Tablete, e-readers & shit - thread general

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Mahdi »

Pentru că nu (mai) avem topic despre Kindle, deschid topicul ăsta cu subiect general.

În atenția celor care - ca mine - și-au uitat bătrânul kindle în vreun sertar, ca să puteți citi cărți în formatul AZW3 în care își oferă mai nou Amazon cărțile (și unii distribuitori cu picior de lemn și petic pe ochi) trebuie să vă faceți update la firmware. Lucrurile se complică puțin în cazul kindle-urilor foarte vechi, ținute cu wifi-ul oprit: pe acestea nu se mai pot instala update-uri via wifi începând cu 22 martie 2016. De fiecare dată când încerci să folosești wifi-ul, apare un mesaj de eroare. Din fericire, update-ul se poate face manual, urmând instrucțiunile de aici: https://www.amazon.com/gp/help/customer ... =202048000 . Durează 5 minute. Hope it helps.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

As vrea sa achizitionez o tableta cu diagonala de 8", am citit review-uri, pareri, am urmarit video-uri si nu reusesc sa ma decid. Asa ca va intreb pe voi, poate cineva are niste sfaturi bune.

Exista 2 optiuni...eventual 3 daca iau in considerare ipad:

1. Samsung Galaxy Tab S2 VE T713
https://altex.ro/tableta-samsung-gal...roid-5-0-negru

Cel mai mult m-au atras dimensiunile, aspectul 4:3, si greutatea, e foarte usoara. Pretul de 1050 de la Altex e excelent...daca nu ar fi out of stock. Oricum se gaseste si la emag la 1200 (varianta alba ce-i drept...). Cel mai mult ma ingrijoreaza la ea bateria.

2. Huawei MediaPad M3
https://altex.ro/tableta-huawei-medi...onlight-silver

E mai noua si are mai multi cai putere sub capota. Pare mai premium datorita carcasei, desi sincer as prefera plasticul de la Samsung. Are ecran de 8.4" putin mai mare decat as dori, dar irelevant daca tableta e ok. Cel mai mult ma ingrijoreaza procesorul care cica nu ar fi foarte potent in jocurile 3D.

3. Ipad mini 4
https://altex.ro/apple-ipad-mini-4-3...7-9-space-gray

Desi are specs mai slabe, e probabil cel mai eficient. As fi interesat de el datorita bateriei. Ma ingrijoreaza in primul rand pretul, apoi sistemul de operare si spatiul de stocare limitat.

Orice sfat e bine-venit!
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Bogdan »

Ipad Mini 4 a fost lansat in 2015 si se zvoneste ca Apple o sa renunte la linia asta de tablete. Asa ca l-as evita. Spun asta desi detin un iPad de 9.7 (model 2017) de care sunt absolut incantat.

PS: vezi ca linkurile ti-s busite.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Magicake »

De ce anume te deranjeaza bateria la Samsung? Eu am asta de aproape un an: http://www.samsung.com/ro/tablets/galax ... 2016-t585/

O incarc o data pe saptamana in conditiile in care o folosesc in fiecare noapte vreo 3 ore, sa ma uit la videoclipuri si browsing. Si cand o incarc mai are inca vreo 30% baterie. Mi se pare mai mult decat decenta bateria, si m-as astepta ca si a ta sa fie tot in zona aia.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

Tab A are bateria de 7000 mA si S2 doar de 4100
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Magicake »

Good point, nu am observat detaliul ala. Prin reviews insa battery life seamana destul de mult cu a mea, so maybe mine's shit at power consumption? :lol:
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by rdo »

Am un Galaxy Tab S2 de vreo 2 ani, sunt f multumit. Go for it!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

cu o ora in urma am comandat Huawei. IA SA VEDEM!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

azi a si ajuns. Samsung Galaxy Tab S2 ar fi fost mai usor si mai ergonomic datorita materialului, dar in rest nu am de ce sa ma plang. Simt ca acesta e inceputul unei frumoase prietenii.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Magicake »

Enjoy, eu eram putin sceptic inainte sa-mi iau tableta, acum abia astept sa o iau pe urmatoarea :-D Nimic nu e mai bun pentru late night internets, telefonul e prea mic si laptopul chiar daca e ultrabook de 13", e prea mare si se incalzeste. Also touchscreen > trackpad.

Tablets ftw.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

entuziasmul e mare, deja am pus-o la treaba:

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Magicake »

Nice, don't forget ca ai si emulatoare pe Android, si daca nu ai controller bluetooth, merge si un controller wired atata timp cat ai un USB -> microUSB adapter. Emulators + controllers aduc o extra dimensiune de fun cu o tableta :-D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by marvas »

nu stiu daca merge paired cu controller de ps4, dar mersi de sfat, o sa verific si simulatoarele.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by rege »

Am două Kindle Paperwhite 3, unul alb pentru relaxare şi unul negru pentru cultivare. 300dpi + backlight + cărţi = iubire.
Cu backlightul închis "hârtia" pare puţin mai albă pe kindle-ul cu rama albă, dar dacă pui unul lângă celălalt este evident că-i doar o iluzie optică.

Singurul hack pe care-l folosesc este "~ds" în searchbox (fără ghilimele), asta fiind comanda pentru disable la sleep mode. Ca să-l poţi închide după ce ai dat comanda, va trebui să-i dai restart. Este foarte util dacă ai un tabel de consultat sau ceva de transcris/prezentat.
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Tablete, e-readers & shit - thread general

Post by Magicake »

Am primit azi update la Android 8.1 pe Samsung Tab A 2016, ceea ce e misto, nu ma asteptam sa mai primeasca updates de genul.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests