Sapphire RX480 probleme consum?

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Sapphire RX480 probleme consum?

Post by DreadWing »

Salut,

M-a mancat recent in fund si, ca un bun consumator, am pus botul la tot felul de review-uri RX 480 vs GTX 1060. Am mers pe ideea de Vulkan si DX 12 pe viitor si am zis sa iau RX 480 (desi facusem o promisiune mai demult sa nu mai iau ATI :roll: ).
Bineinteles, ulterior am aflat de scandalul legat de curentul consumat prin PCIe (convenabil omis din review-urile citite). Teoretic, problema s-a rezolvat prin vara cu un update de driver-e.
Poate sint paranoia, dar pe sistemul meu i5-4440 si 16 GB RAM Corsair 1600Mhz, nu am fost impresiunat de rezultate. Am rulat benchmark-ul Deus EX cu preset-ul High (DX11) si benchmark-ul Heaven. La Deus Ex, am cu vreo 7-10 FPS mai mici ca in review-uri (DX11, aceeasi rezolutie). Acum vine si intrebarea cat de mult conteaza acel i7 folosit in benchmark-uri, chiar daca i5-ul meu nu ajunge in 100%.

Anyway, am inceput sa ma uit prin GPU-Z si MSI Afterburner si am observat un lucru ciudat: oscileaza foarte mult GPU Core Clock, GPU Power Draw si VDDC in idle

Image

Daca activez Power Efficiency in Radeon Settings, arata ok; exceptie fac acele spike-uri din GPU load

Image

In Benchmark/full load, GPU Core Clock sta la valoarea maxima (e ok), iar MSI Afterbuner imi arata consumul care oscileaza intre 95-100-110 W (cu aproximatie). Habar n-am daca este un comportament normal
Sursa este un Corsair 650W si am incercat sa mut pe al 2-lea rail de 12V, dar tot asa face.
Am incercat si 3 versiuni diferite de driver-e.

Azi o sa testez placa pe un alt sistem, dar mai mult ca sigur o returnez si imi iau un GTX 1060.

Nu ma pricep la partea hardware si vreau sa inteleg daca e ceva suspect sau nu.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by zme-ul »

sa o stapanesti sanatos
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by DreadWing »

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by zme-ul »

Image
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by DreadWing »

Ceva constructiv avem de spus?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by zme-ul »

DreadWing wrote:Ceva constructiv avem de spus?
nush de cate ori am spus-o .. evitati sa luati AMDuri ;)
dupa 14ani de Radeon, acum ~3 ani m-am fript si mi-am invatat lectia; AMD a facut muci brandul

viewtopic.php?f=15&t=644&hilit=280X
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by DreadWing »

Ok, multam :)
O sa iau 1060-ul
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by MC »

Eu sunt foarte multumit de RX480-ul meu.
Oi fi eu mai norocos :D

L.E Am scris mai mult dar am sters. N-are rost sa intru din nou in polemici legate de hardware. Poate ma cearta iar TG :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by TG »

Doar dacă aberezi. Și eu am AMD momentan și nu am nici o problemă (mă rog, dezastruos software), dar nu aș lua RX480.

Dar nu sunt convins că DreadWing are vreo problemă cu placa. Pare să funcționeze ok (sau mă rog, în parametrii pentru seria asta).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by MC »

Din ce am inteles el are o problema cu faptul ca obtine cu 7-10 fps-uri mai putin decat s-a obtinut cu placa asta in testele pe care le-a consultat.
Si intreba daca diferenta asta de fps-uri poate fi de la procesor. In respectivele teste fiind folosit un i7 (probabil un 6700k) fata de i4440-ul pe care il are el.

Eu as tinde sa zic ca da. Cred ca este afectat RX480-ul de putin bottleneck cu i4440.

@T.G de ce zici ca e dezastous software-ul? Eu nu am intampinat nicio problema. Am instalat driver-ul si i-am dat bice. Totul merge uns.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by TG »

Mno, dacă nu faci nimic cu el, probabil că merge uns. Eu am generația mai veche, și față de driverele Nvidia (care au oricum destule căcaturi) pare făcut de un student ca temă de laborator. Interfața aia la drivere e praf, ai un sfert din opțiunile pe care le ai cu driverele Nvidia, bug-uri (unele vizuale, la un moment dat se futuseră checkbox-urile, lal) și când vrei să reinstalezi/faci update trebuie să te rogi la toți dumnezeii pentru că se poate întâmpla orice. Plus diferențe de peste 10 fps-uri de la o versiune de drivere la alta. Nu mă plâng însă, R7 265-ul a fost cea mai bună achiziție a mea pe partea de plăci video de la un 9600 încoace, overclock mare fără probleme, cool and quiet și W3 în FullHd cu aproape totul pe max (adică fără Nvidia tech) pe o placă de 600 de lei.

Asta apropo de diferența de fps-uri, poate fi din multe motive. Procesorul, memoria, driverele, sistemul de operare, separat nu fac mare lucru dar împreuna pe o platformă de testare evident că vor scoate rezultate mai bune.

Eu credeam că se referă la consum, unde oricum e o harababură cu RX480, nu e ca și cum au rezolvat problema din drivere, pur și simplu au redirecționat consumul, placa a fost prost făcută din start.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by zme-ul »

MC wrote:@T.G de ce zici ca e dezastous software-ul? Eu nu am intampinat nicio problema. Am instalat driver-ul si i-am dat bice. Totul merge uns.
pana cand trebuie sa umbli la setari

sincer, CCC era mult mai usor de folosit decat nenorocirea asta de Crimson
la driverul pt laptop inca nu au inlocuit complet CCC, setarile de PowerPlay sunt inca in formatul clasic CCC

butoane mari, tampite .... pentru ce!?

---

cand ii vad pe idioti care cer ca nVidia sa faca si ei un Control Panel nou ... imi vine sa le dau palme prin monitor
if it ain't broke, don't fix it!
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by MC »

Eu n-am umblat niciodata la setari :))))
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by DreadWing »

Multumesc pentru opinii.
Asa acum am spus, am inlocuit-o cu un 1060, iar diferentele se vad mai jos. O fi nvidia mai bun in DX11, dar diferenta mi se pare prea mare; cu alte cuvinte sint convins ca placa Sapphire avea probleme din fabrica.

GPU-Z/MSI Afterburner

Image

Gigabyte GTX 1060 6GB

Image

Sapphire RX480 8GB

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by stef »

Ti-ai luat pana la urma 1060-ul, ai facut o alegere buna si plina de intelepciune. Eu m-am convins de asta cu multi ani in urma, cand am hotarat sa parasesc definitiv alianta Ati Radeon si sa fac pact cu Nvidia. Acum am 1070-ul. Sa o stapanesti sanatos.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by sebas »

Am mai spus-o și o repet: reviewurile la plăci video de pe hardware sites sunt, in general, abureli. Și asta e valabil și la ATI și la nVidia. Or mai fi ele ceva site-uri care nu umblă cu cooked boards sau efectiv cifre inventate, dar rar se găsesc.
Dacă vrei păreri ok despre o placă înainte să o cumperi, mergi pe un forum de specialitate și vezi ce performanțe scot cei care dețin deja placa.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sapphire RX480 probleme consum?

Post by zme-ul »

sebas wrote:Am mai spus-o și o repet: reviewurile la plăci video de pe hardware sites sunt, in general, abureli. Și asta e valabil și la ATI și la nVidia. Or mai fi ele ceva site-uri care nu umblă cu cooked boards sau efectiv cifre inventate, dar rar se găsesc.
Dacă vrei păreri ok despre o placă înainte să o cumperi, mergi pe un forum de specialitate și vezi ce performanțe scot cei care dețin deja placa.
depinde ce consideri tu "site de specialitate" cand zici ca prezinta abureli - ori e, ori ba
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests