Screen of death

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Screen of death

Post by Mikael »

De ieri am inceput sa am gri cu dungi negre/un fel de albastru screen of death. Din cate am putut sa-mi dau seama asta se intampla din cauza temperaturii placii video. (care e un amd HD 7970). Cand ajunge undeva in jurul temperaturii de 70 de grade moare. O am de cativa ani buni si pana acum nu am avut astfel de probleme, a tot stat pe 70-80 in jocuri. Aveti vreo idee de ce si ce pot face?

Edit: Am mai observat o chestie. Tocmai ce am iesit din Witcher 3 si pentru 2 secunde mi'au ramas "artefacte?" pe ecran. Erau puncte de diferite culori.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screen of death

Post by MC »

Schimba placa video. Nu glumesc. Placa aia e moarta.
Am patit acelasi lucru acum vreo-4-5 ani cu Amd HD4850. Nu scadea sub 70 in jocuri si a dus-o asa cam 4 ani.
Da-i un stress test cu FurMark si daca observi artefacte inseamna ca e defecta placa.

Marea boala a placilor AMD din seria HD cred ca a fost temperatura ridicata la care functionau in load si racirea proasta in majoritatea cazurilor.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

I-am dat un stress în FuMark și acum scriu de pe telefon.

Nu au apărut artefacte, dar când a ajuns la 67 de grade s-a blocat, ecranul s-a făcut albastru cu dungi negre, iar după ce i-am dat restart erau dungi roșii/negre pe ecran, chiar și înainte să intre in windows.

În windows am reușit să mai intru in safe mode doar și nu pot dezinstala driver-ul de la placa video. Imi dă o eroare. Deci pot să fiu sigur că e placa video de vină, nu?

In cazul ăsta îmi poți/poate cineva să-mi recomande o placă video asemănătoare, sau un pic mai bună?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screen of death

Post by MC »

Echivalent cu HD7970 tot de la Amd ar fi R9 270x sau R9 280/280x
De la nvidia ar fi GTX760 sau GTX960 (overpriced as fuck).
Daca te tine portofelul mergi pe clasicul (deja) GTX970.

Personal, de 1 an folosesc un Sapphire R9 270x cu recire Dual-x. 50-55 max 60 de grade in full load.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Screen of death

Post by TG »

70 de grade e o temperatură perfect ok pentru load la o placă video. 80 de grade încă e ok deși nu e recomandat, de la 85 în sus apar problemele. Deci dacă îți face asta înseamnă că placa e defectă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Screen of death

Post by Mafio »

Nu ai ce să-i faci, trebuie să o schimbi. Aveam aceeași problemă cu 7770-ul meu numai că se întâmpla în niște situații extrem de specifice. Spre exemplu, nu puteam să joc niciun grand strategy de Paradox pentru că după 3 minute îmi apărea un ecran gri cu dungi roz și trebuia să dau reset. La fel mi se întâmpla și cu toate jocurile mai vechi gen KOTOR, Thief 3, Vampire the Masquerade. Câteodată o pățeam și în timpul unui meci de CS GO sau Dota 2, dar mai rar. Am trimis-o la garanție, au testat-o cu un joc și mi-au spus că nu are nicio problemă. Nu ai ce să-i faci, e un defect ciudat de fabricație. Am preferat să o schimb pe un nvidia 450 pentru că, culmea, o placă mai slabă îmi oferea o gamă mai largă de jocuri (lol).
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

Artefacte/dungi în general înseamnă că placa e dusă. Încearcă să reinstalezi drivere video, poate poate. Dacă nici asta nu merge, încearcă să rulezi Ubuntu de pe un Live CD/usb și vezi dacă ai și acolo probleme.

70 de grade este o temperatură normală de lucru a plăcii, nu e nicio problemă. Până în 80-82 de grade nu ai de ce să te îngrijorezi.

edit. Mai poți încerca să o scoți din PCI și apoi să o bagi la loc cu grijă, vezi să stea bine/orizontal prinsă.
Last edited by sebas on 20 Mar 2016, 16:37, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Screen of death

Post by vulp »

E-n garantie? Vezi ca daca nu poti dezinstala driverele video... eu le-as suspecta (si mie-mi face faze placa video, cu unele drivere in unele jocuri, cu alte drivere in alte jocuri, unele depinzand de temperatura, altele nu... e un intreg microcosm a carui singura certitudine este ca daca nu dau disable la acceleratia video din firefox, moare in 3 minute) deci daca n-ai ce face, baga un reinstall de windows.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Nu mai e de mult in garanție. Placa video are in jur de 4 ani dacă nu mă înșel. După cum ziceam, până acum mi-a mers bine (deși acum dacă stau bine și mă gândesc am mai avut niste mici erori, gen: the display driver has failed, dar și-a revenit) la temperaturi de 70-75 de grade. Ieri a inceput să se blocheze când ajungea în jur de 70. Am reinstalat driverele înainte să-i fac stress testul cu FuMark, dar acum nu mai vrea nici să intre in window. Nu intră decât in safe mode și nu pot dezinstala driver-ul că îmi dă eroare.

@sebas: am incercat aia deja, nimic. Nu mai vrea să meargă.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

termnati, va rog eu, cu FurMark - FurMark nu mai e un stress test de cativa ani buni de zile; atat nVidia cat si AMD au catalogat acest soft drept power-virus si driverii actioneaza ca atare, scazand freq GPU

Unigine Heaven sau Valley lasate in loop de cateva ore
人は地獄を作った
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Screen of death

Post by vulp »

Ingroap-o si toarna putin vin peste ea. Pentru amintirea vremurilor bune. Sau, poate ar fi mai bine pt mediu sa n-o pui in tarana ci sa iei o bucata de lemn si doua cuie... si s-o fixezi lemnului cu ajutorul cuielor. Apoi poti s-o agati de perete si s-o scoti in procesiune la fiecare paste 20 martie.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Screen of death

Post by ne0lith »

S-ar putea sa fie placa video.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

@zme-ul Mie mi-a murit după ce a ajuns la 67 de grade. Iar inainte mi-am setat fan speedu la vreo 80% ca să-i țină temperatura in jur de 60 de grade in timp ce eram in witcher 3. Toate bune și frumoase până in momentul in care am scăzut viteza (nu-l puteam lăsa la 80% că făcea ca un avion) și a crescut temperatura, că pac, grey screen of death. Dar și-a revenit de câteva ori, însă după un minut de FurMark nu mai vrea.

@vulp: hd 9790 ăsta a mers tot timpul la cald și era și gălăgios, cumva mă bucur că trebuie să-l schimb.

Și încă mai puteți recomanda o placă video, dacă doriți ;)
Din ce am văzut r9 270x nu prea se mai găsesc. Și parcă aș trece din nou la nvidia, hd7970 fiind singura placă amd pe care mi-am luato.

Edit: Am reusit sa dezinstalez driver-ul cu driver sweeper, iar acum imi intra in windows. Bine, tot ecranul mi plin de dungi rosii, dar macar pot folosi computer-ul.
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Screen of death

Post by KodrutZ »

GTX 960 sau mai stai un pic sa scoata AMD placile noi. :)
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Screen of death

Post by vulp »

nu mai luati ati
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Mi-am comandat un gtx 970. Sper doar să îmi încapă în carcasă pentru că e un pic mai lungă decât cea de la amd.

Mulțumesc tuturor! :)
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Intreb tot aici ca nu are rost sa deschid alt topic.

Asta https://www.pcgarage.ro/placi-video/gig ... 5-256-bit/

sau

asta http://www.emag.ro/placa-video-msi-nvid ... DLMK5BBBM/ ?

Care e diferenta dintre placi? Ca mi-ar prinde bine ssd-ul ala de la emag.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

În mare:

Gigabyte are factory OC mai bun și custom cooling ceva mai performant, dar e mult mai gălăgioasă (3 fanuri de diametre mai mici care se învârt mai repede, în 100% o să facă ca un jet engine). De asemenea nu are silent idle.
MSI are performanță ceva mai mică (nu știu exact cât, dar până prin 6-8%), dar e mult mai silențioasă. Și are silent idle.

Uite niște comparații de sunet, orientative: https://www.youtube.com/watch?v=wmiVf9cmA9I

Ai grijă că 970ul este cuptor la temperaturi, să ai carcasă cu air cooling făcut OK că altfel ai să te zbați să o ții sub 80 de grade în alde Witcher3, XCOM2 etc.

Eu ți-aș zice așa: dacă ai de gând să te joci singur cu OCul, eventual custom BIOS și să storci orice % în plus, ia Gigabyte. Altfel, ia MSI.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

GigaByte G1 GTX970 am eu si nu as da-o pe un MSI

mi se rupe ca nu are IDLE fan si nu e aredeloc probleme cu temp - sebas ?!?! de unde si pana unde 52gr C in full load e problema :shock:
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

Nu ai cum sa ai 52 de grade in full load (full load înseamnă sesiuni lungi, nu spike). Sau poate o ții în frigider.

În fine, eu vorbeam exact de cazul în care omul are o carcasă cu aerisire slabă, eventual silent. Atunci e problemă. Altfel după cum spuneam, Gigabyte are modelele de cooling cele mai performante din ce se găsește în magazinele de la noi.
dump CHA
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests