Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
adriano13

Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by adriano13 »

Salutare,

Dupa cum zice si titlul threadului, de sarbatori am primit cadou o gramada de restarturi, din ce in ce mai frecvente, uneori fara sa fac nimic pe calculator. Primele au inceput dupa update-ul de windows 2004, dar erau destul de rare, acuma crapa imediat ce ii dau sa faca ceva mai intens (nu rezista nici macar la un meci de Hearthstone, sau logare pentru reward in Warframe, ce sa visez la mai mult...).
In Windows log imi apare ceva legat de ID care se refera la lipsa de curent, asa ca am comandat momentan o sursa, dar am un presentiment neplacut legat de asta.
Am scanat de virusi, updatat toate driverele and so on, no change, e din ce in ce mai rau.
Daca ati dat de problema asta sau aveti ceva sfaturi, sunt numai ochi si urechi !

Mersi anticipat pentru eventualele raspunsuri !
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by Cristan »

Ar mai putea fi și de la memorie. Încearcă să testezi ori cu alte plăcuțe, ori scoate câte o plăcuță pe rând, dacă ai mai mult de una.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by MC »

Eu cred ca e de la sursa.
Am avut aceeasi problema si dupa ce am facut un diagnostic cu un soft pentru verificat surse am descoperit ca pe un rail scadea tensiunea sub 11,5 si asta numai in sarcini mai solicitante gen gaming (Witcher 3 si Far Cray 3 jucam la acel moment).
Sursa era o petarda de Zalman.
Am luat un Leadex 2 Gold si totul a mers uns de atunci.
adriano13

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by adriano13 »

Sursa veche (prin veche a se intelege 3 ani) e un Seasonic S12II 620W bronze, acum am comandat un nJoy Alpha 850W gold, in cazul in care trebuie sa schimb si altceva, sa duca un upgrade. Daca nu se rezolva cu noua sursa, verific si cu ramii...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by MC »

nu ar fi trebuit sa ai probleme cu Seasonic-ul ala. De nJoy nu stiu ce sa zic.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Poți verifica și dacă nu trece procesorul de temperatura limită. Depinde de procesor, dar la intel era pe ~95C când calculatorul începea să se înțepe, pentru că face throttle procesorul, iar la 100C se restartează/închide.
adriano13

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by adriano13 »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 20 Dec 2020, 15:09 Poți verifica și dacă nu trece procesorul de temperatura limită. Depinde de procesor, dar la intel era pe ~95C când calculatorul începea să se înțepe, pentru că face throttle procesorul, iar la 100C se restartează/închide.
Am verificat, nu trece de 60-65 grade procesorul, si am racirea AIO la el...
adriano13

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by adriano13 »

Last edit, se pare ca era sursa, merge de 3 ore continuu fara nici un semn ca ar vrea sa dea kiksul; dar totusi acum sunt tentat de un upgrade :))
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mi se restarteaza calculatorul random (some advices wouldn't hurt)

Post by MC »

I told you. :D
Bine ca ai rezolvat.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests