Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Cum crezi. Eu practic nu mai accesez decat N2 de pe Windows.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

N2 este Windows Exclusive content? :lol:
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

Realizezi ca macar 20% acolo tot esti paranoia, nu? :D
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

O intrebare scurta: mi-au cazut vreo doua suruburi mici din laptop. Nu am umblat la ele iar laptop-ul in mare functioneaza ca un desktop pentru mine, nu-l mut aproape deloc. Deci sa-mi tin garantia pe aproape sau le las asa ca nu-i cine stie ce sau macar sa le pun inapoi?

Il am de mai putin de-un an btw
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

Cum să cadă șuruburile din el?! Sau te referi la carcasă? Dacă-s de la carcasă înlocuiește-le, nu afectează garanția.
dump CHA
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Din carcasa, nu sunt rupte pur si simplu le-am gasit cazute pe masa (doua in total, unul azi dimineata). O sa le pun inapoi poate dar mi se pare ciudat
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Lenovo? :) Sunt doar curios.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Ferrrrrrrrrdinand wrote:Dell
Uhum, știu și seria asta de după ce au scos butoanele fizice de la touchpad. S-a extins și up the line. Eu am avut la muncă unul din ăsta, 15r 5521 și nu pot zice că nu mai trosnea plasticul, dar tastatura ședea fermă și n-am avut nicio problemă cu el. Na, era o ieftinăciune făcută ok-ish. Am și terminat Dark Souls II pe el :)
În schimb, știu că absolut toată lumea din medii de muncă se plâng de Lenovo-urile mai ieftine din cele mai diverse motive, de aia întrebasem. Și unde cerusem eu Dell era horror cu Lenovo-uri care costau dublu față de 5521 al meu. Bine, eu am acum un HP ZBook G2 la muncă și pentru cât costă și ce se vrea mi se pare o pocnitoare sinistră în afară de materialele bune din care e făcut. Are build și cam atât :)

Altă dată ia-ți un refurbished ok, sunt unii citgrup și alții ca ei, la preț de notebook entry găsești model business super fain cu garanție 3-5 ani și alte alea.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

Am un amic care își dotează firma cu laptopuri până în 1500 de ron și toate trec prin mâna mea. Lenovourile ieftine sunt cum sunt, dar Asus-urile ieftine aoleo!

Lenovourile ieftine de acum 7-8 ani erau tancuri, deosebit de fiable. Mai am unul chiar, tastatură și plastic de excelentă calitate și fără probleme după atâția ani de utilizare. Lenovourile ieftine de acum se simt de cum pui mâna pe ele că sunt făcute cu economie la fiecare șurub și colț. Nu am mai pus mâna pe un Dell entry level nou, dar mă îndoiesc că se compară cu cele vechi care iarăși erau foarte longevive.
dump CHA
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Am o intrebare retardata: In ce temperaturi va stau laptopurile si de cand le aveti?
Am laptop achizitionat relativ recent (in toamna) cu i5 7200u pe el. Ma cam deranjeaza faptul ca ajunge in 80 grade in timpul jocului, cu toate ca din cate am citit pana si cei de la Intel spun ca e ok si e safe. As incerca cu o pasta termoconductoare mai buna, dar din experientele mele cu pasta pe laptop, nu am gasit niciodata ceva care sa schimbe radical temeperatura lui. Si-a bagat cineva degetul sa isi puna o pasta mai ok? S-a simtit diferenta efectiv?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

It's a fucking laptop, nu pasta termoconductoare e problema. :lol: Se incalzeste cu totul, de aia laptop-urile stau la temperaturi mari in load, dar daca nu simti ca iti ia foc, probabil e safe, nu prea ai variante oricum.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

La 80 esti ok. Sa nu sara spre 90.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

DANiel wrote:Am o intrebare retardata: In ce temperaturi va stau laptopurile si de cand le aveti?
Am laptop achizitionat relativ recent (in toamna) cu i5 7200u pe el. Ma cam deranjeaza faptul ca ajunge in 80 grade in timpul jocului, cu toate ca din cate am citit pana si cei de la Intel spun ca e ok si e safe. As incerca cu o pasta termoconductoare mai buna, dar din experientele mele cu pasta pe laptop, nu am gasit niciodata ceva care sa schimbe radical temeperatura lui. Si-a bagat cineva degetul sa isi puna o pasta mai ok? S-a simtit diferenta efectiv?
am schimbat pasta la al meu
diferente in temperatura nu vezi, mai ales in cazurile in care radiatorul este subdimensionat
dar, va creste intervalul in care procesorul va ajunge la temperatura maxima; si se va raci mai usor cand trece din full load in IDLE
人は地獄を作った
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Practic, nu prea are rost sa fac schimbarea.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cata »

Mie imi sta in 60-70. Cred ca doar de cateva ori mi-a sarit peste 70.

Iar legat de build quality pot spune ca-s foarte multumit de el.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Cocheteaza cineva cu fotografia si filmarile?
Am de gand sa incep un mic canal de iutub whatsoever sa ma fac popular, dar cu tot cu ochiul meu de incepator si necunoscator, am realizat din start ca am nevoie de chestii. First of all, pana la camera am realizat ca trebuie sa am un microfon decent cat sa imi omare sunetul de fundal, si lumina, multa fucking lumina. Dupa, am nevoie de o camera decenta care sa nu focuseze ca nebuna cand trece o musca prin fata ei (cum face telefonul). Si ca softuri, ceva light?
Ceva sfaturi? Also, cu buget redus, ofc.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Lal. O sa te plictisesti dupa maxim trei luni pentru ca o sa ai -3 subscriberi, dupa care o sa ai o gramada de gear care sta degeaba si pe care ai dat prea multi bani. Sfatul meu e sa te orientezi spre altceva, incepatorii si necunoscatorii nu fac niciun ban si nu au nicio popularitate pe YouTube. Baga banii aia in altceva mai de perspectiva.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

oh lel stiu, nu vrea sa fac asta pentru bani, fac asta ca sa imi boostez imaginea. Firul meu ramane tot pe spoturi/scena.
Chestia e ca derulez asta in cap de circa 2 luni
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Daca vrei sa iti boostezi imaginea pune-ti un lant de argint la gat si un inel pe degetul mare, ca un om normal.
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests