Upgrade 2.0

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

Se pare ca am gasit cam ce m-ar coafa din majoritatea punctelor de vedere. Luna viitoare pe ~20 fac comanda. http://www.thomann.de/ro/fluid_audio_fx8.htm

Sugestii legat de sursa? http://www.thomann.de/ro/m_audio_super_dac.htm sau doar un Jack-to-RCA? Sau... altceva? Oricit am cautat, nu am reusit sa gasesc exact CE cip are DAC-ul de mai sus.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Upgrade 2.0

Post by Marius Ghinea »

Wolfson WM8740 SEDS
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

In cazul de fata, e destul de OK. 8740 e folosit in multe scule celebre, cum ar fi Fiio X3. Teoretic, e un pic depasit. Practic... trebuie auzit.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Upgrade 2.0

Post by zme-ul »

la cat costa boxele alea ar fi fost meserie sa fi avut ampuri cu surse digitale direct in ele
人は地獄を作った
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

Pai ampuri au, dacuri nu.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Upgrade 2.0

Post by Mărar »

E vreun avantaj in a avea dac-ul integrat in boxe atata timp cat il ai deja in afara PC-ului?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Upgrade 2.0

Post by zme-ul »

Mărar wrote:E vreun avantaj in a avea dac-ul integrat in boxe atata timp cat il ai deja in afara PC-ului?
daca e in afara PCului ce crezi ca scapi de interferente!?
人は地獄を作った
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

Avantajul ca ai mai putine cabluri si mai mult spatiu liber. Ca exemplu chestiile gen KEF X300A care au si DAC integrat si le conectezi pe USB si cu asta basta.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Upgrade 2.0

Post by zme-ul »

KodrutZ wrote: le conectezi pe USB si cu asta basta.
as prefera un TOS Link :P
人は地獄を作った
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

S-au comandat FX8-urile si un cablu jack to 2XRCA. Mai exact, cablul asta - http://www.thomann.de/gb/pro_snake_tpy_2030_krr.htm "Vedem cum suna" si daca e cazul mai adaugam ceva, pentru inceput un cablu mai de doamne-ajuta.
De sursa audio o sa ma ocup cind voi face upgrade la toata cosmelia, poate face AMD o chestie desteapta cu noile platforme. Pina atunci cred ca e suportabil Xonar DS-ul...
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Upgrade 2.0

Post by KodrutZ »

Cum se pare ca nu pot edita ultimul post, revin cu news. Am facut rost si de DAC... kindof. Am dat de o oferta pe care nu puteam sa o refuz si mi-am luat un Fiio X3 II cu 730 RON (sigilat, bine mersi) pe care il voi folosi in principal ca DAC, mai ales dupa ce voi schimba procesor/placa de baza si probabil voi ramine fara slot PCI.
Ceva pareri de la cei ce l-au auzit? Ar trebui sa sune mai bine ca DAC USB Fiio X3 II-ul in loc de Xonar, nu?
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests