No Man's Sky

Mașini, avioane, tancuri, nave, fotbal, zei, ingineri - despre toate se discută aici.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: No Man's Sky

Post by TG »

Sunt de acord cu McWilliams. Fml. :o

Iar sistemul de refunds e fucked, 2 ore poate fi jumătate dintr-un joc și cinematicul de introducere din altul, nu știu care ar fi soluția mai buna, but I don't especially like this one.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: No Man's Sky

Post by ola small dickie »

Poti returna filme sau carti sau muzica daca nu iti plac? Cred ca cu astea ar trebui sa comparam jocurile daca vrem sa comparam. Nu cu prajitoare de paine. Si la filme, carti, muzica se pot face promisiuni.

Mie mi se pare ok sa fie refund la jocuri pt probleme tehnice, nu ca nu iti place, nu ca nu e cum ai sperat sa fie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: No Man's Sky

Post by .chester »

Mi se pare amuzant ca nimeni de pe acest thread nu a jucat NMS.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: No Man's Sky

Post by Waaagh! »

party pooper
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: No Man's Sky

Post by vulp »

ce party? tu ar trebui sa fii pus sa te joci no man's sky pana ti se ia carnea de pe oase :mrgreen:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: No Man's Sky

Post by McWilliams »

Si este cu atat mai tragi-comic cu cat nu doar tu cumperi un joc video, ci zeci, sute, mii, poate chiar sute de mii de indivizi. Asa ca nu poti invoca faptul ca dureaza prea mult pana se afla adevarul. Trebuie doar sa ai rabdare macar cat sta matza-n coada.

Inca o chestie: daca un joc este asa cum "ti s-a promis" la lansare, dar doua-trei patch-uri mai incolo devine "ALTFEL decat ti s-a promis", atunci ce? Primesti banii inapoi ca ti s-a schimbat jocul video de sub tine? Dai in judecata producatorul pentru ca a modificat ce ti s-a vandut?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: No Man's Sky

Post by Waaagh! »

vulp wrote:ce party? tu ar trebui sa fii pus sa te joci no man's sky pana ti se ia carnea de pe oase :mrgreen:
Nah, ma plictisesc de moarte sandboxurile astea. De ani de zile spun ca o sa omor balaurul in minecraft, dar mereu abandonez cam la punctul in care ridic coliba de chirpici.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: No Man's Sky

Post by vulp »

Waaagh! wrote:
vulp wrote:ce party? tu ar trebui sa fii pus sa te joci no man's sky pana ti se ia carnea de pe oase :mrgreen:
Nah, ma plictisesc de moarte sandboxurile astea. De ani de zile spun ca o sa omor balaurul in minecraft, dar mereu abandonez cam la punctul in care ridic coliba de chirpici.
pai da :mrgreen:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: No Man's Sky

Post by Mahdi »

Între timp s-a închis robinetul cu refunds. Armaghedonul industriei a fost stăvilit.

https://www.reddit.com/r/NoMansSkyTheGa ... _standard/
REMEMBER CITADEL
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: No Man's Sky

Post by caleb »

chestr0ny wrote:Mi se pare amuzant ca nimeni de pe acest thread nu a jucat NMS.
-1. Am vrut să-l văd cu ochii mei ca să-mi facă poftă de FTL/Ur-Quan Masters. Sau Elite Dangerous. Ceea ce a și făcut. Și mi-a amintit de Spore. Un dezastru. Dar mult mai distractiv pe alocuri.
După mine, chestia cu refunds se aseamănă bancului cu oasele de pește. Te arzi o tură, după care poate te duce capul să nu mai faci funding/preorder aiurea, să cumperi de pe GoG dacă ai ocazia, nu Steam, ca să poată exista și versiune 'demo' înainte să lipești 50 de euroi pe fruntea vreunuia din industrie.

Ca o paranteză, am luat vara asta o conservă de pozat subacvatico-rezistentă. După două folosiri, ca la carte, clătiri cu tot procesul etc., a început să se belească un strat hidrofob exact în dreptul obiectivului. L-am trimis frumos înapoi, explicat situația în detaliu, subliniat că e o eroare de design așa ceva și mi-au virat la loc banii fără să mîrîie, chit că avea clar urme de folosire și toate alea. Deși în principiu zice clar că nu se fac rambursări integrale dacă prezintă urme clare de uzură sau defecte, scad din sumă costuri de readucere în condiția originală etc.

Dar, pentru un produs virtual, pentru care cumperi nici măcar o copie, ci o licență care-ți dă dreptul să-l utilizezi, așa cum e, cam dificil de pus limita de unde se termină returul de bun simț și începe "împrumutatul" legal. Sau vreo limită arbitrară de timp... dunno. Cum ar fi un bug care apare la vreo 5 ore în joc și te face să pierzi toate save-urile. Sau un blocker rezolvat printr-un patch care, la fel, necesită save-uri noi? E o diferență și între joacele de PC și cele pentru o consolă, în cazul celor din urmă poți să zici clar, nu are framerate consistent și mă dor ochii sau are prea multe bug-uri și e mai greu să te contrazică, fiindcă poți oricînd instala un disc retail și observa problemele.

Mi se pare că cea mai discutabilă practică e aia cu schimbări fundamentale în joc care îți displac și pentru care ai putea vrea refund și la două luni după apariție. Acolo i-aș cam obliga la configuration management de vreun soi, să poți face revert și juca versiunea care-ți plăcea și pentru care ai plătit. Cel puțin la astea "single". Pe partea de distribuție digitală, e oarecum simplu, stochezi separat doar delta-urile din fișiere și împachetezi pentru fiecare versiune, aka build and download, e fezabil.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: No Man's Sky

Post by ciolan »

După mine, chestia cu refunds se aseamănă bancului cu oasele de pește. Te arzi o tură, după care poate te duce capul să nu mai faci funding/preorder aiurea, să cumperi de pe GoG dacă ai ocazia, nu Steam, ca să poată exista și versiune 'demo' înainte să lipești 50 de euroi pe fruntea vreunuia din industrie.
Man is not a learning animal.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: No Man's Sky

Post by McWilliams »

Din categoria "they don't make them like they used to", retin ca primele CD-uri Level aveau demo-uri la cateva jocuri care urmau sa fie lansate. Acum, a oferi un demo pentru un joc este sinonim cu ai cere producatorului sa-si taie o mana. Exceptand situatia in care platesti 10-15 euro pe el.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: No Man's Sky

Post by caleb »

ciolan wrote:
După mine, chestia cu refunds se aseamănă bancului cu oasele de pește. Te arzi o tură, după care poate te duce capul să nu mai faci funding/preorder aiurea, să cumperi de pe GoG dacă ai ocazia, nu Steam, ca să poată exista și versiune 'demo' înainte să lipești 50 de euroi pe fruntea vreunuia din industrie.
Man is not a learning animal.
Da, am observat și eu asta în ultimul timp, că omul este ca o ... fabrică artizanală de bere. Fiecare pune alt malț, mai strecoară vreo aromă de căpșuni, o filtrează sau nu, dar cînd deschizi sticla tot bere găsești :P
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: No Man's Sky

Post by cg1700 »

phpBB [video]
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: No Man's Sky

Post by stef »

Cam naspa pentru cei care cumpara marfa digitala, ca dupa un timp sa se implementeze modificari atat de majore incat player-ii sa-si doreasca refund si sa nu li se mai ofere aceasta posibilitate.
Pana acum nu mi s-a intimplat, dar asta si din cauza faptului ca eu ma joc mai mult FPS-uri, gen in care nu prea ar avea ce mari modificari sa se faca pe parcurs astfel incat sa-mi doresc refund pentru vreun titlu.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: No Man's Sky

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: No Man's Sky

Post by cg1700 »

Image

This is just getting sad.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: No Man's Sky

Post by Cristan »

Looking At How Far No Man's Sky Has Come
Looking at No Man’s Sky today, after six major updates and more than 70 patches, the reception has been completely turned on its head. Free updates continue to roll out, Hello Games is working on its next project, and players continue to discover new planets and travel to the center of the universe.

If you’ve been thinking about getting into No Man’s Sky for the first time or giving it another chance, here’s what’s been added to the game since launch and what you can look forward to in the future.
Eu l-am încercat puțin la lansare și, deși repetitiv și fără mult conținut, mi-a plăcut. Iar cu tot conținutul adăugat sună mult mai bine.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: No Man's Sky

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: No Man's Sky

Post by cg1700 »

Respect ce au facut cu jocul dar probabil nu o sa il joc niciodata. Pentru mine conceptul din start nu imi place. E un joc de explorare generat procedural si oricat l-ar imbunatati tot asta o sa ramana in esenta.
Image
Post Reply

Return to “Simulatoare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests