Realitatea Virtuoasă

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Realitatea Virtuoasa

Post by stef »

Probabil, pentru ca de fapt nu asta era the next big thing in the technology evolution, versiunea care sa prinda la public si in acelasi timp sa fie comoda, eficienta si usor de folosit, la indemana oricui asa cum s-a intimplat in geneza PC-urilor.
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Realitatea Virtuoasa

Post by juve3332 »

@MC: lol:

@stef: Deci te-ai uitat doar la cateva poze 3D pe telefon si ai stabilit ca nu e mare smecherie cu realitatea asta virtuala. Poate te cam grabesti cu concluziile, totusi?!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by MC »

Ce lol?
Mai vezi tu tv-uri si monitoare 3D?
La cinema inca mai e cum mai e, dar pe tv-uri si monitoare a fost un mare fail tot gimmick-ul asta cu 3D
Last edited by MC on 19 Apr 2020, 13:48, edited 1 time in total.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by juve3332 »

Am crezut ca continuai mistoul cu care s-a inaugurat topicul asta.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by marvas »

titlul topicului este una dintre cele mai bune lucrari de ale mele de pana acum
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by MC »

https://www.pcgarage.ro/headset-vr/ocul ... us-rift-s/

Primul VR headset pentru PC pe care-l vad mai accesibil
Merita?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Cristan »

Răspunsul scurt ar fi da, dacă ești dispus să bagi bani în VR și chiar ai te gând să te joci. Eu am luat anul trecut, ceva mai scump, dar deja nu prea se mai găseau la momentul respectiv și nu prea aveam opțiuni. Nu am încercat și altele să fac comparație, dar din tot ce am citit pare un mid-range absolut decent. Nu am prea multe lucruri de care să mă plâng - se vede încă un screen-door effect, în funcție de joc și de distanțele randate, dar nu e deranjant și se trece ușor peste asta (depinde și ce toleranță ai).

Din punctul meu de vedere, VR-ul merită absolut, e next level gaming pentru mine, peste orice avans de grafică al consolelor și plăcilor grafice „next-gen”, cu orice HDR, RTX și altele. Dimensiunea suplimentară pe care o adaugă jocurilor nu are termen de comparație.

Vezi însă că acum mai ai o opțiune, care nu exista când am luat eu - Oculus Quest 2. E un headset standalone, nu are nevoie de PC pentru a rula jocuri (evident nu poți rula jocuri foarte pretențioase), DAR merge conectat la PC fie cu cablu fie wireless, și poate reda jocurile rulate de pe PC care sunt streamuite către headset. Devine astfel practic un înlocuitor pentru Rift. Lumea pe net zice că nu sunt mari diferențe de calitate pentru jocurile redate astfel, iar marele avantaj e că scapi și de acel singur cablu pe care îl folosește Rift (care nu e un mare inconvenient, dar dacă ar fi să aleg, e clar mai bine fără niciun cablu)

În ambele cazuri, însă, ai grijă că pentru Oculus (fie Rift fie Quest) ai nevoie un cont Facebook, care a devenit obligatoriu de câteva luni. Nu ai cum să ocolești chestia asta. Și dacă se întâmplă ceva cu contul Facebook, pierzi accesul la software-ul Oculus și la jocurile cumpărate pe magazinul Oculus și nu mai poți folosi headsetul.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by MC »

Mersi Cristan pentru informatii!
Deocamdată sunt in faza de studiu, dar recunosc ca ma tenteaza tot mai mult un astfel de device.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Cristan »

No problem. Dacă mai ai întrebări, ask away.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Quackers »

Intru si eu tarziu aici dar trecand prin tot researchul, cumparand un Oculus Quest si apoi vanzandu-l (la aceasi bani woop woop), stiu tot ce e nevoie de stiut. Astea fiind zise, daca nu te deranjeaza problema cu Facebook account, si daca ai un cont activ si uzual de facebook, du-te tare pe Oculus Quest 2, e cea mai buna optiune, bar none. (ia si deluxe strapul cu el daca ai optiunea) Discutia e mai lunga legata de Link/cablat versus solo, ca vorbim de doua environements complet diferite. E foarte mult de zis despre Quest store si jocurile de Quest, pros and cons si de ce e divide-ul asta. Dar si daca il ignoram complet, cu Quest Link ai parte de un display de VR foarte bun, fara senzori si alte discutii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by ola small dickie »

de fiecare data cand citesc despre realitatea virtuala pe forum imi aduc aminte de zme-ul :cry:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by TG »

Cum a prezis el moartea VR-ului... la fix.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Fular »

Ceva tot a murit de când cu prezicerea. În principal activitatea lui pe forum. RIP
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Quackers »

Mai activeaza pe subreddit. E la cativa pasi de ban acolo, dar e user vechi si e mai pasuit.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by MC »

Hai ca a nimerit-o zme-ul daca e...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Realitatea Virtuoasă

Post by TG »

Sony confirms PlayStation VR2’s specs, first official game
Sony's trickle of information about its future in virtual reality continued on Tuesday with the surprise announcement of an unsurprising name: PlayStation VR2. Thankfully, the name comes with a dump of specs that confirm Sony's aspirations to deliver one of the most robust VR systems yet on the consumer market.

The upcoming VR add-on, which will require a PlayStation 5 to function, is still missing crucial stats like a release date, a price, or even a photo of what the primary headset will look like. In some ways, it's reminiscent the Meta Quest 2 (formerly Oculus Quest 2), as it includes a comparable pixel resolution (2,000 x 2,040 pixels per eye, or roughly 15.7 percent more than Quest 2's per-eye count), a comparable field-of-view of 110 degrees, and a comparable "inside-out" array of cameras that will track a user's space without requiring an external device like the original PSVR's webcam.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests