Recomandare Multifuncțională

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Recomandare Multifuncțională

Post by SenFire »

Imprimantele pe care le aveam s-au pensionat pe rând din diverse motive. M-am uitat pe Emag... gama e imensă. Caut o imprimantă multifuncțională color, cartușele să țină decent, oricum intenționez să le reîncarc, de preferat lan/wireless, și care să nu crape prea curând. Mediu de uz: casnic-small business. Buget: 300-700. Am văzut și la 250 lei HP dar... HP-uri am tot avut și au ținut și funcționat decent, cu toate astea prețul mi se pare cam mic.
Ce îmi recomandați?
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by DANiel »

Eu am avut tangente numai cu HP, si am si eu HP acasa. Din experienta personala nu prea sunt de durata. Am avut deskjet care a mers mine fix 2 ani dupa care a inceput sa moara scanerul (prinde o parte neagra pe lungimea paginii) si cam imprastie cerneala. Varul meu are un model anterior care fix acceasi probleme cu cerneala si printatul. Acum circa un an un alt vecin si-a luat (ca sunt ieftine) si consuma foarte multa cerneala si nu renteaza deloc. Cand lucram la service veneau multe persoane care preferau sa ia ceva SH dar fiabile pentru un birou mic decat ceva nou dar slab.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by SenFire »

Am înțeles, atunci o să încerc să mă orientez către alte mărci.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by DANiel »

Mai asteapta cateva sfaturi, si gandeste-te bine si ce vrei sa faci efectiv cu ea. Eu la ce am folosit la momentul respectiv a fost buna, ca am tras 3 foi si am scanat 4 documente, dar acum, daca ar fi sa imi iau, as avea nevoie de ceva mai rentabil la printare si cu un scaner decent. Cel pe pe gama aia de HP-uri e bun ca scana imagine, ca in rest, nu erau chiar cele mai reusite scanari.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by .chester »

Ai nevoie neaparat de color + scanare? Pentru acasa, cea mai rentabila optiune e imprimanta laser alb-negru.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by SenFire »

Am nevoie de scanat cam 10-11 foi lunar și tipărit în medie 200 de foi lunar color. La scanare calitatea nu trebuie să fie excepțională, dar raportul preț calitate la print este destul de important, uneori pot chiar să sar de 200 de foi. În general o voi utiliza să tipăresc facturi, liste de prețuri, proiecte/teme, fișe tehnice, etichete.

Am căutat să tipărească și CD-uri dar prețul este destul de mare și gama deloc variată.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by SenFire »

.chester wrote:Ai nevoie neaparat de color + scanare? Pentru acasa, cea mai rentabila optiune e imprimanta laser alb-negru.
Da, mai are lumea nevoie pentru proiecte/teme sau la prezentări produse unde mai arunc o poză color.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Recomandare Multifuncțională

Post by SenFire »

Sugestii? Idei?
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests