Ultimate Tic-Tac-Toe

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
Post Reply
ShereKhan
Space Invader
Posts: 5
Joined: 9 May 2014, 15:43

Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by ShereKhan »

Salut,

Ca sa fiu in tema, pot spune ca am lucrat la nivelul urmator, nivelu' 2, al clasicului joc de X si O (Tic-Tac-Toe in engleza).
Deocamdata, pentru a il putea lansa, am nevoie de voturile voastre. Aceasta se refera la cei care au cont activ pe Steam (cel putin un joc cumparat).

Il puteti gasi aici https://steamcommunity.com/sharedfiles/ ... =245070844. Daca va place, va rog sa il votati.


O scurta descriere (mai multe informatii puteti obtine accesand link-ul de mai sus):

- Fiecare patrat din grila de 3x3 contine o alta grila, mai mica, de 3x3 (linii si coloane, respectiv).
- La inceputul unui joc, un jucator poate inscrie un X sau un O in oricare din patratele oricarei grile mici.
- Acolo unde un jucator a marcat un patrat intr-o grila mica, oponentul va fi obligat sa joace in respectivul patrat al grilei mari.
De exemplu, daca marchez cu X patratul din dreapta sus al oricarei grile mici, oponentul va trebui sa joace in grila mica din patratul din dreapta sus al grilei mari.
- Precum clasicul X si O, 3 intr-un rand, linie sau diagonala reprezinta castigarea grilei mici si a patratului din grila mare, marcata cu piesa jucatorului.
- Pentru a castiga meciul jucatorul trebuie sa completeze 3 piese de acelasi tip in rand, linie sau diagonala pe grila mare.


Din principalele caracteristici ale jocului, merita mentionate:

- 2 moduri de joc: X si O clasic si ultimate.
- Single-player cu 3 nivele de dificultate.
- Hot-seat, un mod multiplayer de la acelasi calculator.
- Multiplayer, prin conectarea directa de la IP la IP (jocul face usoara aceasta conexiune). Dupa ce (si daca) va fi lansat prin Steam Greenlight, multiplayer direct cu ID-ul prietenilor, afisati intr-o lista, sau prin matchmaking, cu alti jucatori.
- Achievement-uri si multe altele.


Orice comentariu, atata timp cat este constructiv, indiferent daca este pozitiv sau nu, este mai mult decat binevenit.
Multumesc!
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by Soarecu »

Interesant, cu ce engine ai lucrat? Dau un da cand ajung la PC ca sunt pe tableta si imi face fite la login.
User avatar
FuzzyFuzzball
Headcrab
Posts: 57
Joined: 3 Mar 2014, 20:45

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by FuzzyFuzzball »

Draguta ideea de a-l face free. Nu am jucat niciodata Tic Tac Toe dar pare interesant pentru ca banuiesc ca sansele de a face remiza (care in vechiul x si 0 cu grila de 3x3 erau de 99%) sunt mult mai mici.
kobleistvan
Space Invader
Posts: 1
Joined: 28 Apr 2014, 14:59

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by kobleistvan »

Salut, faina idee!
Si eu as fi curios, in ce engine ai lucrat? Ai votul meu :)
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by Marius Ghinea »

foarte faina idee, felicitari! ti-am dat votul meu pe Steam Greenlight.

L.E. dupa un pic de gindire... mi se pare doar mie sau jocul e determinat? adica are solutii clare, invariabile la orice mutare, ce pot fi calculate in foarte putini pasi? adica, am senzatia ca e doar un tictactoe mai mare si atit. adica un joc foarte clar determinat. as vrea sa fiu contrazis de o minte mai agera.

anyway, ideea este tot faina, chiar si daca jocul e determinat, daca reusesti sa scoti ceva din asta - fie si numai experienta - e superok
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by Angrakkal »

O idee foarte buna, ai votul meu!
Ranking si un fel de arena ar functiona bine, doar o sugestie.
TripleXMan
Space Invader
Posts: 10
Joined: 22 May 2014, 11:15

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by TripleXMan »

Fain! Baftă cu el! :D Ai șî votul meu!
drst0rm
Space Invader
Posts: 1
Joined: 24 Jun 2014, 14:02

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by drst0rm »

+1 :)
ShereKhan
Space Invader
Posts: 5
Joined: 9 May 2014, 15:43

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by ShereKhan »

Salut,

Multumesc mult pentru voturi. Nu stiu de ce nu am primit notificari pe e-mail pentru toate raspunsurile, de-abea acum le-am vazut. :(
Jocul a fost acceptat si ma pregatesc de lansare, care va fi pe 5 Mai. :)

Ca sa raspund intrebarilor puse de voi:
- Jocul are ranking, chiar pe 5 categorii: nivelul jucatorului (simplificat: +1 daca castigi un meci, -1 daca pierzi, 0 la remiza), cel mai rapid castig in timp, cel mai rapid castig ca numar de mutari, cel mai mare lant de castiguri sau pierderi consecutive;
- Prin intermediul sistemului de matchmaking din Steam, veti putea juca cu playeri cat mai apropiati de nivelul vostru (un fel de arena ;) ), sau direct cu prietenii vostrii. Inca lucrez la implementarea acestor moduri de joc. Deja LAN exista, unde un player va creea un server iar celalalt se va putea conecta la el, introducand IP-ul acestuia;
- Jocul e determinat, dar nu am folosit un algoritm care va juca de fiecare data la fel, daca jucatorul face aceleasi mutari de fiecare data. Intervine foarte mult random si exista 3 nivele de dificultate: usor, normal si greu, iar in functie de aceastea... well, u get the idea :)... AI-ul nu face mutari stupide, dar s-ar putea sa nu le faca nici pe cele mai bune, altfel devenind prea determinist;
- Am mai adaugat un mod, "Forget", in care cea mai veche a 4-a mutare (dintr-o tabla mica) este stearsa, adica intotdeauna vor fi doar 3 piese de acelasi fel pe tabla (3 X-uri si 3 O-uri). De aici rezulta ca niciodata o tabla mica nu se va incheia intr-o remiza. Deasemenea, oponentul poate fi fortat sa piarda o tabla, stiind ce piesa urmeaza sa dispara. Este un mod interesant si ma bate gandul sa il implementez si pe tabla mare, momentan nu l-am implementat pentru ca m-am gandit ca un meci de genul acesta ar putea dura foarte mult;
- L-am facut in C++, utilizand DirectX.

Multumesc inca o data pentru voturi si incurajari si imi cer scuze ca de-abea acum am vazut feedback-ul vostru. :(
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by Marius Ghinea »

Ma bucur ca te-ai tinut in continuare de acest proiect si ca ai trecut de Greenlight. Foarte bine si bafta in continuare!

In alta ordine de idei, poate nu ar strica sa arunci un ochi pe Game Maker, daca nu ai studiat deja varianta asta. E foarte usor de folosit, mai ales pentru genul de jocuri precum al tau, si are uriasul avantaj ca ofera module de conversie pentru alte platforme - jocul tau tzipa dupa o varianta de Android si iPad/iPhone. Si eu lucrez acum la primul meu joc - tot unul de inteligenta pentru doi oponenti - si, dupa un an si jumatate de Game Maker in care nu am folosit decit GML-ul (pseudolimbajul lui de programare), pot spune ca e foarte convenabil sub prea multe aspecte pentru a nu fi luat in seama atunc cind vrei sa ajungi si pe alte platforme decit PC-ul.

Numai bine.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by brutalistu »

Îţi recomand şi eu Clickteam Fusion 2.5 (mai ales că e free)
Clickteam Fusion 2.5 is the latest in the famous range of game creation software from Clickteam and now comes in a completely free edition! Containing all of the editors, interfaces and clever ideas that have made our previous titles so successful, now anyone on any budget can start developing powerful games and apps for free!

You can create and publish HTML5 games & apps for free, with no royalties to pay, ever! Now anyone can create and publish fantastic browser based games totally free!
http://www.clickteam.com/clickteam-fusi ... ee-edition
Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by brutalistu »

Image
ShereKhan
Space Invader
Posts: 5
Joined: 9 May 2014, 15:43

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by ShereKhan »

Indeed it is, multumesc pentru post. :) :D
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by DreadWing »

User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by marvas »

hah, acum veneam sa aduc vestea de pe kotaku care mi-a aparut in news feed.
Felicita!
ShereKhan
Space Invader
Posts: 5
Joined: 9 May 2014, 15:43

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by ShereKhan »

WOW, nici eu n-am aflat pana n-am vazut post-ul de aici. Haha! Ce tare! Multumesc! :)
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by .chester »

Unless it’s monetized with meaningless aesthetic adjustments that cost $20 each its not a REAL 2015 game.
:lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by Cimitri »

Sincere felicitari domnule! Ai respectul meu.
Image
ShereKhan
Space Invader
Posts: 5
Joined: 9 May 2014, 15:43

Re: Ultimate Tic-Tac-Toe

Post by ShereKhan »

Merci frumos! :)
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests