Software/Hardware news

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]


skip to 6
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]


Este și pe pcgarage, dar nu costă doar 85 de dolari :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Software/Hardware news

Post by MC »

www.tomshardware.com
"The 3080 and 3090 have a demand issue, not a supply issue," said Huang. "The demand issue is that it is much much greater than we expected — and we expected really a lot."
Interesanta optica :lol:

"Nu suntem noi de vina ca nu putem livra, voi sunteti de vina ca sunteti prea multi care vreti sa ne cumparati produsul"
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Software/Hardware news

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Log4Shell: RCE 0-day exploit found in log4j2, a popular Java logging package
A few hours ago, a 0-day exploit in the popular Java logging library log4j2 was discovered that results in Remote Code Execution (RCE) by logging a certain string.

Given how ubiquitous this library is, the impact of the exploit (full server control), and how easy it is to exploit, the impact of this vulnerability is quite severe. We're calling it "Log4Shell" for short.

The 0-day was tweeted along with a POC posted on GitHub. Since this vulnerability is still very new, there isn't a CVE to track it yet. This has been published as CVE-2021-44228.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software/Hardware news

Post by TG »

Nvidia’s Ada Lovelace GPU generation: $1,599 for RTX 4090, $899 and up for 4080

Vești bune pentru cine a dat banii pe seria 2000 la lansare, ăștia cu 4000 vor fi noii "donatori" șefi. :lol: Ce-i drept a fost o mare mizerie și cu seria anterioară dar măcar acolo existau circumstanțe.

EVGA are quitting graphics cards after splitting with Nvidia

N-ar fi rău să-i mai lase și alții.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Software/Hardware news

Post by SnipeRulz »

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/ne ... -unlaunch/
The RTX 4080 12GB is a fantastic graphics card, but it’s not named right. Having two GPUs with the 4080 designation is confusing.

So, we’re pressing the “unlaunch” button on the 4080 12GB. The RTX 4080 16GB is amazing and on track to delight gamers everywhere on November 16th.
Lemme guess: o sa ii zica 4070 si va fi la acelasi pret de 900$ (MSRP fara taxe)
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Software/Hardware news

Post by stef »

Am intrat de curiozitate pe emag sa vad cu cat se vinde 4090-u, actually nu pot sa cred ca lumea a dat mai mult de 10K lei pe o placa video & btw toate sunt stoc epuizat, take a look here: GeForce RTX 4090
In cazu asta, ma gandesc ca un 4070 ar putea sa ajunga lejer la cel putin 5K lei, ceea ce ma face sa cred ca voi da skip la seria asta, SAU astept 1-2 ani sa se ieftineasca, dar atunci o sa iasa seria 5 - poate cu preturile normale de msrp care erau prin 2016, desi ma indoiesc.
Oricum, daca ar fi sa-mi iau o placa oricare din seria 4000, va trebui sa-mi fac upgrade la tot sistemu, asa ca mai trebuie sa pun bani si pt asta + un monitor 4K, bani multi, foarte multi bani trebuie acum sa-ti faci un sistem Desktop bun, situatie complicata...
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Software/Hardware news

Post by reV »

stef wrote: 28 Oct 2022, 13:24 Am intrat de curiozitate pe emag sa vad cu cat se vinde 4090-u, actually nu pot sa cred ca lumea a dat mai mult de 10K lei pe o placa video & btw toate sunt stoc epuizat, take a look here: GeForce RTX 4090
In cazu asta, ma gandesc ca un 4070 ar putea sa ajunga lejer la cel putin 5K lei, ceea ce ma face sa cred ca voi da skip la seria asta, SAU astept 1-2 ani sa se ieftineasca, dar atunci o sa iasa seria 5 - poate cu preturile normale de msrp care erau prin 2016, desi ma indoiesc.
Oricum, daca ar fi sa-mi iau o placa oricare din seria 4000, va trebui sa-mi fac upgrade la tot sistemu, asa ca mai trebuie sa pun bani si pt asta + un monitor 4K, bani multi, foarte multi bani trebuie acum sa-ti faci un sistem Desktop bun, situatie complicata...
Doar pentru ca un produs are un anumit pret, asta nu inseamna ca se si vinde cu pretul respectiv. Vorba aia, prost e ala care da, nu ala care cere.
Sunt aproape convins ca placile alea n-au fost vreodata in stoc (sau au fost in stoc fictiv, ca deh.) si sunt acolo doar ca sa creeze impresia (gresita) ca marinimosii retaileri reduc preturile peste cateva saptamani cand vine black friday (al 15-lea pe anu' asta)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software/Hardware news

Post by TG »

Seria 4000 e de cumpărat doar dacă compătimești Nvidia și vrei să le donezi niște bani.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Software/Hardware news

Post by Mahdi »

Nu e nicio conspirație, știu cel puțin o persoană din ro care a cumpărat un 4090 la prețul ăla. Există utilitate pentru plăci video de ultimă generație și în afara jucatului cu raytracing în 4K; sunt joburi unde ai nevoie de putere de procesare pentru randări sau mai știu eu ce. Și dacă e pe banii firmei, nu mai contează așa tare că costă peste 10K lei.

stef wrote: 28 Oct 2022, 13:24foarte multi bani trebuie acum sa-ti faci un sistem Desktop bun, situatie complicata...

lol, cam sus ștacheta pentru „sistem desktop bun”
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Software/Hardware news

Post by MC »

Sunt videografi de evenimente (nunti, botezuri etc) care cer 2.000 euro per eveniment. Daca au doua evenimente intr-un weekend sunt 4.000 euro/weekend. In conditiile astea un 4090 nu mai pare atat de scump. Il mai cumperi si pe firma. Nu stiu daca au nevoie de atata putere pentru editare video, dar mna ca idee de profesie liberala care iti permite achizitionarea unui astfel de upgrade fara prea mare efort.
Vorba lui Mahdi, nu toti le iau pentru joaca.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Software/Hardware news

Post by Magicake »

Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests