Screen of death

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

sebas wrote:Nu ai cum sa ai 52 de grade in full load
eu ce ma uitam la youtubu dat de tine :P

ia uite si 4minute de Unigine Heaven pe extreme (1080p):

Image

plafoneaza undeva la 68grade; dar cum eu tin FPS lock la 60, nu ajunge la temp aia ;)
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

68 de grade, super! După cum confirmam și eu mai devreme, Gigabyte are custom coolingul cel mai performant din modelele 970 care se vând pe la noi.
Acum însă ia în calcul o carcasă silent/nearisită bine, temperatura ambientală de vară și o sesiune de Witcher 3 de două ore. Să vezi cum bați spre 80. Eu asta încercam să transmit, că 900ele este o generație de plăci mult mai caldă, iar cum Mikael sare pe ea, trebuie să știe la ce să se aștepte.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

sebas wrote:că 900ele este o generație de plăci mult mai caldă
ce forbesti tu acolo :shock:
comparativ cu ce?! cu generatia 1 de Maxwell sau ce?! cu Radeoane ? :P


ia baga matale un ochi aici: http://www.anandtech.com/bench/GPU15/1236
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

Avream impresia greșită că Radeonul lui vechi era mai rece.
dump CHA
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Am decis sa merg cu msi-ul. Placa video e ceva mai mica si chiar voiam ceva mai silentios (+ bonus acel ssd). M-am uitat pe niste benchmark-uri si diferentele nu sunt foarte mari intre cele doua, maxim 4 fps in anumite jocuri.

Iar HD 7970 era cald, 75-78 de grade in witcher 3 si foarte galagioasa. Aerisirea cred ca mi destul de ok. Diferenta de temperatura intre vara si iarna erau de vreo 2 grade.

https://www.guru3d.com/articles_pages/m ... iew,8.html

Aici, in full load imi arata msi-ul la 68, g1 la 60 iar HD 7970 la 78.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

În general, site-urile astea de specialitate au rezultate dubioase din varii motive. Nu în ultimul rând pentru că ei primesc de multe ori custom cards pentru teste, nu ceea ce apare la raft.
Dacă vrei păreri la obiect ia și citește ce spuns posesorii. Cum ți-a spus zme-ul despre a lui sau cum ar fi aici: http://www.overclock.net/t/1514085/offi ... wners-club

Oricum, ambele sunt alegeri excelente, depinde doar de criterii subiective care din ele merită pentru tine.
dump CHA
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Mda... probabil ca ai dreptate. Dar acum si cu posesorii ii cum ti norocul. Oriunde te uit la review-uri unii le dau 5 stele altii zic ca le-au murit dupa 5 luni.

Vad eu in curand unde ma incadrez. :)

Oricum, mersi pentru ajutor!
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Screen of death

Post by vulp »

Cand cumpar ceva, prefer sa tina o vesnicie. De aceea recomand impotriva ATi/AMD.

https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... ation-563/

I rest my case.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

Haida bre, AMD n-are treabă că Visiontek face cooling de rahat, sau că ASUS are quality control slab. Tu cumperi GPU cu custom cooling, așa că dacă iei MSI nVidia sau MSI AMD tot aia e în ce privește calitatatea tehnică a produsului (quality control, service, perioadă de garanție etc).
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

sebas wrote:Haida bre, AMD n-are treabă că Visiontek face cooling de rahat
ba are treaba pt ca AMD, in cazul ala, nu e deloc interesata cum este reprezentata si daca producatorul de placi video respecta niste criterii

eu am prins 3* R9 280X defecte din cutie pana m-am decis sa platesc diferenta la GTX970
AMD isi bate joc
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Screen of death

Post by sebas »

Din curiozitate, de cine erau produse?
dump CHA
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Screen of death

Post by Mikael »

Azi mi'a venit placa si sunt foarte incantat de ea. Acum pot juca witcher 3 cu aproape totul pe ultra (mai putin draw distance care e pe high) + hairworks la 60 fps constant. Si chiar e silentioasa. Nici nu se aude de ventilatorul de la procesor. Iar temperatura e pe la 65 de grade la 50% fan speed.

Pe langa asta am primit si un ssd cadou,

I'm happy! :D
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

sebas wrote:Din curiozitate, de cine erau produse?
absolut irelevant cand si integratorii descopera fix aceleasi probleme cu alt producator

Image

vezi seria R7 / R9 2xx - aprox 14% din placile puse in sistem au dat chix inainte sa plece catre client
si trebuie sa tii cont si de factul ca seria 2xx in mare parte e rebrand de HD7xxx, care are un numar mult mai mic de defecte :roll:


cand toata lumea se plangea pe forumurile lor (AMD) cu probleme legate de seria 2xx, ce-mi face AMDu .. sterge tot forumul - mda, e si asta o metoda sa "rezolvi" problema
人は地獄を作った
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Screen of death

Post by stef »

Eu am un GTX 560Ti de la Asus din 2012 si functioneaza foarte bine si acum. In jocuri cu grafica pretentioasa tin cooler-ele la 90% chiar daca genereaza zgomot, pentru ca de regula ma joc la casti si nu ma deranjeaza, tinand placa video pe undeva la 77-78 de grade, iar in jocuri cu grafica modesta o las pe default, ca tot la aceeasi temperatura ajunge.
Si da, bineinteles ca pentru oricine mai citeste pe aici si are probleme cu placi de la AMD, ii recomand sa treaca la nvidia/geforce, in ciuda pretului mult mai mare, dar mai buna ca performanta si durabilitate.
Image
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Screen of death

Post by caleb »

Failure rates sunt discutabile și ele, pînă la urmă nu te doare care sunt cifrele globale, cît mai ales ar fi drăguț dacă magazinele online de la noi ar spune exact ce retururi au avut și cîte din ele au fost DOA / picate.

Nici eu nu m-aș mai duce la AMD în prăvălie, dar nu cred că situația este chiar atît de nasoală precum o prezintă lumea.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

caleb wrote:Failure rates sunt discutabile și ele, pînă la urmă nu te doare care sunt cifrele globale, cît mai ales ar fi drăguț dacă magazinele online de la noi ar spune exact ce retururi au avut și cîte din ele au fost DOA / picate.
in Franta, parca, se practica asa ceva
anual exista raport cu ce HW s-a intors in garantie

plus tocmai ce s-a aflat ca ASUS a incetat productia de GTX1080 STRIX OC din cauza RMA foarte mare: https://www.reddit.com/r/nvidia/comment ... trix_1080/
te doare mintea
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Screen of death

Post by zme-ul »

zme-ul wrote:plus tocmai ce s-a aflat ca ASUS a incetat productia de GTX1080 STRIX OC din cauza RMA foarte mare: https://www.reddit.com/r/nvidia/comment ... trix_1080/
te doare mintea
nevermind, retaileru in cauza a publicat o retractie: https://www.facebook.com/SharkGamingDK/ ... 9336675858
We have created some wrong claims regarding ASUS STRIX GTX 1080 OC, where we have told customers that we can not deliver the graphic card any time soon, because of no cards in production from ASUS because of a high RMA rate. So we recommended customers to cancel their orders.
This is a misunderstanding from our side, and it is not the truth.
It was an assumtion based on no deliveries.
ASUS STRIX GTX 1080 OC is in production and delivery is only limited at this moment.
We regret the misunderstanding and look forward to offer our customers the graphic card.
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Screen of death

Post by caleb »

Eu m-aș abține din principiu de la primele loturi oricum, nu e paranormal să fie grăbite și cu niscai probleme. Plus că le găsești la cîteva luni sau un an la prețuri și promoții care le fac mult mai accesibile. Oricum, cineva zboară de la ASUS pe faza aia. Ca și cînd nu ar fi strînsă concurența oricum.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 6 guests