upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

vreau sa trec de la Q9950 .. 7+ ani, la Skylake
defalcat:
PCPartPicker part list / Price breakdown by merchant

CPU: Intel Core i5-6400 2.7GHz Quad-Core Processor ($179.99 @ SuperBiiz)
CPU Cooler: Cooler Master Hyper 212 EVO 82.9 CFM Sleeve Bearing CPU Cooler ($24.89 @ OutletPC)
Motherboard: Gigabyte GA-H170-HD3 ATX LGA1151 Motherboard
Memory: Crucial Ballistix Sport 16GB (2 x 8GB) DDR4-2400 Memory ($65.95 @ B&H)
Video Card: Gigabyte GeForce GTX 970 4GB WINDFORCE Video Card ($329.99 @ B&H)
Power Supply: SeaSonic 520W 80+ Bronze Certified Fully-Modular ATX Power Supply ($65.99 @ SuperBiiz)

idei, pareri, opinii, nemultumiri!?

cumpar doar CPU, mobo si RAM; restul sunt recuperate din sistemul actual
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by DarthZombie »

Cat de necesari sunt gigabitii de RAM dupa primii 8? Intreb din curiozitate, ca eu nu am mai tinut pasul cu cerintele din ultimii cativa ani.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote:Cat de necesari sunt gigabitii de RAM dupa primii 8? Intreb din curiozitate, ca eu nu am mai tinut pasul cu cerintele din ultimii cativa ani.
chomeu cu cateva extensii si doua maini de taburi deschise iti baga aia 8gigi in pamant
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by MC »

Am vazut ca a aparut Radeonu RX480 8gb in oferta la PcGarage la 1400 lei.
http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/ ... 256-bit-1/

Nu stiu daca si cu cat e mai buna ca GTX970. Am zis sa postez asa doar ca posibila alternativa in ideea ca poate mai sunt si alti useri interesati. Cand ajung acasa de la birou o sa ma documentez mai mult. Ma tenteaza, mai ales dupa ce am vazut preturile de la nvidia pentru noua generatie.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by Stokkolm »

Placa video excelenta pentru 200$, nu ~350$ cat e la noi. Comparativ cu GTX970 e cam egala din ce am inteles, poate putin peste.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by Marius Ghinea »

DarthZombie wrote:Cat de necesari sunt gigabitii de RAM dupa primii 8? Intreb din curiozitate, ca eu nu am mai tinut pasul cu cerintele din ultimii cativa ani.
Eu folosesc 16 GB ca sa nu mai faca sistemul fisier de swap pe SSD/HDD.
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by mitzager »

Eu as merge pe mobo-ul GIGABYTE GA-H170-D3H. As zice ca merita aprox 20 ron in plus pt placa de sunet si de retea ceva mai bune.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by sebas »

Nu ne-ai spus pentru ce vrei sistemul. 4690k încă e la reducere pe PCGarage: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 35ghz-box/

Dacă vrei pentru gaming, un 4690k + un ușor OC ar fi o variantă foarte bună. Teoretic vreo 10-15% performanță în plus.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

MC wrote:Am vazut ca a aparut Radeonu RX480 8gb in oferta la PcGarage la 1400 lei.
http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/ ... 256-bit-1/

Nu stiu daca si cu cat e mai buna ca GTX970. Am zis sa postez asa doar ca posibila alternativa in ideea ca poate mai sunt si alti useri interesati. Cand ajung acasa de la birou o sa ma documentez mai mult. Ma tenteaza, mai ales dupa ce am vazut preturile de la nvidia pentru noua generatie.
in caz ca nu se stie, AMD a facut-o lata cu RX480 - au mintit, sau chiar sunt atat de prosti incat nu au verificat
ce se intampla? placa "suge" din slotul PCIe mai mult decat 75W cat permit specificatiile PCI-SIG
implicatii? exista posibilitatea de a distruge placa de baza

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4 ... ification/

---

revenind la topic, RX480 nu e mai buna decat GTX970 G1 - si la consumul pe care il are, .......
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

mitzager wrote:Eu as merge pe mobo-ul GIGABYTE GA-H170-D3H. As zice ca merita aprox 20 ron in plus pt placa de sunet si de retea ceva mai bune.
irelevant pt mine,
NIC folosesc un Intel Gigabit Desktop CT http://ark.intel.com/products/50395/Int ... op-Adapter
iar sunet, un X-Fi Fatality pe PCI - d'aia imi trebuie slot PCI pe mobo: http://www.xbitlabs.com/articles/multim ... xfi_4.html
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

sebas wrote:Nu ne-ai spus pentru ce vrei sistemul. 4690k încă e la reducere pe PCGarage: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 35ghz-box/

Dacă vrei pentru gaming, un 4690k + un ușor OC ar fi o variantă foarte bună. Teoretic vreo 10-15% performanță în plus.
ca sa pun un K imi trebuie un mobo cu Z, si nu sunt ieftine - plus ca nu ma intereseaza OCing, dif de pret e prea mare pt ce-mi trebuie
la ce folosesc sistemul?
  • 1080p gaming @60
  • video encoding / editing
  • image manipulation
  • sound editing
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

Marius Ghinea wrote:Eu folosesc 16 GB ca sa nu mai faca sistemul fisier de swap pe SSD/HDD.
ma gandeam la 32Gb dar sun cam scumpi draq :(
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by sebas »

zme-ul wrote:in caz ca nu se stie, AMD a facut-o lata cu RX480 - au mintit, sau chiar sunt atat de prosti incat nu au verificat
ce se intampla? placa "suge" din slotul PCIe mai mult decat 75W cat permit specificatiile PCI-SIG
implicatii? exista posibilitatea de a distruge placa de baza
Lată au făcut-o cu siguranță. Dar numai un RX480 nu-ți va distruge MB-ul. De la două în sus însă...

Cu 4690k ziceam doar că e o opțiune, nici eu nu cred că e mai bună decât în contextul în care întenționezi să-ți faci upgrade de serie la GPU și vrei să te asiguri că nu ai să suferi de bottleneck la CPU. Altfel, din câte citisem, 6400 e suficient pentru un 970.
dump CHA
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by DANiel »

Am zis sa postez si eu aici ca un nimeni ce sunt. Eu mereu am fost dezamagit de driverele AMD, si de AMD de fel.
Ultima experienta a fost cand am avut de ales intre R7 250X si GTX 650 OC (not TI). In Furmark imi apareau mai multe puncte si FPS mai bun pe AMD, in Fallout 4 (si restul jocurilor) si am observat diferente foarte mari de FPS si framedropuri pe AMD. Placile ambele functionale fara probleme. Idk, poate sunt eu fanboy.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by MC »

Eu am un R9 270x si duce tot ce ii dau in 1080p. Nu la 60 fps constant, dar nici placa nu tocmai ultima generatie. Nici o problema cu driveri sau cu placa in sine. Temperaturi de 55-60 de grade in full load.
Inainte am avut un GTX 560, iar inainte de asta am avut un Radeon HD4850. Nici cu aceasta din urma nu am avut probleme doar ca se incalzea ca naiba avand o racire pe turbina. Si facea ca un aspirator in full load. Dar e vina mea ca nu m-a interesat racirea cand am cumparat-o.

Poate sunt eu mai norocos dar nu am avut probleme nici cu AMD nici cu nVidia.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by TG »

Dacă aș fi în situația ta, cu același buget, p. much așa ar arăta configurația. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by MC »

Stokkolm wrote:Placa video excelenta pentru 200$, nu ~350$ cat e la noi. Comparativ cu GTX970 e cam egala din ce am inteles, poate putin peste.
Adica ar fi ok daca ar costa 800-900 lei nu 1400 insa e la fel de buna (din ce ai inteles tu) ca un GTX970 care costa 1400-1500 lei.
Nice logic. Sau poate doar fanboy exagerat.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by DANiel »

MC wrote: am avut un GTX 560.
Eu a trebuit sa fac o modificare pentru ca aveam versiunea de 1Gb la GTX 560, insa mi s-a parut o placa monstru.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by Stokkolm »

@MC, principala lauda al lui RX 480 in review-uri e ca ar fi un 970 mai ieftin. La noi nu e un 970 mai ieftin, momentan.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by MC »

Nu ai spus asta mai inainte :D.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests