as vrea sa fac un joc

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: as vrea sa fac un joc

Post by .chester »

Cool story bro.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: as vrea sa fac un joc

Post by sekaba »

caleb wrote:Uite-aici o lectură care parcă a venit la fix în context: https://www.rockpapershotgun.com/2016/0 ... interview/
Super nice read. Brings back memories
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Marius Ghinea »

"vulp, pleaca de pe acest forum ca sa nu dau peste ceea ce scrii aici atunci cind te citeaza cei care te mai baga in seama. felul in care comunici pe aici te-a adus in zona mea de ignore. ai stricat atmosfera. care educatie?"

fixed.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Doc »

vulp wrote:singura problema este cum de a ajuns Marius Ghinea din reviewerul cel mai metafizic si patrunzator din istoria revistei - ce este acum. Daca e posibil sa se intample cu el, e posibil sa se intample cu oricine
Lol, despre ce vorbesti? cand a fost Ghinea vreun user vesel si popular? De altfel, probabil ceea ce-l face un autor de exceptie e si ceea ce-l face un user morocanos, cu toane, cu izbucniri, incoerent de multe ori, care face ca toate visele cand isi da seama ca a iesit din sfera de yes-meni si adulatori cu ochi umezi.

Nope, Ghinea nu s-a schimbat cel putin in ultimii +10 ani.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

Confunzi sentimentele cu ratiunea, dragule.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: as vrea sa fac un joc

Post by ola small dickie »

Doc wrote:
vulp wrote:singura problema este cum de a ajuns Marius Ghinea din reviewerul cel mai metafizic si patrunzator din istoria revistei - ce este acum. Daca e posibil sa se intample cu el, e posibil sa se intample cu oricine
Lol, despre ce vorbesti? cand a fost Ghinea vreun user vesel si popular? De altfel, probabil ceea ce-l face un autor de exceptie e si ceea ce-l face un user morocanos, cu toane, cu izbucniri, incoerent de multe ori, care face ca toate visele cand isi da seama ca a iesit din sfera de yes-meni si adulatori cu ochi umezi.

Nope, Ghinea nu s-a schimbat cel putin in ultimii +10 ani.
ce penibil
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Cimitri »

vulp wrote: .....Sau, in cazul in care insisti sa explici de la zero, ca la "Nu te supara, frate!" (care mie mi-a luat 44 secunde btw), maxim 60 secunde. 2-3 minute este un timp incredibil de lung, mai ales umplut doar cu enumerarea reguli, conditii etc. Deci daca nu poti sa explici TOTUL sub un minut, explica conceptul sub 20 secunde.

..
Amice, daca tu imi spui mie ca esti in stare sa inveti pe cineva in mai putin de 2 minute regulile sau modul de joc din Eldritch Horror (sau chiar Arkham Horror sau alt joc FFG) ca tot a fost prezentat in revista (si nu in 2 pagini ci in mai multe-kudos cioli) atunci ori esti bun de meseria de pedagog ori trebuie ca ai memorie fotografica si persoana caruia ii explici sta in fata ta ca la scoala.That's not how games are supposed to be played. Poate esti tu mai deosebit si nu ne dam noi seama sau suntem noi aia prosti dar, acum sincer, nu vrei tu sa iesi de pe topicul asta pe care chiar nu aduci nimic bun? Care e rostul tau? Care e rostul acestor flame-uri cretine? Sau pana nu te baga toata lumea la ignore ca sa discuti numai tu cu tine pe acest forum nu o sa te simti bine?.
Subiectul topicului este ca omul vrea sa faca un joc. PUNCT! Si tu vii si critici omul, nu jocul.What's the fucking point??? Ti-a facut ceva in copilarie? Ti-a luat bomboana? Nu te poti intoarce in pat dimineata ca face Ghinea un joc care nu poate fi explicat la fel de usor precum vrei tu sa fie? Ghinion...Iesi afara.
Image
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Marius Ghinea »

Eu zic sa ne concentram pe etapele de parcurs pentru a putea ajunge in pozitia din care sa creezi un joc. Caleb ne-a facut un foarte mare serviciu sistematizind aproape exhaustiv chestiunea pe puncte perfect valide. e pacat sa ne luam cu alunecari in derizoriu si sa pierdem din vedere subiectul principal, mai ales ca avem deja o foarte buna structura a lui inchegata de Caleb.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

Cimitri wrote:
vulp wrote: .....Sau, in cazul in care insisti sa explici de la zero, ca la "Nu te supara, frate!" (care mie mi-a luat 44 secunde btw), maxim 60 secunde. 2-3 minute este un timp incredibil de lung, mai ales umplut doar cu enumerarea reguli, conditii etc. Deci daca nu poti sa explici TOTUL sub un minut, explica conceptul sub 20 secunde.

..
Amice, daca tu imi spui mie ca esti in stare sa inveti pe cineva in mai putin de 2 minute regulile sau modul de joc din Eldritch Horror (sau chiar Arkham Horror sau alt joc FFG) ca tot a fost prezentat in revista (si nu in 2 pagini ci in mai multe-kudos cioli) atunci ori esti bun de meseria de pedagog ori trebuie ca ai memorie fotografica si persoana caruia ii explici sta in fata ta ca la scoala.That's not how games are supposed to be played. Poate esti tu mai deosebit si nu ne dam noi seama sau suntem noi aia prosti dar, acum sincer, nu vrei tu sa iesi de pe topicul asta pe care chiar nu aduci nimic bun? Care e rostul tau? Care e rostul acestor flame-uri cretine? Sau pana nu te baga toata lumea la ignore ca sa discuti numai tu cu tine pe acest forum nu o sa te simti bine?.
Subiectul topicului este ca omul vrea sa faca un joc. PUNCT! Si tu vii si critici omul, nu jocul.What's the fucking point??? Ti-a facut ceva in copilarie? Ti-a luat bomboana? Nu te poti intoarce in pat dimineata ca face Ghinea un joc care nu poate fi explicat la fel de usor precum vrei tu sa fie? Ghinion...Iesi afara.
Invata sa citesti, nu de alta dar chiar tu ai dat quote: "daca nu poti sa explici TOTUL sub un minut, explica conceptul sub 20 secunde." Apoi o mai aiuresti cu amintiri din scoala, cum ar trebui sa se joace jocurile... habar n-am ce-i cu tine, dar daca tu te caracterizezi drept "prost", asta e, n-am obiectii. Contributiile mele la acest topic erau in primele pagini - acuma, chiar nu inteleg daca pe tine te-au concediat de la antena 1 sau esti de la PSD/PC/SRI bagat aici sa te agiti ca o vaca nebuna...
Marius Ghinea wrote:Eu zic sa ne concentram pe etapele de parcurs pentru a putea ajunge in pozitia din care sa creezi un joc. Caleb ne-a facut un foarte mare serviciu sistematizind aproape exhaustiv chestiunea pe puncte perfect valide. e pacat sa ne luam cu alunecari in derizoriu si sa pierdem din vedere subiectul principal, mai ales ca avem deja o foarte buna structura a lui inchegata de Caleb.
In orice caz, imi place cum s-a trezit Marius Ghinea din morti cu 81 posturi si acuma ii face statuie lui Caleb (sa nu zic ca-i baga ______ adanc in ______) ca apoi sa purceada la delimitat sistematizari si subiecte principale de parca i-ar straluci calea de beton sub nasul divortat de realitate.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

phpBB [video]


Relevant mi se pare aceasta prezentare facuta de nea Sid. Sunt doua chestii care merita remarcate in legatura cu mecanismele de joc:

1. designul este un pact intre arhitectul jocului si jucator
2. acest jucator cu care faci pactul este unul cu inteligenta, cultura si orizonturi medii

Ideea initiala a jocului Civilization era sa dezvolti o civilizatie - care inevitabil decade - apoi ridicandu-se din cenusa ("rise and fall"). Aceasta idee era o experienta, un drum prin posibilitatile care intai se inmultesc, apoi se restrang, apoi iarasi se inmultesc (similar Coloanei Infinitului cladit de Brancusi).

Spre surprinderea lui Sid, majoritatea jucatorilor - testerilor - abandonau jocul pe la jumatate, cand civilizatia era la stramtoare. Asa sunt oamenii obisnuiti de mediul lor social. Din aceasta cauza s-a decis ca in loc de un joc care sa te puna fata-n fata cu situatiile cultural-istorice, sa faca un joc similar cu ce se gasea pe piata (produci soldati, omori inamicul), doar sa fie un pic mai minimalist si un pic mai educativ decat restul. A fost un succes, evident.

Morala? Oricat de mult te-ai educa, exista limite de care nu treci decat cu ajutorul bunului Dumnezeu.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: as vrea sa fac un joc

Post by .chester »

Precum limita bunului-simt, pe care tu o treci zilnic pe acest forum, fara prea mari eforturi. gg
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Doc »

Posturile alea doua ale lui Caleb si unele completari ulterioare ale lui Ghinea merita mai mult decat o statuie. Cine stie daca vreun copil care lurkaie din greseala pe aici n-a inteles fix ceea ce trebuie din ele si acum isi croieste o viitoare cariera...
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: as vrea sa fac un joc

Post by .chester »

http://m.businessmagazin.ro/actualitate ... i-15083631

Interviu cu echipa din spatele Door Kickers.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Jaunty »

Marius Ghinea wrote:funny thing is, Caleb este cel mai motivational om din intreaga mea viata. nu m-as fi apucat niciodata sa fac un joc daca nu era el omul care, intr-o noapte de vara, acum vreo 8 ani, la o terasa vegheata de turnul Bisericii Negre, sa-mi zica: bai, daca ai face un joc, ce joc ar fi?
era prima oara in viata mea cind cineva imi punea problema la modul asta: ca eu, MG, as putea sa fac un joc. intotdeauna m-am considerat prea prost pentru asta. nu am niciun talent, nici la programare - pe care nu o cunosteam aproape deloc - nici la grafica, nici la story, nici la nimic. ii priveam pe creatorii de jocuri ca pe niste zeitati carora le pot doar inalta altare, dar carora nu ma pot alatura, fie si macar la baza Olimpului.
...
and all of this because Caleb :-)

evident, eu am urmat calea despre care a scris Caleb anterior. momentan sint la jocul boardgame foarte simplu care poate fi explicat in 2-3 minute :-). dar lui ii datorez faptul ca am inceput sa fac asta, a fost prima persoana din viata mea care m-a determinat sa ma gindesc ca as putea face un joc. aproape ca m-a obligat sa ma gindesc la asta :-).
Mersi pentru post-ul ăsta. Mi-ai amintit de Lara, cu care conversam pe când scria seria Game Dev pentru revistă. Ea mi-a dat imboldul să pun carne pe oasele unei idei pe care o aveam despre un joc bazat pe Lord Of The Flies - joc care a devenit simulare pe măsură ce am luat contact cu concepte precum Conway's Game of Life și felul în care Chris Crawford modelează relațiile dintre personaje folosind ecuații simple. E o combinație de idei destul de simple și within reach, programming-wise, cu un potențial care mă entuziasmează de fiecare dată când îmi vine în minte. O chestie care m-a umplut de motivație câțiva ani - și încă o face, deși momentan am alte priorități. Sper să nu mor înainte de a o concretiza.

Unrelated: tocmai a apărut Godot 2.0, aruncați un ochi dacă vreți să faceți jocuri 2D.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Magicake »

Unity include acum niste tool-uri foarte tari pentru modelare 3D in-engine, plus lucru cu grid-uri — ProBuilder si ProGrids.

Image

Astfel ca nu mai e nevoie sa lucrezi cu un software dedicat gen Blender sau 3DS Max pentru a-ti face lumea din joc. Modelezi, editezi, lovesti butonul de Play si vezi ce-ai facut. It doesn't get any easier than this!

Modelele generate in Unity pot fi exportate la nevoie pentru refinement sau altceva, in Blender sau Max.
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests