Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by rdo »

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Stokkolm »

Din ce am gasit placa video a modelului respectiv e Intel Gma 900. Nu stiu daca exista driveri pentru Windows 7, dar poate ai noroc si merge vreo versiune pentru XP, cum ar fi asta: https://downloadcenter.intel.com/downlo ... duct=27734
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by rdo »

Stokkolm wrote:Nu stiu daca exista driveri pentru Windows 7
Nu exista, am revenit la WinXP.
Thanks for the info, though
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mahdi »

Ce mouse să-mi iau?

Mouse-ul meu A4tech vechi de vreo 3 ani pare să își dea obștescul sfârșit. M-ar interesa ceva nu foarte cocălăresc, dar confortabil, până în 200 de lei. Nu am nevoie de butoane extra sau de luminițe. Sugestii?
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

https://www.emag.ro/mouse-gaming-razer- ... DPTK92BBM/

o versiune mai veche de abyssus am eu de cativa ani. foarte multumit de el. 2 butoane si o rotita
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Imi luam si eu mouse-uri de 200 lei, dar tot la A4Tech m-am intors tbh. Am avut mereu probleme la Roccat si Razer (am schimbat 2 Lua, si 1 DeathAdder). Singurul motiv pentru care am schimbat primul A4Tech X7 (acum 6 ani) a fost ca mi-am luat Lua, daca nu-l schimbam probabil inca mergea.

Acum folosesc A4Tech X-718BK https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/a4 ... 8bk-black/ e la fel ca ala vechi, 2 years now and going strong.

Nush ce jocuri joci tu, dar in CS GO am jucat cel mai rau cu DeathAdder (desi e cel mai popular pentru joc for some reason), apoi cu Lua si cel mai bine cu A4Tech.

Daca vrei confort maxim ia-ti trackball, nu mouse. Un sfat pe care probabil il voi urma si eu in curand, de la o vreme ma omoara incheietura si bratul drept.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Recomand Mionix Naos, cel mai confortabil mouse pe care l-am avut. Îl voi înlocui curând cu... wait for it, Mionix Naos, model mai nou. :)

Ca anduranță nu am ce să reproșez, e ca nou după 4 ani aproape. Dar eu nu joc Diablo deci... nu știu.

https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/mionix/naos-7000/
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

ia un mouse ce-ti sta bine in mana si are tracking bun
de restul, sa-ti iei o mana de microswitchuri pentru ca or sa se duca, probabil inca din primul an
人は地獄を作った
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Bogdan »

Pătrunjelu' wrote: Daca vrei confort maxim ia-ti trackball, nu mouse. Un sfat pe care probabil il voi urma si eu in curand, de la o vreme ma omoara incheietura si bratul drept.
Pentru lucru/browsing, eu va recomand un mouse vertical daca aveti probleme cu incheieturile. Eu il am pe asta:
http://www.dx.com/p/delux-m618lu-wired- ... hB4jSa9NHY

In jocuri multiplayer pot sa spun ca ma limiteaza, dar cand lucrez e mult mai comod pentru incheietura.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Nici nu stiam ca exista asa ceva, noted, thx. Tho trackball-ul are avantajul ca poti sa ti-l pui pe picioare, pentru ca nu misca nimic/nu are senzor. Asta ca sa nu stai cu mana intinsa pe birou.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by MC »

Eu de 9 ani am un Logitech G9. Merge brici si acum doar ca arata ca dupa razboi.
Spoiler:
Image
Ma bate gandul sa-mi iau un Steelseries Rival500 da fiind ca mai mult joc MMO-uri
https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/st ... rival-500/
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Btw, pentru MMO macros vezi aici, s-ar putea sa reusesti ceva si sa te faci cu vreo 100 macro keys pentru 10 lei sau cat costa o tastatura jaf :-D
phpBB [video]
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mahdi »

Thanks for the input, bruvs. Îmi place forma acelui Mionix Naos, arată p comfy. Nici acel Razer n-arată rău, deși am mai întâlnit câțiva oameni nemulțumiți de brand. Mă mai gândesc. Și da, mai joc Diablo, dar nu cred că depășesc media de clickuri pentru ce se presupune a fi "mouse de gaming". În cel mai rău caz mă întorc la un A4tech peste câteva luni.

Nu cred că m-aș putea obișnui vreodată cu un trackball sau mouse vertical. Also, Pătrunjelu, you might want to have that wrist checked for carpal tunnel syndrome and all that crap.
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

În general ceea ce contează cel mai mult la un mouse este ergonomia, care la rândul ei ține de mâna ta(dimensiune, greutate) și felul în care ții și miști mouse-ul. Un mouse mai scump ar trebui să fie customizabil dpdv ergonomic, altfel pe la 200-250 de ron intră mai mult decât suficiente la calitate senzor, build etc. Eventual doar dacă vrei wireless trebuie să plătești mai mult.

Eu am numai lucruri bune de spus despre Logitech (după vreo 5 mouse-uri de la ei, ultimele g403 și g900) și Corsair. Iarăși, pe la 250ron iei și un Zowie despre care am auzit doar laude. DeathAdder e bun doar dacă ai palm grip și mâini maruțe, altfel ai să zici că ții cărămida sub dejte.

Eu ți-aș recomanda să mergi pe la Media Galaxy să mânuiești câteva până te lămurești ce dimensiuni/greutate cauți iar apoi poți căuta online variante.
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by juve3332 »

Exista vreo modalitate prin care sa se poata numara dintr-un foc suma caracterelor mai multor documente Word? Long shot, stiu...
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

Este mega simplu in bash:

cd /your/directory/with/docs
wc -m *.docx


Exemplu de output:
$ wc -m *.docx
3943 IgniteCDS SQL196 - Rollback plan.docx
2954 LaptopNotes.docx
6897 total


Dacă nu ai un linux/mac handy poți face din Windows 10 Enterprise daca dai enable la Developer Mode și instalezi Ubuntu Bash Shell
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cristan »

Ai putea folosi si un utilitar de genul asta: http://www.surefiresoftware.com/totalas ... atures.php
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

hahaha imi place cum de o vreme unii au inceput sa creada ca toti folosim linux si raspund la intrebari legate de documente word direct cu comenzi in bash. hai ba sebas :lol:

juve, o sa fac o cautare, n-am mai facut asta pana acum. ma gandesc ca o solutie ar fi un site sau un program care sa-ti uneasca toate word-urile instant intr-un singur word. apoi cu un singur word parca ai optiune de numarat caracterele
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

ola small dickie wrote:hai ba sebas :lol:
În Win10 Enterprise sau Mac ai bash shell.
Last edited by sebas on 28 Nov 2017, 15:52, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by juve3332 »

:) Mersi, guys. Utilitarul lui Cristan e super-usor de folosit.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests