Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Mi se pare mediu ca greutate, e mai ușor decât te aștepți când vezi dimensiunile, dar destul cât să îl simți. la specificații zice în jur de 100 de grame. Pentru mine e spot on, ceea ce e important pentru că nu e ajustabil.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Trackball e pretty crazy, intr-adevar poti sa-l asezi unde ai chef so cel putin partea asta e avantajoasa. E destul de greu, sa zic de vreo 10 ori mai greu decat mouse-ul pe care l-am avut anterior, cred ca se putea sa stea teapan si la jumate greutate :lol:

Nu are scrollwheel dar se poate mapa unul din butoane la autoscroll si scrollezi cu bila.

Esti destul de precis in miscarea cursorului si cu un singur deget dar cand ai mai multe in tandem vezi imediat de ce unii zic ca au mai multa precizie cu trackball decat cu mouse.

Dar cel mai mare avantaj: se elimina miscarea deci pot folosi fara probleme si cu stanga, lasand dreapta sa se odihneasca. Nu puteam la fel de bine cu mouse-ul.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Semyaza »

Salutare. Incerc sa gasesc un laptop pentru cineva, bugetul e limitat.

Scop laptop: browsing, poate un ocazional (foarte sumar) photo editing, vizionat youtube si cam atat.

Credeti ca un i3 kaby lake impreuna cu 4gb DDR4 sunt suficienti pentru o utilizare foarte comfortabila?

Laptopurile cu 4gb DDR4 incep de pe la 1000 ron, daca ma uit la cele cu 8gb, preturile incep de la 2000 RON, ar avea sens sa iau unul cu 4gb + o placuta ram :)) (care incepe de pe la 150 ron)?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Semyaza wrote: 5 Jun 2018, 08:23 Salutare. Incerc sa gasesc un laptop pentru cineva, bugetul e limitat.

Scop laptop: browsing, poate un ocazional (foarte sumar) photo editing, vizionat youtube si cam atat.

Credeti ca un i3 kaby lake impreuna cu 4gb DDR4 sunt suficienti pentru o utilizare foarte comfortabila?

Laptopurile cu 4gb DDR4 incep de pe la 1000 ron, daca ma uit la cele cu 8gb, preturile incep de la 2000 RON, ar avea sens sa iau unul cu 4gb + o placuta ram :)) (care incepe de pe la 150 ron)?
4GB e cam la limita chiar si pt browsing, al meu HP Pavilion a venit cu 6GB DDR3L
人は地獄を作った
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by stef »

Daca ii trebuie doar pentru browsing si ceva editare photo, nu inseamna ca 4GB mai sunt asa suficienti in prezent. Nu poti sa le ai pe amandoua: si ieftin si bun. Pentru un laptop, 6-8GB DDR4 e in regula.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

So, vreau sa fac si eu un mic upgrade la PC , upgrade care sa fie facut si cu piese sh/refurbished sau piese noi in ideea in care magazinul are posibilitate de plata in rate fara dobanda cu card de credit(maxim 2000 lei).

Configuratia actuala : Placa baza Gigabyte GA-H61M-S1 cu proc i5-3330, 8 GB RAM Kingston HyperX CL9 (blue) si placa video GTX 1050 TI OC 4 GB Dual Windforce (placa va ramane pe sistem). Sistemul MB+CPU ruleaza cu success din 2012 fara probleme

Ideea este ca pe actuala placa de baza pot pune maxim i7-3770 2nd gen / 16 GB RAM ceea ce pentru mine ar fi suficient pentru un 1080p gaming.

Vroiam sa va intreb daca aveti idee de magazine care vand piese refurbished si de unde ati cumparat si ati fost multumiti. Mi-e teama sa ma "arunc" fiind prima data cand fac asta. Pana acum piesele au fost noi insa acum familia noastra marindu-se si timpul alocat gaming-ului scazand vertiginos parca nu-mi mai vine sa fac achizitii majore pentru PC.

De asemenea, daca aveti alte sugetii I'm all ears!
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Cimitri wrote: 1 Sep 2018, 22:53 Ideea este ca pe actuala placa de baza pot pune maxim i7-3770 2nd gen / 16 GB RAM ceea ce pentru mine ar fi suficient pentru un 1080p gaming.
asa ceva gasesti pe OLX, dar sunt scumpe - gen ~600RON

mergi cu asta cat mai mergi si te gandesti serios la un alt sistem
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Nu stiu daca o sa observi diferenta in jocuri daca treci de la i5-ul ala la i7 din aceeasi generatie, s-ar putea sa regreti ca ai dat banii — ai ceva CPU bottleneck in vreun joc?

Baga-ti RAM la 16GB si vezi mai incolo daca nu poti schimba cu totul. Eu inca ma descurc cu i5 2400, ca idee. E atat de veche platforma incat as arunca banii pe fereastra daca nu as schimba-o (adica daca as lua i7 second hand si o placa de baza care sa suporte mai mult de 8GB).
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Doar de curiozitate: procesorul acesta cum vi se pare?

https://www.emag.ro/procesor-amd-ryzen- ... DYLV8KBBM/

amd ryzen 1200
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

My bad, mai degraba asta:

https://www.emag.ro/procesor-amd-ryzen- ... DHKNH9BBM/

ca are si gpu integrat bunicel fara cine stie ce diferenta de pret. Scuze de doublepost, daca are cineva timp poate fi sters postul de mai sus sau merged cu asta
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mahdi »

Mutat la Hardware.

Paging dr. zme-ul.
zme-ul wrote:
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Pătrunjelu' wrote: 2 Sep 2018, 04:03 Nu stiu daca o sa observi diferenta in jocuri daca treci de la i5-ul ala la i7 din aceeasi generatie, s-ar putea sa regreti ca ai dat banii — ai ceva CPU bottleneck in vreun joc?

Baga-ti RAM la 16GB si vezi mai incolo daca nu poti schimba cu totul. Eu inca ma descurc cu i5 2400, ca idee. E atat de veche platforma incat as arunca banii pe fereastra daca nu as schimba-o (adica daca as lua i7 second hand si o placa de baza care sa suporte mai mult de 8GB).
Am gasit de cumparat un kit de Mobo cu i7-le (care e 3rd gen nu 2nd cum scrisesem mai sus) de care ziceam si 16GB RAM la 1300 RON(cu garantie 12 luni cpu/mobo si 35 luni ram).

Cum vi se pare oferta?

Ideea e ca i7-le ala e cam peste dublu in benchmarkurile pe care le-am vazut deci ar trebui sa existe ceva diferente notabile in jocuri. Adevarul e ca ma si oftic ca am dat multi banuti pe placa video si nu o pot folosi la adevarata ei valoarea fiind impiedicata de CPU.

La mine loading times sunt problema plus fragmentare in jocuri mai cpu intensive (gen Prey,Witcher 3,xcom 2 cu o tona de moduri :D) Atunci cand are mult de mestecat i5-ul pe care il am gatuie GPU-ul si,invariabil, jocul crescand loading times enorm. Ma gandesc ca trecerea la un CPU cu 8 threaduri in loc de 4 cum am acum va face CPU-ul sa lucreze mai relaxat ce-i da GPU sa "mestece" si fragmentarea va disparea.

Voi ce parere aveti?
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Mahdi wrote: 2 Sep 2018, 10:36 Mutat la Hardware.

Paging dr. zme-ul.
zme-ul wrote:
?!?!?
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Cimitiri, placa ta video e slabă. Ea e în continuare principala ta limitare, s-au tot discutat chestiile astea aici. Procesoarele sunt de mult în fața ca specificații raportat la cerințele jocurilor. Îmi pare rău să te dezamăgesc. Upgrade-ul ala cu i7 și 16 GB de ram nu rentează absolut deloc. i5-ul pe care îl ai categoric nu gâtuie GPU-ul (nici pe al tău, nici unul mai puternic), un i3 nu ar gâtui GPU-ul. Nu știu de unde vă luați informațiile astea.

Iar fragmentarea/timpii de load vin de la unitatea de stocare sau o problemă software, ai jocurile pe SSD sau HDD?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Nu inteleg cum o placa video care a costat ~1000 RON poate fi slaba pentru 1080p cu detalii medii. Nu e ca si cum mi-as fi luat o prastie de 150-200 lei mai mica decat o placa de sunet. In toate review-urile pe care le-am citit despre placa video toti o recomandau ca optima pentru 1080p gaming . Ex: https://www.vortez.net/articles_pages/g ... ew,19.html

Intr-adevar nu am dat 3000+ RON pe ea sa am pretentii de 4k/8k sau crypto-mining dar in toate bench-urile pe care le-am facut CPU-ul era next to upgrade datorita celor 4 thread-uri si tehnologiei limitate de procesare versus puterea de procesare a GPU-ului.

Sau cum pe sisteme cu aceeasi placa video dar procesoare mai puternice se obtin frame-uri mai multe si fluiditate crescuta.

Repet: Nu am pretentii de 2k,4k,tz-k. Ideea era sa stiu daca se justifica upgrade-ul la i7-3770 cu 16GB RAM si vor exista diferente in performanta si daca stiti magazine care vand piese refurbished de unde ati luat/aveti incredere. Intre timp magazinul l-am gasit dar vroiam sa stiu daca are cineva aceasta configuratie si o foloseste in acest sens (1080p gaming).
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Da, e ok pentru jucat cu detalii medii. Ideea este că procesorul ăla e mai mult decât suficient pentru ea și pentru 1060. De fapt, dacă te uiți la benchmark-uri vezi că la rezoluții mai mari de FullHd duce și un 1070 fără probleme. Eu nu ziceam că e praf placa video, doar că ea e principalul factor care te limitează în jocuri. Procesorul, dacă nu are vreo problemă, e arhi-suficient. Ca atare, nu se justifică să treci la un i7. De fapt, dacă treci la un i7 cu frecvență mai mică, în multe jocuri o să ai chiar performanțe mai slabe. Încă 8 GB de ram te vor ajuta, dar nu semnificativ.

Poți găsi destule benchmark-uri, vezi pe youtube configurația folosită și cum rulează. Gta V cu procesorul tău și 1070 nu prea scade sub 60 de fps-uri. În timp ce cu un 1050 TI ajunge și la 30 cu setările pe medium.

Din nou te întreb, ai jocurile pe SSD? Pentru fragmentări și timpi mari de încărcare de departe cea mai mare schimbare de performanță vine de aici.

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Sep 2018, 09:45 Doar de curiozitate: procesorul acesta cum vi se pare?

https://www.emag.ro/procesor-amd-ryzen- ... DYLV8KBBM/

amd ryzen 1200

E poate cel mai rentabil quad de la ora actuală. Dar nu aș lua varianta cu placa video integrată, e foarte slabă și nu vei ajunge să faci mai nimic cu ea dacă vrei să te joci. Știu că nu e mare diferență de preț, însă tot la una dedicată ajungi și sunt bani dați degeaba.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

O placă video decentă cam în același preț? Sau gtx 1050 ti e singura opțiune care să nu te lase pe străzi (de tot)?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Depinde ce pretenții ai, eu am jucat med-high (adică fără Nvidia stuff) Witcher 3 la FullHd cu un r7 265 overclockat. Sunt variante, dar nu pentru 60 de fps-uri evident.

Poți să iei un 1050 TI de black friday, posibil să prinzi o ofertă de vreo 600 de lei la ele.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

@tg jocurile stau pe Hdd. Doar sistemul de operare sta pe ssd momentan fiind un ssd mic de 120.
I7-3770 lucrează la 3.4 cu boost Pana la 3.9

I5-ul meu lucrează la 3.0 cu boost pana la 3.3 deci nu e cazul de scădere de frecventa .
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Atunci recomandarea mea ar fi să investești într-un SSD și pentru jocuri. Nu o să îți crească FPS-urile, dar pentru loadings și experiență per total, va avea impact mai mare decât acel i7. Și ieși mult mai ieftin, că doar nu joci 10 deodată ca să ai nevoie de foarte mult spațiu.

https://www.youtube.com/watch?v=9dEsTiOeMQ4
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests