Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Aidan_DKH »

Colegii noștri de la departamentul Hardware și Ingineria Reactoarelor Wendelstein, pe scurt LAB501, vă propun un studiu de caz interesant în numărul 3 al extraordinarei reviste NIVELUL2: Sistemul de 1000$. Multe și întortocheate vor fi discuțiile pe acest subiect, așa că ne-am gândit să deschidem aici un topic în care Monstru urmează să ofere lămuriri celor dornici să le primească. Flame on, boyz, flame on! *dakka dakka dakka*

http://nivelul2.ro/nivelul2-nr-3-cuprin ... s-tombola/
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Buna ziua oameni buni,

ma numesc Monstru, fac ceea ce fac de ~10 ani si sunt destul de sigur pe mine si pe calitatile mele. Cu toate acestea, dupa feedback-ul oferit de voi in urma primelor doua numere, am decis sa abordez un subiect mai aproape de gusturile voastre in numarul 3, adica un PC accesibil de 1000 USD.

Probabil nu as fi facut-o daca nu citeam feedback-ul pe acest forum si nu observam ca unii cititori ne-au laudat pentru pricepere si inclinatie tehnica (multumim) si ne-au criticat pentru ca povestea principala la hardware in primele doua numere s-a invartit in jurul unor componente/sisteme costisitoare (multumim din nou).

Acum...nu vreau sa fiu rau, dar in Nr 3 v-am adresat o intrebare - in numarul 4 v-ati dori sa cititi despre un sistem de 500 USD sau 2000 USD... si momentan nu mi-a raspuns nimeni.

Nu ma intelegeti gresit, eu am povesti de spus si stiu despre ce o sa va povestesc, dar feedback-ul vostru ar fi fost apreciat si luat in calcul...

Cum marele sef si conducator al acestei reviste asteapta materialul de la mine mintenas, i-as ruga pe cei interesati sa imi ofere feedback-ul lor aici.

Va multumesc,

Monstru
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Doc »

Salutare!
Mai degraba 500 :) dar e doar parerea mea :) Eu unitatile mi le fac in jurul sumei asteia, inca de la primul 386, care la vremea lui a fost 750 de marci, in 94. :) mi se pare ca aici prind cel mai bun raport calitate/pret.

Aveam o intrebare in legatura cu Pumpkinstein - la ce anume il folositi?
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Daca iti raspund sincer o sa ma blestemi si o sa arunci cu pietre. L-am folosit initial la evenimente - l-am aratat oamenilor care s-au minunat de el. Apoi...pentru ca este efectiv mult prea mare ca sa incapa pe birou, l-am montat la mine in sufragerie unde functioneaza momentan pe post de multimedia PC pentru filme si muzica...
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Stokkolm »

2000$
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Ok, deja avem un 1-1...Va multumesc pentru feedback si va rog sa continuati, in curand trebuie sa ii trimit materialul lui KiMO si trebuie sa stiu ce testez :)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by McWilliams »

Ar fi interesant de vazut un sondaj cu varsta cititorilor revistei. Eu inclin sa cred ca suntem predomina "mosii" care erau adolescenti atunci cand Level era in vana. Asa ca inclin, mai departe, sa cred ca avem posibilitati financiare suficiente cat sa acceptam sisteme de 1'000 USD (sau mai mult) altfel decat ca "opere de arta - de admirat de la distanta, nu de atins".

Sunt sigur ca, printre cititori, exista si un segment mai tanar, mai practic, mai scrappy, mai... constrans de buget. La fel cum sunt constient ca potenta financiara nu inseamna ca o sa se si acorde prioritate unui sistem de gaming in detrimentul unor chestii mai... usor de inghitit de catre jumatatea mai frumoasa si mai rationala a fiecaruia :) Acestea fiind spuse, nu cred ca o sa poti/puteti impaca si capra, si varza cu aceasta categorie de articole. Sfatul meu ar fi sa tintiti spre ceva spre care lumea macar sa aspire, daca nu sa fie direct interesata.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

MCWilliams - noi suntem pasionati, consumati si eminamente cuceriti de viteza, performanta, extreme. Prin urmare, high-end-ul va fi intotdeuna o prioritate. Cu toate acestea, voi cumparati revista, voi o cititi si mi se pare normal sa tin cont de ce nevoi si pareri aveti voi. Eu nu am 90 de pagini la dispozitie ca sa impac si capra si varza...prin urmare stiu ca nu le voi putea impaca niciodata. Dar stiu de asemenea ca este important sa tin cont de parerea voastra si am de gand sa fac asta. Prin urmare voi imbina ce imi place mie cu ce va doriti voi :)
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Doc »

Monstru wrote:Daca iti raspund sincer o sa ma blestemi si o sa arunci cu pietre. L-am folosit initial la evenimente - l-am aratat oamenilor care s-au minunat de el. Apoi...pentru ca este efectiv mult prea mare ca sa incapa pe birou, l-am montat la mine in sufragerie unde functioneaza momentan pe post de multimedia PC pentru filme si muzica...
:) Foarte tare! Articolul a fost o incantare :)

Activitatile de genul asta (teste, PCuri custom), sunt un hobby la voi? sau asta e, dincolo de pasiune, jobul vostru? daca e, daca se poate face o afacere din pasiunea asta, poate ar fi interesante articole gen initiere in tunning - cine stie, poate vreun tanar care e in cautari gaseste inspiratia in articolele voastre.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by marvas »

Eu inca nu am primit numarul 3 (comandat in martie si am trimis deja 2 mail-uri la imparatie, alooo!), deci nu pot sa ma chiar pronunt. Daca revistele continua sa apara poti luna asta sa faci ala de 500 si apoi de 2000 ca nu ne grabim nicaieri.

Pe de alta parte realizez ca suntem in data de 18 si Kimo inca nu are toate materialele pentru numarul 4. Mi-e si frica sa estimez o data de lansare.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by SenFire »

Desi sunt in egala masura curios de amandoua, votez 500$.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Marius Ghinea »

intr-un numar un PC de 1000, in altul unul de 500 si eu sint interesat si de unul de 300. nu au intrat lunile-n sac, scrie despre toate variantele si te asigur ca te vom citi cu totii.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

marvas - imi pare rau ca intampini probleme, sunt constient de ele si te pot asigura ca nu exista nici o urma de rea vointa, insa eu personal nu pot ajuta. Ma rog...daca esti din Bucuresti iti pot oferi eu personal revista, dar cam atat.

Cat despre 18 si KiMO...stai linisitit,materialele noastre se realizeaza mult mai repede decat iti inchipui...avem ani de zile de experienta in chestia asta :)

Doc - aceste activitati sunt cel mai important hobby al nostru, dar in acelasi timp sunt si job-ul nostru, adica din asta traim. Nu i-as spune afacere, pentru ca nu ne vom imbogati niciodata din asta. I-as spune sansa, pasiune si nebunie... pentru ca suntem printre putinii oameni din Romania care pot trai din asa ceva si pentru ca am avut parte de satisfactii enorme facand asta.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Marius - multumesc pentru feedback batrane! Eu unul de-abia astept sa citesc parerea ta despre Could Revolver in numarul asta!

Problema este ca nu putem testa doar sisteme si nu o putem lua "din suta in suta", prin urmare incercam si noi sa intuim cele mai importante segmente de pret :)
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by .chester »

$500 ca e mai interesant ce se poate face cu mai putine resurse.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by MC »

Eu zic ca e mai interesant si poate mai "greu" de facut un sistem cat de cat capabil si echilibrat cu 500$. Asa ca si eu as merge pe tot pe varianta cu 500$. Adica mi-ar fi mai de folos un sfat in zona asta.

La 2000$ cred ca oricine cat de cat interesat de domeniu poate incropi un sistem capabil.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Nervozix »

chestr0ny wrote:$500 ca e mai interesant ce se poate face cu mai putine resurse.
De acord, si eu sunt curios care ar fi recomandarile.


Lol, topicul asta mi-a adus aminte de build-urile Flamingo cu Diablo 6666 etc. parca si Level avea intr-o vreme prin ultimile pagini reclame cu unitati si monitoare in flacari/fonturi exagerate; prezentari de mare angajament artistic.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Si ti se pare ca ce am prezentat noi pana acum se compara cu unitatile alea? :)
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Nervozix »

Nostalgia trip, memoria a fost declansata ca termen comparativ, rig-urile respective fiind intr-un fel antipozii lucrurilor pe care le abordati voi.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Special LAB501 - Revista NIVELUL2 NR. 3: Sistemul de 1000$

Post by Monstru »

Iti multumesc pentru compliment :)
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests