Home theater și videoproiectoare

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Home theater și videoproiectoare

Post by Cristan »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 27 Jan 2019, 23:25Până la urmă, cum ai spus și tu, experiența e influențată mai mult de mărimea ecranului. Multe filme sunt făcute să fie văzute la cinema unde acasă la tine, dacă nu ești bogat, singura experiență apropiată ar fi un televizor mare curbat home cinema pentru sufragerie, apoi un ecran bun la calculator iar cel din urmă și cel mai pricăjit fiind ecranul de laptop. :D
Un videoproiector homecinema entry-level nu e chiar rich-level, e cât un laptop sau un televizor. Cu 2000-2500 lei găsești un full-hd decent. E adevărat, nu se compară cu calitatatea culorilor și contrastului de la televizoare, în schimb ai un ecran mult mai mare, portabilitate și o experiență mult mai apropiată de cinema decât orice TV.


---------
Postați aici despre ecrane, proiectoare, blurayuri, sisteme audio, orice folosiți, dacă folosiți, pentru a vă îmbunătăți experiența de privit filme acasă.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Nu uita de sistemul audio 5.1 pentru cinema feeling, e la fel de important :-D I'd like one of those.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cristan »

Am făcut split la posturi că oricum aveam de gând să fac un topic separat pe tema asta.
Pătrunjelu' wrote: 28 Jan 2019, 11:39Nu uita de sistemul audio 5.1 pentru cinema feeling, e la fel de important :-D I'd like one of those.
Eu am un sistem 5.1 ieftin pe care l-am primit de pomană, dar nu-l folosesc - mă enervează toate firele pe care trebuie să le întind pe jos. Trebuie să găsesc o soluție mai bună. Deocamdată mi-e mai comod să folosesc boxele de la proiector, sunt... not-awful.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Cristan wrote: 28 Jan 2019, 22:56 Am făcut split la posturi că oricum aveam de gând să fac un topic separat pe tema asta.
Pătrunjelu' wrote: 28 Jan 2019, 11:39Nu uita de sistemul audio 5.1 pentru cinema feeling, e la fel de important :-D I'd like one of those.
.... Deocamdată mi-e mai comod să folosesc boxele de la proiector, sunt... not-awful.
Pai si fidelitatea? unde e fidelitatea ?
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Home theater și videoproiectoare

Post by Cristan »

Mă imersez destul de ușor și doar cu partea vizuală -imaginea mare cântărește destul de mult. Nu prea am avut acces la tehnologii hi-fi până acum, așa că nu mă zgârie prea tare pe urechi un sunet banal 2.0 din niște boxe ieftine. E în plan și un upgrade audio la un moment dat, dar până atunci mă gândesc mai întâi să-mi fac un ecran mai de doamne-ajută în locul peretelui (am găsit un site care vinde pânză de proiecție).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Home theater și videoproiectoare

Post by ola small dickie »

Eu am avut multi ani un 5.1 de logitech. Dupa mi am cumparat harman kardon soundsticks 3 care e un 2.1 si l am bagat si la calculator si la tv pt filme, seriale sau concerte sau orice si s a pisat complet pe 5.1 ala

Am descoperit complet alt sunet, imi adunam chipul de pe jos de uimire
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Home theater și videoproiectoare

Post by Cimitri »

am auzit si eu soundsticks-urile alea si sunt dementiale. Totusi pe mine nu m-a atras ca's transparente si dau impresia de cheap as fuck (chiar daca fizic nu sunt) si niciodata nu mi-au placut chestiile transparente...Poate doar smoked.Oricum, misto sunet.

Eu inca am Logitech-ul Z5500 luat acum 7 ani care functioneaza la perfectie si, pentru placerile mele private :D, am niste casti Sennheiser CX 3.00 care sunt absolut geniale in fidelitate si bass boost. Chiar de la tine, Ola, am prins boala pe Sennheiser dupa ce le-ai laudat tu pe forumul vechi asa ca...thanks mate!
Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests