probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

in Decembrie anul trecut, odata cu componentele pentru un back-up off-site la un sistem de supraveghere am pus pe lista si un SSD
buun ...

la cateva saptamani dupa ce l-am montat in sistemul meu, cautand pe internet, dau si se specificatiile tehnice ale modelului SP550 - la specificatiile tehnice ale produsului, pe pcgarage.ro, nu se specifica tipul de NAND: https://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/prem ... i-25-inch/
ce sa-mi vada ochii, SSDul e echipat cu TLC NAND - sa-imi dau palme nu alta; caut pe siteu A-Data dupa un FW update, nimic

care-i problema cu NANDul de tip TLC?!
dupa o perioada de timp celulele NAND sunt afectate de un efect numic "cell voltage drift" - cum se traduce asta: rata de transfer a fisierelor ce nu au fost re/scrise dupa o perioada de timp va scadea
problema e cunoscuta de prin 2012: http://www.anandtech.com/show/5067/unde ... tlc-nand/2 ; a devenit subiect aprins de abia prin 2014 dupa ce SSDurile SAMSUNG din seria 840 EVO au inceput sa prezinte aceste probleme
phpBB [video]
Image

nici prin cap nu mi-a trecut ca dupa problemele pe care SAMSUNG le-a avut cu 840 EVO (si nici azi nu sunt rezolvate), inca se gasesc producatori sa mai puna pe piata asa ceva ... ptiu drace

deschid ticket la suportul A-Data - mi-au dat cu flit si m-au trimis la locul de unde am cumparat SSDu

intre timp eu am inceput sa fac teste si sa pastrez rezultatele:
Image
^teste efectuacte cu HDTune pe parcursul a 3 luni: prin Ianuarie, Februarie si ultimul in Martie

in Martie iau legatura cu serviceu pcgarage si-mi spun sa le trimit nenorocirea in garantie - le-am spus clar ca vreau sa platesc diferenta si sa fac upgrade la un alt model
... eu zic, eu aud; dupa ~2 saptamani mi-au trimis un SSD nou, dar exact acelasi model :(

o iau de la cap, iar fac teste, schimb OSu, am pus dracovenia pe alt sistem (nu am nici un PC cu controller SATA-III)
Image
^ teste efectuate la o saptamana distanta

din nou iau legatura cu pcgarage, il trimit si le spun ca vreau sa fac stornare si sa platesc diferenta la alt model .... vorbesc cu peretii, azi s-a intors de la garantie exact acelasi model
nici nu m-am mai chinut sa-l scot din cutie; da, e nou

nu-i nimic, de ~200+ RON cat am dat pe el o sa ma distrez - la fiecare 3 saptamani o sa le trimit iar SSDu in garantie (plata curierului se face la ei) si o sa ia la mana tot stocul de SP550 120GB
人は地獄を作った
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by KodrutZ »

Giga-amuzant. Totusi de ce nu il vinzi? Am vazut zilele trecute pe la Media Galaxy ca deja tind catre 150 RON preturile SSD-urilor de 120. In alta ordine de idei, ce misto e sa iei de pe Amazon. Eu am luat un SanDisk Extreme de la ei, si garantia am rezolvat-o direct cu SanDisk (bine, aici e o poveste de zis cu un indian idiot de la techsupport care era complet brainless, dar sa nu transform postul asta in roman), care mi-au trimis un Extreme II care e dintr-o cu totul alta liga fata de prima generatie. Probabil ca o sa ma prinda 2020 cu asta in calculator...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

KodrutZ wrote:Totusi de ce nu il vinzi?
cui sa-l vand?
SSDu asta nu e bun decat pentru fisiere temporare ce stau pe el cateva saptamani sau 1-3 luni in caz major - poate fi folosit ca ceva gen scratch disk pt Adobe

daca ai pe el fisierele mai vechi de ~6 luni, o sa aiba performanta mai slaba decat un HDD :lol:
人は地獄を作った
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by DANiel »

Nu poti sa te boscorodesti cu ei mai mult?
Also, protectia consumatorului and shit. Unde lucrez eu, cand vine vorba de chestia asta, zboara chestii gratis peste tot.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

DANiel wrote:Nu poti sa te boscorodesti cu ei mai mult?
Also, protectia consumatorului and shit. Unde lucrez eu, cand vine vorba de chestia asta, zboara chestii gratis peste tot.
m-am uitat peste legislatie, dar din cate am vazut nu se precizeaza de cate ori pot sa-ti schimbe produsul cu unul identic dar care sufera de acceasi problema
probabil exista ceva in legislatia europeana .. dar nush unde exact sa caut
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by Doc »

http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_ro.htm

Poate te poti lega de faptul ca descrierea era incompleta?

Sau sa te legi de faptul ca prin design SSDul prezinta un viciu ascuns, folosind chestiile alea cu probleme?

Baga si de aici:
http://www.juridice.ro/408237/considera ... cunse.html
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by mitzager »

Chestia asta nu intra la garantia de conformitate?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

mitzager wrote:Chestia asta nu intra la garantia de conformitate?
da, probabil

dar viciul nu se observa decat dupa cateva saptamani in uz
si cei de la PCG nu se sinchisesc, sau chiar nu vor, sa verifice ce le zic eu - problema e ca nu doar acest model e afectat, ci toate SSDurile echipate cu NAND TLC planar; sunt cativa producatori ce au FW ce contracareaza efectele cell voltage drift, Intel e unul dintre ei
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by Doc »

Acum cativa ani mergea manevra:
- reclamatie scrisa la OPC
- OPC suna la ei - in cazul meu au sunat de fata cu mine.
-ei remediau situatia ca sa nu-i muste OPCul de cur.
-OPCul bifa un dosar rezolvat.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

mai incer inca o data - daca nu-mi fac storno, direct in usa OPCului ma proptesc

din cate am vazut, cel nou (3lea) are alta versiune de FW fata de precedentul (al 2-lea):

2nd>Image 3rd>Image
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

dupa 1 luna si 1/2 se prezinta asa:
Image

intr-adevar, FW nou e ceva mai capabil dar tot nu rezolva problema
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by sebas »

Eu am un 840 EVO luat acum 2 ani si unul 850 EVO luat anul trecut. M-ai făcut curios așa că am băgat un benchmark:

Image


:x :x :x

840le e partiția de Steam, de-asta nu cred că am observat până acum. Am să încerc cu un firmware update, garanția de conformitate tocmai a expirat.
Last edited by sebas on 5 Jul 2016, 13:24, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by sebas »

După firmware update:

Image

Mai bine, dar tot dezastruos pentru un SSD... :x
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by caleb »

Se cheamă că te-a mîncat de SSD noname (bun, A-Data este de multă vreme mainstream și cunoscut, dar cunoscut pentru prea multe produse submediocre). Dacă tot ți l-au dat nou, pune-l și tu pe Olx și ia ceva serios. Eu am preferat să iau second un Corsair Force GT (voiam OCZ Vertex dar nu mai găseam) și bine am făcut, saturează pe SATA-II la maxim și e stabil în timp. Tehnologia e de bază, iar TLC nu e decît o șmecherie ca să ieși ieftinache cu celule de doi lei și să iei fața prin preț mai mic. Degeaba toate șmecheriile, SLC/MLC (adică două niveluri) maxim plus subcomponente de bună calitate și stai liniștit.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

e inca in garantie, sa vedem cum se solutioneaza

ps: de abia acum cateva zile Samsung a rezolvat problema cu 840: https://www.pcper.com/reviews/Storage/S ... ssues-Fina
daca Samsung face magarii din astea, la ce sa te astepti de la restul?!
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by caleb »

La așa blazon, așa măgării. Trebuie remarcat totuși că în principiu 840 nu mai sunt în garanție, parțial măcar - și totuși au scos un fix. Tîrziu, dar au scos. Succes cu garanția!
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

caleb wrote:La așa blazon, așa măgării. Trebuie remarcat totuși că în principiu 840 nu mai sunt în garanție, parțial măcar - și totuși au scos un fix. Tîrziu, dar au scos. Succes cu garanția!
pai d'aia au scos fixu dupa ce au iesit din garantie; fixu ala creste nr de writes pe SSD :lol:


cu garantia s-a rezolvat; tocmai ce am primit confirmare ca produsul s-a stornat
platit diferenta si cumparat un 850 EVO de 250Gb - cam scump al draq
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: probleme cu SSD A-Data SP550 120GB si serviceu PCGarage

Post by zme-ul »

ImageImage
Image
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests