Pentru inceput...

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
Post Reply
PurpleTurtle
Space Invader
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2017, 00:17

Pentru inceput...

Post by PurpleTurtle »

Postul acesta ar putea incepe clasic, prin a va spune de ce am nevoie, dar nu cred ca asta este calea. Asa ca va voi avertiza ca probabil va fi lung, si voi incepe altfel.

Dintre toate lucrurile la care sunt eu bun, imaginatia este cel pe care il pretuiesc cel mai mult. Mereu am vrut sa o folosesc. Nu in sensul de a o exploata pentru un castig financiar, ci pentru a face ceva care sa conteze, ceva care sa atinga pe cineva, care sa ramana in urma, care sa ma… implinesca. Am incercat mai multe domenii, dar, sincer, ma declar vinovat ca nu am depus destul de mult efort in a ma specializa indeajuns de mult in ceva anume. Exista o poveste in spate, dar nu caut scuze, si nu cred ca adauga valoare acum.

Am ajuns la un moment dat la concluzia ca vreau sa fac un joc. Idei sunt de-a valma. Cunosc destul de multe despre ce implica asta. Sunt dispus sa depun efortul necesar. Sunt pasionat. Dar nu am resursele necesare, nu am ajutor pe planurile pe care nu le pot acoperi eu insumi, nu am contactele potrivite (nu pe toate cel putin).

Si cam asta caut. Ajutorul necesar de a face un joc. Unul ca pentru inceput, dar unul care sa spuna ceva.

Spuneam de idei. Unele sunt inca doar in cap. Clocesc. Altele sunt asezate in documente de zeci de pagini si multiple documente Excel. Restul sunt undeva intre aceste limite. Pentru inceput am nevoie de un programator si un artist 2D dispusi sa ma ajunte din pasiune. Nu pot oferi recompense financiare, asa ca motivatia trebuie sa vina de la sine, trebuie ca acele persoane sa rezoneze oarecum cu ce am spus eu pana acum. Puteti privi asta cu ce ochi vreti, dar sunt constient de majoritatea implicatiilor. Sunt dispus sa le aud oricum. Si sunt dispus sa le aflu si pe cele inca necunoscute mie.

Vreau sa ajung la alegerea finala a unui proiect impreuna cu aceste persoane, asa ca nu voi intra in alte detalii. Spuneam totusi despre contactele potrivite. Pe plan audio si pe plan actoricesc sunt destul de increzator ca am suportul necesar, atat hardware cat si creativ, daca va fi nevoie.

Chiar daca este ceva alimentat doar de pasiune, imi propun sa lucrez cat mai profesionist cu putinta. Daca vreti detalii: GitHub sau alt sistem de versioning, preferabil cu baza de date pentru task-uri/bug-uri, organizare bazata pe modelul Scrum, comunicare activa, cel mai probabil Slack, Unity, sau orice alt engine pe care sa il putem aborda toti membrii, alt software free pentru inceput (sunt destule optiuni destul de potente care pot fi folosite pana cand am avea un motiv clar sa investim in ceva profesionist). Etc.

Inca etc. pentru ca nu vreau sa lungesc prea mult subiectul acum. Pot explica destule in privat celor interesati. Daca exista. Sunt destul de increzator ca se poate face ceva in conditiile descrise daca anvergura proiectului este potrivita.

In incheiere, nu pretind ca sunt expert. Departe de asta. Dar simt ca sunt alimentat de combustibilul necear in cantitati ideale. Daca cineva crede ca poate face ceva alaturi de mine, va rog, contactati-ma. Daca stiti pe cineva care s-ar potrivi cerintelor, va rog, arati-i acest post.

Pentru cei care ati ajuns pana aici, multumesc pentru atentie. Sunt deschis la orice dialog.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Pentru inceput...

Post by Mahdi »

Ce știi să faci, concret? Ce ai reușit să faci până acum în domeniul ăsta?

Idei/pasiuni/vise are toată lumea. Din păcate nu o să convingi pe nimeni să ți se alăture doar cu asta. O abordare mai bună ar fi să începi să lucrezi tu însuți la un prototip al jocului - nu trebuie să arate bine sau să aibă toate elementele de gameplay implementate. Altfel discuți cu oamenii când ai mai mult decât niște documente secrete.
REMEMBER CITADEL
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Pentru inceput...

Post by filla »

Pro Tip: Cand vrei ca oamenii a lucreze pe gratis pentru tine nu e tocmai inteligent sa le spui ca nu stii ce vrei sa faci, ca sari de la o idee la alta, ca nu prea duci proiectele la bun sfarsit.
PurpleTurtle
Space Invader
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2017, 00:17

Re: Pentru inceput...

Post by PurpleTurtle »

Punctele mele forte sunt pe partea de design: game design, level design, puzzle design. Apoi poveste si dezvoltare de personaje, script. In materie de programare, as fi undeva intre beginner si intermediate, ceea ce nu prea imi permite sa fac un prototic prea curand. Iar pe grafica sunt o cauza pierduta (cel putin daca nu imi investesc tot timpul liber in asta pe urmatorii cativa ani).

Concret, am incercat unele chestii, dar pot face urmatorul Dust: An Elysian Tail. Nici pe departe. Tocmai de-asta am nevoie de cineva cu experienta necesars pe domeniile pe care eu nu le pot acoperi. Daca nu pot convinge pe nimeni asa, nicio problema, mai invat chestii vreo 2-3 ani si incerc si ce ai spus tu.
PurpleTurtle
Space Invader
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2017, 00:17

Re: Pentru inceput...

Post by PurpleTurtle »

filla wrote:Pro Tip: Cand vrei ca oamenii a lucreze pe gratis pentru tine nu e tocmai inteligent sa le spui ca nu stii ce vrei sa faci, ca sari de la o idee la alta, ca nu prea duci proiectele la bun sfarsit.
Stiu ce vreau sa fac, daca ar fi sa imi impun dorinta. Dar nu asa consider ca merge treaba intr-o echipa indie alimentata doar de pasiune. Trebuie sa fie si ceva la care ceilalti sa lucreze cu placere. Nu sa vina sa imi indeplineasca mie dorintele. Daca ii plateam, da, le puneam direct proiectul in fata si treceam la treaba.
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Pentru inceput...

Post by filla »

Cati ani ai?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Pentru inceput...

Post by marvas »

de-a lungul anilor au fost foarte multi entuziasti aici pe forum sau pe forumul LEVEL care cautau echipa pentru un joc. Daca as primi cate un leu pentru fiecare joc creat de aici, nu as avea nici un leu.

Astfel ca te rog sa intelegi scepticismul cu care esti intampinat.
PurpleTurtle
Space Invader
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2017, 00:17

Re: Pentru inceput...

Post by PurpleTurtle »

@filla, 29.

@marvas, ai perfecta dreptate. Suntem pe internet doar. Nu ma asteptam sa fie total diferit de alte obordari, dar am considerat ca merita sa incerc.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Pentru inceput...

Post by .chester »

Pai ai putea incepe prin a ne arata niste chestii facute de tine pe game design, level design, puzzle design.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Pentru inceput...

Post by Mahdi »

PurpleTurtle wrote:Punctele mele forte sunt pe partea de design: game design, level design, puzzle design. Apoi poveste si dezvoltare de personaje, script.
În primul rând va trebui să demonstrezi abilitățile astea. Jocul pe care vrei să-l faci pare prea ambițios ca să-i faci prototip de unul singur. Poți însă să realizezi niște proiecte mai mici prin care să demonstrezi că ai suficient talent și pasiune să duci lucrurile la capăt.

Posibilități pentru cineva cu skill-uri basic de programare:
- Un adventure game scurt, de vreo 5-6 ecrane. Programe/engine-uri: AGS, Visionaire. Grafica o poți face rudimentar în paint - o dată ce ai joculețul funcțional cu puzzle-urile și povestea pusă la punct vei putea convinge un artist să ți se alăture.
- Un mod pentru un joc cu toolset-uri suficient de prietenoase: doar Elder Scrolls îmi vine acum în minte, poate și Amnesia.
- Joculețe în Game Maker.

Dacă nu vei reuși să duci la capăt măcar unul dintre proiectele astea mărunte, șansele să-l finalizezi pe cel mare sunt infime. Din păcate nu cred că vei găsi aici pe cineva care să ți se alăture - forumul nu este foarte populat. Poți încerca însă pe indiedb sau pe vreun sub de reddit. Dar cum spuneam, va trebui să ai ceva de arătat întâi, altfel nu cred că o să convingi pe nimeni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Pentru inceput...

Post by ne0lith »

PurpleTurtle wrote:Punctele mele forte sunt pe partea de design: game design, level design, puzzle design. Apoi poveste si dezvoltare de personaje, script.
Desi o sa repet parti din raspunsurile de pana acum, trebuie sa intelegi ca partea asta cu "the idea man" este cel mai des intalnita cand vine vorba de creatori amatori de jocuri si va genera mereu scepticism cand nu ai vreo dovada prin care sa o sustii. Majoritatea oamenilor dispusi sa lucreze din pasiune ar face-o fie pentru propriile idei, fie pentru cineva cu abilitati demonstrabile in ceea ce priveste design-ul. De la imaginatie pana la executie este cale lunga si exista mereu riscul sa realizezi ca nu esti la nivelul propriilor asteptari, intrucat este imposibil sa te evaluezi in mod realist pana nu te lovesti de niste probleme.

Eu ti-as recomanda sa dezvolti niste proiecte extrem de mici pentru inceput, genul ce se pot realiza lejer de unul singur. Vezi text adventures, acolo poti sa iti etalezi abilitatile de a scrie un scenariu, de a crea o atmosfera convingatoare, de a gandi niste puzzle-uri folosindu-te de oportunitatile oferite de lumea inconjuratoare etc. Check out Daddy's Long Legs, Stories Untold si alte asemenea, partea de grafica poti sa o ignori.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Pentru inceput...

Post by .chester »

ne0lith wrote:Daddy's Long Legs
Mai precis, My Father's Long, Long Legs :mrgreen:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Pentru inceput...

Post by ne0lith »

oh, that's what a chick told me
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Pentru inceput...

Post by Stokkolm »

PurpleTurtle wrote:Dust: An Elysian Tail
Furries, ew!
PurpleTurtle
Space Invader
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2017, 00:17

Re: Pentru inceput...

Post by PurpleTurtle »

O sa va dau cateva monstre din proiectul de care sunt cel mai pasionat si pe care sper sa il pot concretiza la un moment dat. Am lucrat on and off la el in ultima perioada, ajutat de alte doua persoane. Cel care ma ajuta cu programarea a decis ca nu asta vrea sa faca pe viitor, asa ca s-a retras (progrese considerabile nu au fost facute la capitolul acesta, oricum), iar persoana care m-a ajutat cu grafica vrea sa acorde mai mult timp pentru a invata, deci nu se poate implica prea mult cel putin o perioada.

Am doua segmente pe care le-am rupt din documentul de level design. Eu sunt mai ciudat si aranjez totul in Excel ca sa compensez pentru lipsa de talent in desen. Ambele scene sunt din primul nivel, relativ aproape de inceput. Jocul este un sidescroller platformer cu elemente de graphic adventure games.

In prima instanta, veti vedeam cum apare totul initial, apoi aveti niste imagini facute de artist dupa ce treaceam prin cateva etape de brainstorming si feedback. Totul este la nivel de concept.
https://imgur.com/lYu1QX5
https://imgur.com/ExPy9LU
https://imgur.com/a/z0LGY
https://imgur.com/oGrJXmd
https://imgur.com/hPpgd7b

Aici puteti vedeam cam cum imi pun ideile pe hartie si cat de mult detaliez fiecare feature.
https://imgur.com/a/70WC1

Iar aici, ceva mai vechi de care nu m-am ocupat de foarte multa vreme, dar e un blog pe care postam destul de frecvent la un moment dat.
http://myticketoutof.blogspot.ro/

Stiu ca nu e mult, dar sper sa constituie indeajuns ca sa va faceti o idee. Stiu ca mai am multe de invatat, dar progresez.

Edit: am modificat tag-urile de imagini in unele de link-uri. Se pare ca nu merg cum trebuie.
Last edited by PurpleTurtle on 29 Apr 2017, 12:43, edited 1 time in total.
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Pentru inceput...

Post by filla »

Mult noroc omule, imaginile arata bine.
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests