Steam Deck

Totul despre console ex şi next. Regulamentul se aplică şi aici :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Steam Deck

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Steam Deck

Post by cg1700 »

Sincer cu cat ma gandesc mai mult cu atata gasesc mai multe scenarii de uz pentru el. De abia astept sa apara.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Steam Deck

Post by MC »

Da si eu sunt destul de hyped. Varianta de 256 gb e insa destul de pricy.
Varianta de 64 Gb nu stiu daca reprezinta o optiune chiar daca are slot microSD. Nu stiu cat de bine vor rula jocurile direct de pe card.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Steam Deck

Post by cg1700 »

In cazul switch-ului as zice ca jocurile ruleaza bine de pe card. Ma astept ca si pentru steamdeck sa fie la fel.
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Steam Deck

Post by reV »

cg1700 wrote: 16 Jul 2021, 11:39 In cazul switch-ului as zice ca jocurile ruleaza bine de pe card. Ma astept ca si pentru steamdeck sa fie la fel.
Nu stiu ce sa zic. Pe switch exista un anumit grad de optimizare. Unele jocuri au loading screens stupid de lungi de pe microSD. Avand in vedere ca tot ce va fi jucabil pe Steam Deck nu vede load optimization sau vreun update mai special, am niste dubii.
Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca eMMC e, in sine, destul de meh ca viteze de citire/scriere (mai ales comparativ cu nvme).

Nu-mi face cu ochiul deloc, mai ales design-ul (care mie mi se pare absolut groaznic). Interesant pe hartie, dar in practica nu m-as vedea investind o caruta de bani intr-un handheld pe care nu l-as folosi (in conditiile in care am deja un PC destul de capabil si pentru handheld/on the go, am deja un Switch). Sunt FOARTE curios de calitatea NVMe-ului (R/W, anduranta, etc)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam Deck

Post by Mahdi »

Sincer nu mă atrage foarte tare. Nu ies *chiar* atât de des din casă încât să simt nevoia de portabilitate (și am și Switch, dacă chiar e nevoie). Dar pare mișto și pentru emulat tot felul de drăcii. Mă întreb cât de confortabil e la sesiuni mai lungi, totuși. Uneori Switch-ul mi se pare ușor incomod, iar Steam Deck pare să fie mai mare și mai butucănos.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Steam Deck

Post by tnt »

Huh? Cum adica nu iesi chiar atat de des din casa?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam Deck

Post by Mahdi »

Ziceam așa, la drumuri în care să simt nevoia de jocuri on the go. Că gunoiul îl duc destul de des.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam Deck

Post by Mahdi »

Steam Deck Launching February 25th
Hello, the day is almost here! On February 25th, we will be sending out the first batch of order emails to reservation holders. Customers will have 3 days (72 hours) from receipt of their order email to make their purchase, before their reservation is released to the next person in the queue. The first units will be on their way to customers starting the 28th, and we plan to release new order email batches on a weekly cadence.

In addition, we're sending out press units for full review shortly. Press review embargo on Steam Deck coverage will lift on February 25th, but keep an eye out for some preview coverage and impressions before that. In the meantime we're working to tie up the last few loose ends and polish some rough edges, and are excited to get these out to you at the end of next month!
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Steam Deck

Post by marvas »

aveti careva precomanda? Sunt curios daca o sa ruleze Chrome sau Chrome Specforce.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Steam Deck

Post by marvas »

destul de putin marketing si hype pentru ceva ce se presupune ca se lanseaza luna asta
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Steam Deck

Post by marvas »

deja l-au pus baietii pe olx la preturi corespunzatoare

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

Mi am comandat unul pt ziua mea, in locul Xbox ului la care ma gandeam prima oara.

Am adaugat si un dock pt TV. Planul pe langa PC si emulated games e sa ma folosesc de underlying Linux ca sa l fac sa fie un media center pe care sa download/stream anime & stuff. Kodi vad ca are deck support dar ma mir ca inca nu exista ceva de genul deja pe Steam store. Sau poate nu am cautat eu suficient.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Steam Deck

Post by marvas »

eu m-am tot uitat la review-uri despre GPD Win 4 si parca e mai potrivit ca dimensiune pentru portabilitate.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

Am tot vazut videos cu alternative la recommended, cred ca mi a ramas ayaneo cel mai mult in minte.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

Am vazut Anachronox ul lui joonior si m am dus pe store page sa vad daca e jucabil pe deck. Looking good. Cred ca o sa termin multe din backlogul pe care l am tot ignorat ca nu aveam chef sa ma asez la birou sa joc.

NWN o sa se transforme intr un third person RPG cu controalele de consola :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

Referitor la deck vs competitori: nu m as mira ca in viitor sa apara fork uri (versiuni) speciale de emulatoare care au optimizari speciale pt hardware ul deck ului pt extra speed. Daca nu exista deja.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

Speedy delivery cu curier din Olanda din 17 feb. Ar fi trebuit sa ajunga azi daca nu l ducea gls in alt judet (good job >.>) hopefully e ok, am mai avut colete blocate/duse aiurea si toate au ajuns banged up, de fiecare data.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Steam Deck

Post by reV »

Aseara m-am jucat cu un Deck. E dragut, dar nu m-a impresionat suficient cat sa incep sa-i vad utilitatea versus un laptop. Nu (mai) calatoresc suficient cat sa zic ca m-ar ajuta (plus, in general am cel putin laptop-ul de munca la mine si oricum intentionez sa imi iau un macbook air spre finele anului).
Daca ar fi sa fac un calcul in care sa includ pretul jocurilor pe switch + switch-ul in sine, raportat la libraria de pe steam, probabil ar fi clara victoria Deck-ului.
Pentru mine e destul de incomod ca dimensiuni. E o chestie pur legata de preferinte personale (am probleme si cu Switch-ul, recunosc. Nu pot avea sesiuni de gaming mai lungi de 2-3 ore pana sa ma doara mainile, dar, la Switch, cel putin, am optiunea de a detasa joycon-urile pentru un grip ceva mai comod).
E o jucarie interesanta, dar nu suficient de interesanta pentru mine (de aici si termenul "jucarie"). Nu-mi trebuie portabilitatea, am 3 PC-uri decente in casa si, sincer, nici nu apuc sa ma joc atat de mult cat ma jucam inainte sau cat mi-as dori.
Ca hardware, e impresionant din multe puncte de vedere. Sper ca trend-ul de hardware capabil in pachete (relativ) mici sa continue si la ai' mai mari (looking at you, Nintendo).
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam Deck

Post by Magicake »

A ajuns, yay. Sau mai bine zis am mers eu dupa el la depozit, a trecut prin aventuri coletul asta.

Weekendul asta intru in el.
Post Reply

Return to “Console”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests