Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
Post Reply
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by Soarecu »

In primul rand as vrea ca aici sa fie in special topicul unde daca stiti tutoriale, resurse etc. ce ar putea fi folosite in proiecte personale (aka vrei sa faci un joc si nu stii ce si cum) sa puneti un link sau mai multe (tin minte ca pe celalalt forum era ceva de genu' da pe asta ioc). In plus am zis sa incerc macar sa pun in stadiul de prototip un joc (detalii mai jos).
Acum niste link-uri :
Playlist pentru un tutorial pentru un Minecraft 2D in Game Maker
Forum dedicat GM cu destule tutoriale ajutatoare
Canal dedicat GameMaker
Canal dedicat crearii de jocuri atat in GM cat si programare in java etc
Tutoriale de Unity,GM etc.
Ceva material de la Kotaku, mai mult motivational decat educativ
Inca ceva de la PCGamer, mai detaliat decat cel de sus


O sa incerc sa updatez postu' asta de fiecare data cand am un link nou si acum putin despre proiectul meu, subliniez proiect ca nu stiu daca macar o sa-l termin, dar incercarea moarte n-are.
Nume: [Insert random name here]
Program folosit pentru producere: GameMaker Studio
Gen: Un fel de Terraria, detalii cand am ceva jucabil

Daca aveti link-uri folositoare si/sau intrebari legate de proiect, le astept cu placere.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by Soarecu »

UPDATE PROIECT: Ce am realizat pana acum:
-teren generat aleator + miscari si (aproape finalizata) animatia personajului, din pacate trebuie sa iau o pauza fortata de la joc deoarece contul mi-a fost spart si acum ma lupt cu ticketele date Valve, sper sa-mi recuperez contul intr-o saptamana-doua si sa reiau lucrul, altfel probabil o sa o iau de la capat.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by Waaagh! »

Trebuie sa ne povestesti neaparat la awesome fails despre cum ti-au haxxxord contul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by caleb »

Any progress, jolly gent?
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by Soarecu »

Oarecum, pentru proiecte viitoare da, intru cat am mai invatat cate ceva, dar nu prea am timp de altceva decat de scoala in ultima vreme. Cateodata mai incerc sa mai umblu pe la cod dar nimic serios.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by caleb »

Spor, să ne ții la curent :)
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Surse si resurse pentru proiecte | Proiect personal

Post by mahri726 »

Am gasit multe resurse gratuite, care in curand ar putea deveni platite. Deci, cel mai bine este sa profitati si sa descarcati cat mai multe. In primul rand este vorba despre Fuse. Fuse este un program de generat personaje, momentan gratuit. Exista in 2 versiuni: Fuse 1.3 pe Steam:

http://store.steampowered.com/app/257400/?l=romanian

Sau fuse CC Preview (de pe siteul Adobe, o varianta cu modele de baza diferite fata de Fuse 1.3, mai cenzurate)

Dupa ce va setati caracterul, ii dati upload pentru auto-rigging. Daca atunci cand va deschide fereastra de browser nu dezactivati blend shapes, caracterul vostru va avea si slidere pentru animatie faciala in editorul Unreal Engine 4, dupa ce il importati.

Dati click pe Finish, lasati scheletul asa cum e, cu 64 de oase. Dati click pe find animations.

Eu as recomanda, sa descarcati toate pachetele de animatii. Eu, la jocul meu, le pot descarca special adaptate pentru Unreal Engine 4 .

Ca sa descarcati animatii:

1. Apasati tabul My Assets, si selectati-va caracterul pe care l-ati uploadat.
2. Dati click pe Find animations, apoi pe tabul Featured.
3. Selectati-va pachetul, sa zicem Female Locomotion Pack
4. Dati click pe Add to my assets, apoi pe Customize pack, ca sa le vedeti pe toate
5. Selectati alt pachet, sa zicem Pro Magic Pack
6. Apasati butonul Add all to pack, apoi Add to My assets
7. Apasati butonul view/download dupa ce s-au incarcat toate
8. Apasati Queue Download, apoi in casuta urmatoare, introduceti urmatoarele pentru Unreal Engine 4:

Format: FBX for Unreal Engine 4
Frames per second: 60
Pose: T-Pose (daca vreti ca si personajul vostru sa fie inclus in pachet)
Keyframe Reduction : none

Apoi, intra in queue, de unde puteti descarca arhiva.

Atentie !!! Puteti descarca deodata doar 75 de animatii, deci creati-va pachetele pe care le descarcati de cate maxim 75 animatii.

Formatul FBX for Unreal Engine 4 poate fi ales doar daca ati exportat personajul din Fuse



Eu sugerez ca prima data sa descarcati prima data toate animatiile din tabul featured, pentru un personaj. Puteti sa le descarcati de doua ori, odata pentru un personaj barbat, odata pentru un personaj femeie, deoarece au proportii diferite.

Cand importati primul personaj in UE4, selectati ca skeleton-none, astfel UE4 va va genera un schelet cu numele personajului respectiv. Cand importati al doilea personaj, selectati scheletul primului personaj, astfel incat animatiile sa poata fi folosite de amandoua.


Dupa ce ati descarcat pachetele din tabul Featured, puteti alege animatii din tabul Animations, sa le descarcati. Cautati ce credeti ca veti avea nevoie.


Daca vreti sa faceti un RPG gen Darksiders sau Dark Souls, recomand sa incepeti cu tutorialele oficiale din UE4 Massive Tutorial Playlist (vedeti si Blueprints)
phpBB [video]


Apoi tutorialele UE4 din seria Malee Combat Tutorial ale lui Moize Opel
phpBB [video]



Eu zic ca avand in vedere ca aceste resurse (animatii si Fuse) nu vor mai fi free, va recomand sa descarcati cat mai multe, sa le aveti pentru proiectele viitoare.
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests