shark 2? putine reviewuri (asta pare bun]. nu e clar daca au facut elicopterul smecher dar misiunile la plesneala... sau care e treaba. pare un simulator dar cred ca exista o diferenta enorma intre un simulator de zbor si un simulator de conflict armat care momentan se duce cu elicopterul (ceva la care Apache Air Assault si Gunship 2000 par sa exceleze); indiferent de asta, DCS e free to play si in formatul asta include un elicopter: SU-25T (Frogfoot). daca cineva are experienta, sa se destainuie.

Gunship 2000 Islands and Ice? produs de Microprose, publicat in 1993, dincolo de faptul ca a jonglat limitarile specifice anului 1993 excelent, jocul mi se pare mai viabil decat tot ce s-a scos de atunci incoace. review decent aici

Jane's Longbow 2? 1997 dar pare ok.

Last but not least: ce vreau eu este ceva gen lupta cu helicoptere din Rambo II. Atat. Aproape de sol (care sa fie modelat decent), tactic, smecher. Ma gandeam ca va fi simplu, dar aparent e complicat.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Simulator de Elicopter

Post by ne0lith »

Am jucat cateva din astea cand eram mic. Nici inainte nu era foarte popular genul, dar acum e aproape complet mort, nu cred ca ai mari sanse sa gasesti ceva ok aparut recent. Unul ce mi-a placut destul de mult a fost Apache Longbow Assault. As zice ca era semi-simulator (LE: de fapt, m-am uitat acum si pare mai mult spre arcade, dar tot nu era rau), vezi aici:

phpBB [video]


DCS nu am jucat, dar tot de la Eagle Dynamics am incercat simulatoare superbe chiar si pentru un casual ca mine, gen Flanker si Lock On. DCS am citit ca ar fi si mai hardcore ca realism. Nu cred ca ai avea rabdare sa inveti cum sa citesti o gramda de cadrane si ce butoane trebuie apasate doar ca sa poti decola, ajunge la zona de conflict si folosi armele in mod corect. Pare un joc pentru mega-entuziasti.
Last edited by ne0lith on 7 Feb 2017, 23:38, edited 1 time in total.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Simulator de Elicopter

Post by Mahdi »

LHX - never forget.

Image

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Simulator de Elicopter

Post by vulp »

Mahdi >> eu n-am putut niciodata sa ma afund in LHX dar am avut colegi de liceu care erau realmente obsedati :lol:

ne0lith >> Wow, apreciez, ma mir ca nu l-am gasit (nu de alta dar ultimele 2 ore numai simuri de elicoptere am cautat). Terrainul pare sa fie realizat cu atentie. Posibil sa-l incerc, dar sper din toata inima sa suporte dual joystick (... de pe controllerul de xbox). Acest feature, din cate am inteles, merge out of the box numai la Apache Air Assault, la Jane's Longbow 2 si la DCS.

BTW! stiu ca e un pic offtopic deoarece nu e simulator, dar am gasit o adevarata bijuterie care se conformeaza "criteriului Rambo": seria Strike.

phpBB [video]

videoul e din Urban Strike, 1994. la un alt video zice ca in Jungle Strike controlul elicopterului era mai bun. urmeaza sa incerc seria (mi se pare genul de joc in care te poti pierde) si poate bag un retro review.

de pe wiki:
The series was ranked as the 95th top game of all time by Next Generation in 1996, commenting that "rarely has a game series had such an on-target blend of action, strategy, and scenario."
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Simulator de Elicopter

Post by Cristan »

Tot ne-simulator, dar pe stil Rambo, ar fi si Thunder Wolves. Pare un arcade decent. Il am de mult timp in backlog. Pardon, BACKLOG!
phpBB [video]


Si, tot arcade, am impresia ca sunt elicoptere si in Ace Combat Assault Horizon dintr-un Humble Bundle curent.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Simulator de Elicopter

Post by zme-ul »

ARMA3 .. nimeni?!?! rusine!
are si DLC specific cu elicoptere
人は地獄を作った
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Simulator de Elicopter

Post by vulp »

btw daca ar fi niveluri ca-n Thunder Wolves (preferabil dupa modelul Strike) pentru DCS, you bet your ass ca as invata cele 400 pagini de cum se zboara un elicopter. chiar si fara voice packul cu Stallone & Kurt Russell
zme-ul wrote:ARMA3 .. nimeni?!?! rusine!
are si DLC specific cu elicoptere
vulp wrote:AH-64D Apache Longbow pentru ARMA2 sau ARMA3? nu stiu boss, prea complicat. n-am jucat in viata mea ARMA si n-am de gand sa ma apuc acum. parol! cine vrea, totusi, cica Operation Arrowhead e de cautat (independent de ce zic aici de addon)
zmeule, asteptam cu sufletul la gura la ce ai sa ne impartasesti :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Simulator de Elicopter

Post by Cristan »

Stallone nu a jucat cu Kurt Russell in Rambo, doar in Tango & Cash :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Simulator de Elicopter

Post by vulp »

... pana acum :!:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Simulator de Elicopter

Post by caleb »

vulp wrote:
phpBB [video]

videoul e din Urban Strike, 1994. la un alt video zice ca in Jungle Strike controlul elicopterului era mai bun. urmeaza sa incerc seria (mi se pare genul de joc in care te poti pierde) si poate bag un retro review.

de pe wiki:
The series was ranked as the 95th top game of all time by Next Generation in 1996, commenting that "rarely has a game series had such an on-target blend of action, strategy, and scenario."

Jungle Strike e mai bun, cel puțin pe Sega Megadrive. Și Desert Strike e ok.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Simulator de Elicopter

Post by vulp »

m-am edificat si eu intre timp. acuma trebuie sa iau gamepad. am scos si versiunea pentru SNES just in case. se gasesc si cele 2 jocuri pentru playstation (Soviet Strike si Nuclear Strike).

e un interviu scurt si excelent cu Mike Polhsen aici (de la jum. paginii in jos): http://www.wizwords.net/strike-series/

btw de pe TvTropes:
Darker and Edgier: The Playstation versions. To give an idea, one mission takes place in Chernobyl where you have to kill a Romanian Gulag dominatrix (yes, you read that right) who had grown to become a ruling guerrilla leader in charge of a nation, apparently powerful enough to make a play for the Chernobyl reactor to use the nuclear materials to launch rockets over Europe. Then there's the Xanatos Gambit detailed below.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Simulator de Elicopter

Post by tnt »

Hellcopter

phpBB [video]
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Simulator de Elicopter

Post by Bogdan »

Holy, fuck LHX. Tocmai mi s-au activat neuroni care erau pe idle de aproape 20 de ani.
Dar as putea sa jur ca pe monitorul meu monocrom amber grafica era mai faina decat in sceenshoturile color pe care le vad acum.

Sat natal

După douăzeci de ani trec iarăşi pe-aceleaşi uliţi
unde-am fost prietenul mic al ţărînii din sat.
Port acum în mine febra eternităţii,
negru prundiş, eres vinovat.

Nimeni nu mă cunoaşte. Vîntul, el singur, sau plopul
de aur. Plop înălţat de-un fir nevăzut asemenea fusului.
Nedumirit turnul se va uita două ore în urma mea
pînă m-oi pierde din nou subt dunga apusului.

Totul cît de schimbat! Casele toate sînt mult mai mici
decît le-a crescut amintirea.

Lumina bate altfel în zid, apele altfel în ţărm.
Porţi se deschid să-şi arate uimirea.

Dar de ce m-am întors? Lamura duhului nu s-a ales,
ceasul meu fericit, ceasul cel mai fericit
încă nu a bătut. Ceasul aşteaptă
subt ceruri cari încă nu s-au clădit.
Post Reply

Return to “Simulatoare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests