[Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
Post Reply
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

[Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by ailailou »

Salut dragi forumiști Nivel2 și exLeveliști, long time no see! :)

Vara aceasta mi-am zis să testez apele pe platforma Google Play și să lansez o aplicație, un joc mai exact, așa că am bătut palma cu un programator pe cinste, am dat drumul la ventilator și ne-am pus pe treabă.

Două săptămâni mai târziu a ieșit Deep Ball, un joc în care trebuie să miști o serie de bare ce urcă din partea de jos a ecranului astfel încât să așezi deschizătura fix pe centru pentru ca bila de sus să treacă cu succes prin ea.

Se începe cu o viteză fixă iar aceasta crește pe măsura scorului. Există 2 versiuni, gratis apropo, a jocului:
  • Swipe, unde barele pot fi mișcate în mod liber
    Tap, unde se face tap în stânga sau dreapta barelor pentru a le mișca în direcția opusă
Linkuri către Play Store și imagini din joc:

Deep Ball Swipe: https://play.google.com/store/apps/deta ... pballswipe
Deep Ball Tap: https://play.google.com/store/apps/deta ... eepballtap

Orice feedback sau vorbe de bine/rău sunt binevenite. :lol: Dați-mi de știre dacă întâmpinați buguri sau dacă aveți întrebări despre întreg procesul prin care am trecut până la publicare.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by Nervozix »

Deep Ball.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by marvas »

nu am Android, dar daca as avea l-as incerca pentru ca te cunosc de pe forum.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by Jaunty »

Superb titlu. :) L-aș încerca dacă ar fi liber.
Versiunea 1.02 poate să acceseze:
acces deplin la rețea
vizualizează conexiunile la rețea
De ce?

Și de ce ați făcut două versiuni în loc să aveți o opțiune pentru control scheme?
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by ailailou »

Știți ce e culmea? N-am știut ce ascunde fraza de fapt pe interwebs iar acum câteva ore am fost redirecționat către o pagină urbandictionary și m-am cam prăpădit de râs. Ideea e că google play mi-o acceptat deja jocul, sexul se vinde ușor deci win win for me.

@Marvas, salutare! :D

@Jaunty, e interesantă platforma asta Android si magazinul Play. Aplicațiile free în cea mai mare parte conțin add-uri, fie bannere fie full screen interstitial. Am mers pe mână bannerelor deoarece cred că interstitials sunt prea de tot dacă nu-s implementate cu bun simț.

În legătură cu permissions, în română sună mai exagerat din câte văd, însă de la bun început am mers pe ideea unei aplicații light weight ce să necesite cât mai puține permisiuni. Cele două listate "android.permission.INTERNET" respectiv "android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE" sunt printre cele mai basic și nu le-aș fi inclus dacă nu era nevoie de ele pentru afișarea ad-urilor. La instalare gugăl zice că aplicația nu necesită nici o permisiune specială, nici nu face referire la cele 2 de fapt, deși odată cu android 6.0 va trebui dat accept la fiecare permision în parte.

Există o sumedenie de jocuri si aplicații pe store care cer o grămadă de permisiuni cu adevărat periculoase pentru identitatea utilizatorului chiar și atunci când nu ar avea nevoie de ele. În română parcă ar da de înțeles că activează automat netul și dacă e oprit sau ceva de genul.

Ideea este că avem și versiuni "full" sau "pro" cum le-am numit noi, fără ads și 0 permisiuni, cele 2 aplicații paid fiind echivalentul arhicunoscutului "Remove adds for 0.99" ce îl au aplicațiile de pe iOS appstore.

În legătură cu faza unei singure aplicații care să includă opțiunea de Swipe și Tap direct din meniu, sunt complet de acord cu ideea că ar fi fost o opțiune mult mai logică, dar ne-a picat fisa abia la sfârșitul developmentului. Deoarece am avut un deadline de 2 săptămâni, am decis să lansăm separat Tap mode pe ultima sută de metri, nefiind siguri că am finaliza integrarea într-o singură aplicație. Ne-am învățat lecția însă și pe viitor n-am mai repeta acțiunea.
Oricum, îmi pare rău dacă ad-urile sau permisiuniile cele două te opresc să-l încerci. ^^ Dacă nu mă înșel, cu netul oprit n-ar trebui să afișeze ads. Asta e ceva ce chiar n-am încercat.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by Marius Ghinea »

" am mers pe ideea de a lansa separat Tap mode pe ultima sută de metri, nefiind siguri că am finaliza integrarea intr-o singură aplicație."

cel mai bine intre actiunea din joc si actiunea asupra interfetei hardware nu faci legatura directa, ci interpui un array/matrice/lista in care actiunea asupra interfetei hardware (tap/swipe) modifica o valoare de la o pozitie anume. actiunea din joc se declanseaza la modificarea valorii din pozitia anume din array. simplu. astfel modifici extrem de usor partea de comanda hardware, pentru ca ea apare intr-un singur loc in cod. bonus: actiuni din joc pot declansa actiunea cu pricina modificind la rindul lor valoarea de la pozitia anume din array. ;-)
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by ailailou »

@Marius Ghinea & Jaunty, ținând cont de faptul că avem doar 3 descărcări deocamdată la versiunea Tap, ar fi o șansă să facem o integrare într-o singură aplicație. Hm hm. Am vorbit cu amicul ce s-o ocupat de coding, doable poate săptămâna asta în funcție de cum stă el cu jobu' de zi cu zi, s-ar putea să dăm jos versiuniile TAP just in case, și rezolvăm poate într-un singur update la versiunea Swipe. We'll see.

Am mai observat o bubă, și anume jocul sacadează destul de urât când apar ad-urile, asta în special pe telefoane ceva mai vechi. :( Nu-s prea încântat, deoarece s-ar putea să trebuiască să renunțăm la banner ads și să implementăm cu interstitial, însă nu-mi prea place. Ar trebui să apară foarte rar, și doar la retry screen, și numai odată la câteva deaths. Se pare ca banner ads se comportă cam prost din cauza reclamelor animate, măcar de-ar fi o opțiune în AdMobs de a folosi doar static images sau text în bannere.

Ah da, @Marius, eu am înțeles foarte basic ce este sub capotă, însă din câte am reținut și am înțeles până acum ar fi vorba de declanșarea Activity-ului corespunzător în momentu' alegerii opțiunii de tap sau swipe din meniu. Vedem ce reușește meșteru' ce o implementat totul. :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: [Android] Deep Ball - un joculet micuț și simpluț

Post by Jaunty »

Da, bănuiam că permisiunile sunt pentru reclame. Dar dacă versiunile Pro nu conțin reclame, de ce mai cer acele permisiuni?

În principiu nu am nimic împotriva reclamelor, însă întregul sistem de advertising deținut de Google adună cât mai multe date despre utilizatori, ceea ce nu mi se pare în regulă. Dar am adblocker, deci nu de asta refuz să încerc jocul. Am mai postat despre software liber pe forum; consider că programele nelibere nu sunt etice, așa că am renunțat treptat la ele. Doar de telefon mai trebuie să mă ocup. Apropo, ar fi bine ca jocul să fie disponibil și în afara Google Play, de exemplu pe F-Droid și/sau pe site-ul vostru. Dacă jocul ar fi liber și disponibil în afara Google Play, aș fi mai mult decât dispus să cumpăr o copie sau să fac o donație.
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests