Controllers, gamepads, joysticks și altele

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by TG »

Yeah, eu am un F510. Îmi plac mai mult astea de PS3, dar nu e ca și cum îl folosesc des.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by cg1700 »

Am avut si eu un F310 si am fost foarte dezamagit de el fiindca la doar cateva luni de cand l-am luat i s-au stricat shoulder button-urile.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by sebas »

Am primit și eu Steam Controllerul și după vreo două zile de butonat aș spune așa:

- prin design, calitatea buildului și cantitatea GIGANTICĂ de configurații are potențial enorm. Poți să faci ce vrei cu el: de exemplu, poate vrei doi mouși din care unul are D-pad buttons, celalalt e inversed și cu sensitivitate dublă pe Y, iar când apeși UP pe D-pad ți se închide calculatorul. WHY NOT?! :mrgreen:
- padurile haptice sunt excelent, aduc foarte multă siguranță și exactitate în mișcări
- controllerul poate emula un mouse+some keys foarte ușor, deci practic poți juca orice joc indiferent dacă are sau nu controller support nativ. Desigur, nu vei deveni SC2 pro pe Steam Controller, dar vei putea juca CIV în condiții excelente.

- din toate motivele enumerate mai sus, nu-i poți spune dispozitiv plug-and-play. Pentru orice joc vei petrece măcar 10-15 minute la început în meniurile de configurare, pentru a găsi configurația care ți se potrivește cel mai bine
- nu cred că ar trebui comparat cu un controller normal sau mouse+keyboard, e efectiv altă mâncare de pește. Asta înseamnă că dacă vii de la un xbox360 controller (cum e cazul meu) va trebui să te adaptezi de parcă n-ai mai ținut un controller în mână niciodată

- pare dispozitivul ideal pentru a duce PC gamingul pe canapea
dump CHA
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Stokkolm »

sebas wrote: Pentru orice joc vei petrece măcar 10-15 minute la început în meniurile de configurare, pentru a găsi configurația care ți se potrivește cel mai bine
Parca poti downloada profiluri create de alti jucatori
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 135
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Dr. User »

Am şi eu unele nelămuriri în legatură cu unele gamepad-uri/controllere:

- unele modele au un comutator între modurile Xinput şi DirectInput, să înţeleg că cele mai multe modele (inclusiv celebrul controller xbox360 de la Microsoft) nu sunt compatibile cu jocurile mai vechi care suporta doar DirectInput?

- Trustmaster GPX cică are electronică pe 16 biţi la analog stick-uri care ar ajuta la precizie. E chestie de marketing sau chiar e o diferenţă faţă de un controller original xbox360?

Personal aveam în vizor un http://www.pcgarage.ro/gamepad/speedlink/xeon/ dar cineva spune că e prea mic şi butoanele sunt îngramadite eu având mâna cam mare. Ar trebui să pună şi ei nişte dimensiuni acolo la fiecare model.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by vulp »

Controllerul Xbox 360 este compatibil cu jocurile mai vechi care suporta DirectInput, insa triggerele o sa fie cam inutilizabile. Adica daca ai trigger dreapta acceleratie si trigger stanga frana, daca vrei sa franezi in timp ce tii degetul pe acceleratie - nu se poate. Doar o sa scada din acceleratie. Asta deoarece cat timp Xinput poate sa interpreteze triggerele analogice drept axe diferite, pentru DirectInput sunt cozile unui singur ax.

Acuma, daca acel comutator nu face decat sa schimbe triggerele in butoane... ce sa zic. Sa nu uitam ca nici controllerul de playstation n-avea triggere analogice. Poate e mai bine sa-ti iei un controller de playstation.

Personal prefer controllerul de XBox 360 pentru ca e mare si construit excelent. Din pacate s-au asigurat baetii sa nu-l poti folosi cu acumulatoare (cu exceptia celui vandut de ei) deci merge doar cu baterii alcaline. Ma rog, al meu nu mai merge. Nu m-am jucat timp de 3 luni, iar cand voiam sa bag un NFS, nu se mai aprinde beculetul. Iar suruburile sunt d-alea care nu sunt "compatibile" cu surubelnitele + sau -
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by vulp »

daca cineva cauta controller (gamepad) fara analog stickuri, gaseste la Altex pentru suma astronomica de 20 lei. sa ne intelegem bine: controllerul asta are calitatea executiei peste controllerul de xbox (adica nu scartaie daca incerci sa-l indoi)

http://altex.ro/gamepad-acme-gs05-digital

acuma caut gamepad doar cu butoane dar sa fie wireless :roll:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by MC »

Imi scapa ideea de ce si-ar dori cineva un gamepad fara stick-uri analog? In afara de pretul modic...
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by sekaba »

vulp wrote:Personal prefer controllerul de XBox 360 pentru ca e mare si construit excelent. Din pacate s-au asigurat baetii sa nu-l poti folosi cu acumulatoare (cu exceptia celui vandut de ei) deci merge doar cu baterii alcaline. Ma rog, al meu nu mai merge. Nu m-am jucat timp de 3 luni, iar cand voiam sa bag un NFS, nu se mai aprinde beculetul. Iar suruburile sunt d-alea care nu sunt "compatibile" cu surubelnitele + sau -
Stai ce? Eu cum folosesc acumulatori "after market" la alea 3 ale mele?

The Xbox 360 Wireless Controller can be powered either by AA batteries or by the Xbox 360 Rechargeable Battery Pack. This article describes how to replace AA batteries. Note If you're using AA batteries, we recommend AA disposable batteries rather than AA rechargeable batteries for best performance.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by vulp »

MC wrote:Imi scapa ideea de ce si-ar dori cineva un gamepad fara stick-uri analog? In afara de pretul modic...
in linux iti consuma o gramada de resurse, de ex pe un raspberry pi cam 10% cicluri de procesor prin driver userspace si 1% prin driver kernelspace... astea la modul "neregulat" adica mai risca sa bage si lag daca faci ceva in regim pseudi-rtos. legat de userspace, n-am cum sa scad rata de polling.

daca gaseam ceva gen F710 (varianta wireless de la F310) dar fara stickuri/triggere analog, era ideal. de fapt preferam sa iau 2 controllere klumea in loc de 10 controllere d-astea cute :oops:

BTW recunosc faptul ca in sisteme multicore this is a non-issue.
sekaba wrote:Stai ce? Eu cum folosesc acumulatori "after market" la alea 3 ale mele?
alea nu sunt acumulatori after market ci Xbox 360 Rechargeable Battery Pack aftermarket. adica presupun ca nu sunt 2 acumulatori AA, nu? sunt ceva specific pentru controller xbox 360, da? nu de alta dar am incercat. apoi am dat google. poate am o varianta mai veche (2009)

p.s. acu am surubelnita speciala sa desfac dar nu e destul de lunga :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by sekaba »

Nu, sunt 2 acumulatori AA. De fapt sunt 4 acumulatori AA, cumparati de mine de la emag acum vreo 2-3 ani. Nici nu am avut xbox 360 rechargeable battery pack vreodata, pana sa-mi iau acumulatori spargeam banii pe baterii alkaline :)
Acum nu sunt eu elictrician/electronist, dar nu vad cum ar putea sa-si dea seama un controller daca i-ai bagat baterii sau acumulatori, atata timp cat voltajul/amperajul sunt similare.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by vulp »

voltajul nominal pentru acumulatori este de 1.2 volti in comparatie cu bateriile alkaline de 1.5... plus kiturile de Xbox 360 Rechargeable Battery Pack au microprocesor (cica). pana si in textul citat de tine mentioneaza "batteries or..."

oricum, nici eu nu mi-am dat seama. am incercat inclusiv cu un set de reincarcabile noi. nu se aprindea cerculetzul verde. in schimb cu alea alkaline nicio problema. concluzia a fost: evil microsoft.

p.s. si ale tale scartaie daca le "sucesti"? :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by caleb »

Mie-mi place controller-ul de X360 doar în varianta wired. Recunosc că stă mai bine în mînă pe termen lung. Cel wireless m-a enervat mereu la culme doar din butonat la redacție și la biroul actual (avem ceva Xbox-uri pentru distracție cică), prefer DualShock3-urile de departe, chit că-s mai micuțe și incomode pentru butonat prelungit (DS4 n-am ținut în mînă, probabil că este mult mai bun). Chiar așa, nu văd de ce pe Rasp n-ar merge ok DS3-urile. Iete: http://holvin.blogspot.ro/2013/11/how-t ... retro.html
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Magicake »

Mi-am luat asta de la Altex: http://altex.ro/gamepad-myria-cu-fir-negru
Acasa am: http://altex.ro/gamepad-logitech-f310-pc-albastru

A lot nicer than the Logitech, foarte apropiat de vechiul X360 controller. Logitech-ul mi se pare exagerat de stiff, e neplacut sa apesi butoanele pe el. 10/10 would buy the no-name again :lol:
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by cg1700 »

Yeah...the Logitech's a piece of crap. Am avut si eu unul si dupa cateva luni mi s-au stricat shoulder button-urile. Plus ca D-pad-ul e naspa.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by TG »

I like my Logitech.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by rege »

Ştiaţi că joystickurile au fost inventate de "Nazişti"?
Se foloseau pentru controlul rachetelor aer-aer ghidate (o inovaţie). Înainte de joystickuri aveau două rotiţe separate pentru cele două axe.
Image
the secret geometry of chance
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Mahdi »

Ce controllere mai folosiți? Mie mi-a ajuns azi un controller de Xbox One, modelul basic. Până acum aveam un Xbox 360 controller cu fir - după 7 ani au început să facă figuri unele butoane și am zis că e timpul să-l schimb.

Mă bătea gândul să iau un Xbox Elite 2 controller, chiar dacă era cam scump. Dar m-au speriat toate review-urile negative - la prețul ăsta mă așteptam să fie mai fiabil.
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by cg1700 »

Eu am cate unul din fiecare pentru toate consolele curente. In principal il folosesc pe ala de PS4 si sunt multumit de el. Pro controller-ul de Switch in schimb are unul din cele mai proaste D-Pad-uri pe care le-am vazut, e aproape imposibil sa joci sidescrollere cu el fiindca inregistreza inputuri aiurea.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by TG »

Dualshock 4, acum vreo 2 ani am cumparat mai multe diferite si testat cateva zile (inainte sa dau retur), nici unul nu se compara pentru mine. Nu stiu de fiabilitate, dar inca e in stare perfecta. In schimb ergonomic imi e cel mai ok, nu m-am impacat deloc cu cele pentru Xbox.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests