Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

TG wrote: 2 Sep 2018, 13:56 Depinde ce pretenții ai, eu am jucat med-high (adică fără Nvidia stuff) Witcher 3 la FullHd cu un r7 265 overclockat. Sunt variante, dar nu pentru 60 de fps-uri evident.

Poți să iei un 1050 TI de black friday, posibil să prinzi o ofertă de vreo 600 de lei la ele.
Ok, mersi. Oricum o să mai dureze cel puțin doi ani probabil până să-mi pun problema serios să-mi fac un pc și s-ar putea să se mai schimbe prețurile până atunci.

Ai spus mai sus că cel mai important pentru jocuri este placa video în schimb presupun că ți-ar trebui minim un i5 ca să stai liniștit, nu? Sau și ryzen 1200 ar fi suficient?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Ryzen 1200 e suficient (până la un punct, evident). Oricum e superior i5-urilor din generațiile mai vechi. Plus că face OC fără probleme (devenind practic un 1300x), dacă mi-aș lua procesor acum ăsta l-aș lua.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

TG wrote: 2 Sep 2018, 13:59 ...... că doar nu joci 10 deodată ca să ai nevoie de foarte mult spațiu.

:D Actually....la mine pe HDD stau in permanenta aprox. 18 jocuri din care 8 vor avea loc in permanenta acolo (Binding of Isaac,XCOM 2 WOTC,euro truck sim 2,Diablo 3,hearthstone,Darkest Dungeon,Witcher 3 si Tabletop simulator cu o tona de boardgames).Restul sunt fie adventure-uri,shooters or RPG's depinzand de dispozitia mea la momentul respectiv sau las la alegerea zarului ce sa joc pe moment :).

Drept urmare un SSD pe care sa incapa atatea chestii costa ceva :)
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Poți să îl folosești selectiv. Nu e nevoie să pui toate jocurile acolo, doar alea la care vezi că ai problemele menționate.

LE:
Eu am 32 de jocuri pe un SSD de 240 GB. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Sep 2018, 13:52 Sau gtx 1050 ti e singura opțiune care să nu te lase pe străzi (de tot)?
Mi-am amintit ca ar mai fi asta

https://www.emag.ro/placa-video-gigabyt ... DXH0LKBBM/

gt 1030
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 2 Sep 2018, 16:16, edited 1 time in total.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Din cate tin minte GTX 1050 in jocuri e doar cu FOARTE PUTIN mai buna decat a mea GTX 760. S-ar putea sa imi amintesc gresit, dar ma indoiesc. Nu e tocmai racheta, nici i5 2400 n-ar trebui s-o gatuie, cu atat mai putin al tau.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

In materie de placi video, sfatul meu e sa astepti pana iese linia 20xx de la Nvidia si sa te arunci pe un 1070/80 daca scad suficient preturile. Nu de alta, dar daca pui mana pe un 1080 te-ai scos pentru destul de multi ani si nu mi-e rusine nici cu 70-ul.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

DarthZombie wrote: 2 Sep 2018, 16:24 In materie de placi video, sfatul meu e sa astepti pana iese linia 20xx de la Nvidia si sa te arunci pe un 1070/80 daca scad suficient preturile. Nu de alta, dar daca pui mana pe un 1080 te-ai scos pentru destul de multi ani si nu mi-e rusine nici cu 70-ul.
That's the plan most likely. Până atunci e amuzant să cheltuiesc bani imaginari :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Nah, seria noua nu va schimba radical prețurile la 70/80 (pentru că au un public țintă diferit - vezi ray tracing). Deja au apărut și cea mai ieftină e 4 mii de lei. Normal că modelele următoare vor mai provoca scăderea prețurilor, dar în cel mai bun caz ai să speri la un 1060. Eu tot aștept să ajungă înapoi la prețul de vânzare.

E fapt cunoscut că așteptarea de tehnologii noi nu te avantajează aproape niciodată price wise, decât dacă cauți ceva specific. Dar tu zici că vrei peste 2 ani, până atunci se vor mai schimba multe.

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Sep 2018, 13:52 Mi-am amintit ca ar mai fi asta

https://www.emag.ro/placa-video-gigabyt ... DXH0LKBBM/

gt 1030

GT 1030 e bună pe post de prăjitor de pâine. E cam pe acolo cu integratele. Dacă vrei alternative ieftine, caută un 970 second, poate ai vreun tovaraș care nu le are cu hardware-ul. :D

Pătrunjelu' wrote: 2 Sep 2018, 16:10 Din cate tin minte GTX 1050 in jocuri e doar cu FOARTE PUTIN mai buna decat a mea GTX 760. S-ar putea sa imi amintesc gresit, dar ma indoiesc. Nu e tocmai racheta, nici i5 2400 n-ar trebui s-o gatuie, cu atat mai putin al tau.

Da, dar TI-ul e mult mai bun. Oricum, discuție academică, procesorul ăla nu gâtuie nici plăci video pentru 2k. De fapt, in this day and age, trebuie să te chinui să găseși procesoare care să îți limiteze placa video, lol. E o debalansare destul de mare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Sep 2018, 16:04
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Sep 2018, 13:52 Sau gtx 1050 ti e singura opțiune care să nu te lase pe străzi (de tot)?
Mi-am amintit ca ar mai fi asta

https://www.emag.ro/placa-video-gigabyt ... DXH0LKBBM/

gt 1030
Subscriu si eu la ce zice TG legat de placa de mai sus.

Daca vrei iti dau fosta mea placa video Gigabyte GTX650 OC 1GB GDDR5 128Bit si tot e mai buna decat 1030.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Am terminat de instalat Kit-ul de mai sus -mobo Intel DQ77MK cu i7-3770 si 16GB RAM- si deja se simt imbunatatiri majore in ceea ce priveste viteza in Windows/browsing si pretty much everything. Daca XCOM 2 agata inainte de misiune si cand trebuia sa incarce modurile acum totul e "smooth sailing" si timpii de incarcare s-au imbunatatit vertiginos . Witcher 3 cu toate pe High (exceptand Hairworks) merge excelent. Daca in Toussaint la fiecare colt de strada aveam frame rupture si blurring cauzat de high CPU load acum totul e ok. Se pare ca 1050-ul meu duce bine daca e ajutat.

Sincer cred ca problema mea era si placa de baza care era "arhaica" to say the least. (pana mea....avea mufe de ps/2 pentru mouse si tastatura veche...) ca sa nu mai zic ca avea suport directx 10.1

Me happy.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Cimitri wrote: 3 Sep 2018, 23:23avea mufe de ps/2 pentru mouse si tastatura veche
mufele PS/2 n-o sa dispara prea curand, de la seria 100 Intel au fost reintroduse pentru ca exista probleme cu identificarea tastaturilor cand se instaleaza OSul
pana si cea mai noua serie 300 de la Intel are mufa PS/2 ;)
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Placa asta intel pe care o am acum nu are mufe ps/2. Eu nu am avut niciodata probleme cu recunoasterea tastaturii sau a mouseului. Merg bine mersi si in bios d-apai in OS.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Cimitri wrote: 4 Sep 2018, 00:12 Placa asta intel pe care o am acum nu are mufe ps/2. Eu nu am avut niciodata probleme cu recunoasterea tastaturii sau a mouseului. Merg bine mersi si in bios d-apai in OS.
pentru ca are USBuri din gen vechi, generatia noua de USB2 de pe seria 100 si mai noi nu mai au nush ce protocol (eHCI parca)
si pe X299 au bagat PS/2 inapoi
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Daca te-a rezolvat, foarte bine. Inseamna ca ceva nu era in regula cu ce aveai inainte. Nu as recomanda altcuiva aceeasi solutie insa. Mai ales ca zici si de viteza in Windows, wtf.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Cred ca mai mare efect a avut reinstall-ul de Windows, presupunand ca l-ai facut. Anyway, important e ca acum esti multumit, gj.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Sincer,plecasem pe ideea de clean install dar când am văzut că Windows 10 s-a apucat de "preparing new devices" si a sters driverii vechi de mobo și a configurat totul brici nu mi-a mai venit să stau sa fac backup la local settings si sa vad ce mai am de recuperat din ce nu avea cloud backup. Tg, mă refeream la viteza de browsing. Oricum, e pe drum și un Ssd de 480gb pentru jocuri ca să scap și de Hdd.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Isi da seama cineva de ce pe site-ul cel.ro un laptop hp elitebook 840 G5 cu I5 costa 7189 lei si un laptop hp elitebook 840 G5 cu I7 costa 5754 lei?

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... Co0PTUs-l/

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... SM6MTYm-l/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote: 6 Sep 2018, 10:17 Isi da seama cineva de ce pe site-ul cel.ro un laptop hp elitebook 840 G5 cu I5 costa 7189 lei si un laptop hp elitebook 840 G5 cu I7 costa 5754 lei?
singura chestie care o pot vedea momentan e ca cal cu i5 are touchscreen, ala cu i7 e display simplu
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

https://www.notebookcheck.net/HP-EliteB ... 916.0.html

Cică 840 vine doar cu displayuri IPS mat. Pare imensă diferența de preț doar pentru touchscreen. Daca era IPS vă TN era de înțeles, așa...
dump CHA
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests