upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

in legatura cu RX480 - pretul la noi e de 1400 RON: https://www.pcgarage.ro/placi-video/fil ... on-rx-400/
in banii aia gasesti un GTX970 cu racire custom si poate si OC: https://www.pcgarage.ro/placi-video/fil ... e-gtx-970/

existenta RX480 in EU e o prostie totala in conditiile in care arhitectura AMD pe 14nm e mai ineficienta decat Maxwell V2 pe 28nm :D
Image
Image
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

update, ce am facut comanda:
PCPartPicker part list / Price breakdown by merchant

CPU: Intel Core i5-6500 3.2GHz Quad-Core Processor ($197.99 @ SuperBiiz)
Motherboard: Gigabyte GA-H170-D3H ATX LGA1151 Motherboard ($89.99 @ SuperBiiz)
Memory: Kingston HyperX Fury Black 16GB (2 x 8GB) DDR4-2133 Memory ($73.99 @ Amazon)
Case: NZXT Source 530 ATX Full Tower Case ($82.99 @ SuperBiiz)

am prins un i5 6500 desigilat, BOX, mai ieftin decat orice alt Skylake i5 din oferta lor - reducerea a fost de 20% :D
schimbat moboul pt ca alegerea mea initiala nu era pe stoc si livrarea se facea la sf saptamanii viitoare .. bleh!
schimbat memoriile si adaugat si o carcasa

tot in 2000RON si nintel
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by MC »

2000 inclusiv GPU-ul?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

MC wrote:2000 inclusiv GPU-ul?
:roll:
:o nu!
doar ce am listat - CPU, mobo, ram, case
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

Spoiler:
Image
Image
Image
Image
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by McWilliams »

Can anyone point out the obvious product placement? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

Vodka for scale

revedind la lucruri mai seriose, o chestie ce nu-mi place la carcasa: cageurile la HDD nu se pot roti cu 180gr si te obliga sa inventezi metode de prindere a HDDlui sa fie orientat cu conectorii catre partea stanga a carcasei
de ce ma deranjeaza: pe al 2-lea HDD am Linux si nu-l tin alimentat - cand am nevoie de el, pur si simplu il alimentez si schimb in BIOS dupa caz boot order
cu cageurile in pozitia originala si cu metoda de prindere, HDDurile nu se pot monda decat cu conectorii catre partea dreapta - asta ar insemna sa desfac panoul de la perete :x nop!

placa de baza nu are buzzer :? si nici carcasa nu a venit cu unul
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

Image

Image

am uitat sa fac un Cinebench inainte sa sterg OSul vechi de pe HDD
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by sebas »

Brava, să-l folosești cu plăcere!
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

sebas wrote:Brava, să-l folosești cu plăcere!
merci

Image
Image
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by DarthZombie »

Presupun ca ultimele doua grafice sunt pe detalii maxime, dar pe ce rezolutie? 1920x1080, sau multi monitor?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote:Presupun ca ultimele doua grafice sunt pe detalii maxime, dar pe ce rezolutie? 1920x1080, sau multi monitor?
detalii maxime? nu; dar sunt exact aceleasi setari in ambele instante
rez, da 1080p

nVidia ShitWorks - off
blur, motion blur - off
AA - off
bloom - off
sharpening - low
occlusions- off
dept of field - off
light shafts - off
no of background characters - low
shadows - low
terrain - high
water- low
grass density - med
textures - low
foliage range - low
detail level- high
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

1080p @ ultra
Image
Image
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by caleb »

Să-l butonezi sănătos, pare o afacere pe cinste!

Din cîte văd, diferența de la Core2Quad la noul i5 este absolut enormă și în joace. O fi de vină poate și infrastructura mai nouă a plăcii de bază (PCIEx 3.0 etc.) sau mai mult procul? Cifrele sunt stupefiante în orice caz. Eu am făcut recent un slight refresh de la i7 920 la X5680 și probabil vor sări de la 660ti cîndva la 1070, deci nu voi avea neapărat un termen de comparație valid decît pentru 660ti, unde mă îndoiesc că există prea mult bottleneck.

Cît despre HDD-ul de linux, teoretic poți pune linux pe un stick USB de cîți giga ai nevoie (128 GB, cca. 100 lei) și folosi hard disk-ul pentru stocare extra. Vrei Linux, nu desfaci carcasa, bootezi de pe stick și cu asta basta. Sau iei un HDD extern / enclosure pentru cel care stă înăuntru acum și ai rezolvat elegant.
Nu zic, e bună modularitatea în general, dar eu de exemplu tocmai am sărit pe un R5 și sunt extrem de încîntat că am putut trece absolut toate mațele on the dark side of the moon, că nu mai sunt nevoit să văd conectorii respectivi.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by sebas »

Îmi imaginez că bottleneckul principal era la CPU. Un 970 e tare ager.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

caleb wrote:Să-l butonezi sănătos, pare o afacere pe cinste!

Din cîte văd, diferența de la Core2Quad la noul i5 este absolut enormă și în joace. O fi de vină poate și infrastructura mai nouă a plăcii de bază (PCIEx 3.0 etc.) sau mai mult procul? Cifrele sunt stupefiante în orice caz. Eu am făcut recent un slight refresh de la i7 920 la X5680 și probabil vor sări de la 660ti cîndva la 1070, deci nu voi avea neapărat un termen de comparație valid decît pentru 660ti, unde mă îndoiesc că există prea mult bottleneck.

Cît despre HDD-ul de linux, teoretic poți pune linux pe un stick USB de cîți giga ai nevoie (128 GB, cca. 100 lei) și folosi hard disk-ul pentru stocare extra. Vrei Linux, nu desfaci carcasa, bootezi de pe stick și cu asta basta. Sau iei un HDD extern / enclosure pentru cel care stă înăuntru acum și ai rezolvat elegant.
Nu zic, e bună modularitatea în general, dar eu de exemplu tocmai am sărit pe un R5 și sunt extrem de încîntat că am putut trece absolut toate mațele on the dark side of the moon, că nu mai sunt nevoit să văd conectorii respectivi.
daca te uiti la cele doua comparatii 3DMark, framerate, difeerenta intre plca video pe Q9960 is i5 e destul de mica - diferenta aia e cel mai probabil din cauza PCIe gen2 vs PCIe gen 3
unde se vede diferenta masiva, uneori de peste 100%, e din cauza procesorului - in Witcher 3 dif e ~150% :P

---

pe HDDul cu Linux tin si jocuri plus alte cacaturi ce-mi trebuie
plus un stick de 128Gb+ e ~140RON, mai pui de la tine si-ti ajunge un HDD de 500GB

referitor la HDDurile externe - din cate-mi aduc aminte, nu sunt capabile sa booteze pe USB; ceva ceva in legatura cu lipsa protocoalelor din controler

----

ps: sunct curios ce se intampla la Doom - variatia FPSului de destul de dramatica pe i5
nu am verificat cat incarca VRAMul dar e posibil sa fie din cauza 3.5GB+0.5GB - pe Q9950, CPUul e destul de lent incat placa video are timp sa recupereze dar pe i5 nu

chestia asta merita investigata, revin
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by caleb »

zme-ul wrote: pe HDDul cu Linux tin si jocuri plus alte cacaturi ce-mi trebuie
plus un stick de 128Gb+ e ~140RON, mai pui de la tine si-ti ajunge un HDD de 500GB

referitor la HDDurile externe - din cate-mi aduc aminte, nu sunt capabile sa booteze pe USB; ceva ceva in legatura cu lipsa protocoalelor din controler
Măi eu am avut baftă și am prins un Hama Probo 128GB USB 3.0 midrange la 120 de lei, anul trecut, la Altex, văd acum că nu e atît de ușor de găsit. Nu e cel mai cel, dar n-am avut rateuri cu el, coboară bine de pe el datele și împinge și la deal onorabil, pe 3.0.
Mă gîndeam că poți doar boota de pe un stick suficient pentru OS (VM-ul meu de Ubuntu are cam 16GB, mă gîndesc că te poți încadra în 32 sau 64), orice capacitate ar însemna aia și monta automat și hard disk-ul intern cu shiturile extra. Mi se pare mai convenabil decît să tot deschid carcasa să bag un cablu, wtf.


Cît despre diferențe, tind să-ți dau dreptate, W3 cel puțin știu că e mai pofticios și la proc. Doom nici n-am încercat, mai degrabă m-ar tenta The New Order.

M-am tot coit și eu să trec pe Micro ATX Skylake sau 4th gen, în variante cu S, mai reci și mai economice, dar pînă la urmă m-a împins necuratul să mai trag de X58 cîțiva ani, că tare mi-a plăcut. Cred că pus pe la ~4 GHz, cum intenționez să îl încerc, mai duce și Xeonu ăla cîte ceva. Cu ocazia asta, Audigy 2 ZS Platinum Pro e la al patrulea sistem și rămîne cea mai veche componentă încă în uz :P La următorul, cînd o fi și dacă o mai fi, cred că-mi voi băga și eu mințile-n cap și-ți voi urma exemplul cu o configurație de actualitate echilibrată.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

zme-ul wrote:ps: sunct curios ce se intampla la Doom - variatia FPSului de destul de dramatica pe i5
nu am verificat cat incarca VRAMul dar e posibil sa fie din cauza 3.5GB+0.5GB - pe Q9950, CPUul e destul de lent incat placa video are timp sa recupereze dar pe i5 nu

chestia asta merita investigata, revin
scratch that, VRAM usage e pe la 2.8GB
caleb wrote:Cu ocazia asta, Audigy 2 ZS Platinum Pro e la al patrulea sistem și rămîne cea mai veche componentă încă în uz :P
ia ghici ce placa de sunet am? un Creative X-Fi Fatal1ty FPS pe PCI - d'aia am cautat in mod special mobo cu cel putin 1 slot PCI :P
dar! driverul oficial de la Creative pt W10 mi-a dar BSOD din prima - a trebuit sa folosesc un mod pack facut de comunitate

Z urile noi pe PCIe sunt exorbitant de scumpe - Creative Sound Blaster Z bulk - 375RON :shock:

ps: moboul vine cu un audio destul de "fancy", mi-a fost lene sa-i testez calitatea; dar e tot cu chip Realtek :|
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by caleb »

Dacă e audio integrat, poți să uiți de el și comparativ cu bătrînul 2 ZS, darămite ce ai tu. Și R III Formula cică are X-Fi și nu e deloc nasol, în sinea lui, însă boxele și căștile tot la Audigy rămîn conectate. Onboard e ad hoc sau paralel, pentru voice chat, cel mult. N-ai ce sunet onboard să faci mai bun decît o placă dedicată decentă.

Și pe mine mă chinuie driverele, dar cînd mai apare ceva și nu pot rezolva pe loc, după o repriză de comutat pe onboard, fac pe dracu-n patru și le reinstalez, configurez, orice, numai să am sunetul ĂLA. Oricum nu trec la 10 acasă nici tăiat. Not worth it. Da' are destule pb sunetul și pe 7, e ok, nu m-am plictisit :P
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: upgrade major planificat pt sistem - idei?!

Post by zme-ul »

mda, am bagat boxele in on-board RealTek - diferenta de la cer la pamant pe partea de medii si chiar inalte
mult mai pronuntate pe X-Fi - se aude clar cand te uiti la un film; pe RealTek zici ca vorbesc cu mana la gura :)

nop! raman pe vechiul si credinciosul Creative - 10 ani, sau cat o avea .. tot nu e batut de RealTek

le: 11 ani

plus ca aplicatia de la RealTek nu te lasa sa selectezi manual freq de crossover pt canalul LFE
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests