Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Caut o imprimanta multifunctionala cat mai ieftina, si cu cartuse cat mai ieftine. Nu ma intereseaza brand sau ceva, pur si simplu de uz casnic, cat sa printez o poza sau niscaiva documente.
help? Ceva idei?
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by vulp »

pai ai Canon Pixma si HP Deskjet destul de ieftine, sub sau pe la 200 lei. asta la categoria "cat mai ieftine." la categoria cartuse Canon ar fi mai ieftin, insa daca deja pui problema asa (adica te astepti sa scoti peste 5 pagini in medie, pe zi lucratoare, minim...) mai bine iei o multifunctionala laser de la HP la 500 lei sau cat o fi. daca mi-ar trebui pentru mai mult de 2 ani, personal as lua laserul - chiar daca multifunctionala inkjet este mai portabila

in alta ordine de idei, mi-a murit soarecele batran de aproape 10 ani.

daca poate cineva sa-mi recomande un maus bun, pe care sa-l pot gasi intr-un magazin fizic din bucuresti, preferabil sub 200 lei... as fi recunoscator. nu e important sa aibe "multe butoane", stanga dreapta si rotita sunt arhisuficiente. durabilitatea primeaza + eu am labuta mai mare deci si asta ar fi un factor important. laser, neaparat cu fir.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Imi poate recomanda cineva un stick USB cu viteza de transfer foarte buna? Nu stiu exact ce inseamna foarte buna, dar m-am saturat sa astept cate 30 de minute pana se copiaza un film de 4 Gb pe stick. :x
I'm livin' in a love shadow
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

chestr0ny wrote:Imi poate recomanda cineva un stick USB cu viteza de transfer foarte buna? Nu stiu exact ce inseamna foarte buna, dar m-am saturat sa astept cate 30 de minute pana se copiaza un film de 4 Gb pe stick. :x
Flash Voyager GTX USB 3.0 256GB Flash Drive: http://www.corsair.com/en/flash-voyager ... sh-drive-b

Max Sequential Read (ATTO) Up to 450MB/s
Max Sequential Write (ATTO) Up to 350MB/s
Max Sequential Read (CDM) Up to 430MB/s
Max Sequential Write (CDM) Up to 190MB/s
人は地獄を作った
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Ok preferabil ceva care sa nu coste 483 lei, ci mai degraba undeva pana in 100 de lei, de maxim 32 Gb.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

chestr0ny wrote:Ok preferabil ceva care sa nu coste 483 lei, ci mai degraba undeva pana in 100 de lei, de maxim 32 Gb.
ai vrut viteza, ti-am dat viteza

Flash Voyager® 32GB USB 3.0 Flash Drive: http://www.corsair.com/en/flash-voyager ... lash-drive
Write Speed 40 MB/s
Read Speed 200 MB/s

---

alta solutie: cumperi cel mai ieftin SSD SATA pe care-l gasesi si-l bagi intr-o cutie SATA to USB3: https://www.pcgarage.ro/rack-uri/ssk/she080-black/
tota treaba ar trebui sa te duca pe la 200RON cu un SSD de 64GB
人は地獄を作った
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by juve3332 »

Daca tot am ajuns aici, o recomandare de hard extern ieftin si durabil se poate, va rog?! Multumesc.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Eu am un Asus leather de 500 gb, usb 2.0. Merge brici de 5 ani. Din pacate, nu mai stiu cat costa si nici de unde l-am luat. Vad ca pe emag nu mai au hdduri externe asus. Dar oricum, ar trebui sa fie low-end pretul la asta fata de alte modele d-ale lor cu luminite si rachete.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by vulp »

Waaagh! wrote:Eu am un Asus leather de 500 gb, usb 2.0. Merge brici
din asta are si clint eastwood parca

P.S. Asus leather

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by vulp »

Image

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

doua mari problemeȘ

1. utorrent imi suge tot internetul. Am incercat tot felul de marafeturi de pe internet, dar nimic. Nu tine de viteza cu care descarca, ci pur si simplu ca descarca. Nu stiu din ce cauza, imi omoara internetul atat de mult incat nu pot deschide o alta pagina.
2. Mozilla imi tine procesorul la maxim. De la o utilizare normala de 14% in normal usage, dupa nici 30 de minute imi ajunge la 99%, si totul datorita browserului.

Cineva ceva?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mărar »

1. Iti merge netul prost si cand nu uploadezi nimic? Am si eu problema asta daca nu restrictionez uploadul si seeduiesc la viteza maxima.
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by mitzager »

1. Ce versiune de utorrent folosești? Dacă e mai nouă de 2.2.1 fă revert neapărat. Versiunile noi vin cu tot felul de spyware și bitcoin miners.
2. Crează un nou Firefox profile și vezi dacă se mai reproduce. În plus, o scanare cu Malwarebytes n-ar strica.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Ca versiune am 3.4.8, dar probleme am numai la download.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Renunta la prostia aia de utorrent si treci pe deluge, transmission sau alt tool serios. Cat despre loadul pe procesor, probabil colcai de malware prin toate orificiile.

Aplica formula clasica a alchimiei, datorata magului calator ola small dickie, caruia ii multumim inca o data pe aceasta cale pentru ca a lasat cateva scantei din cunoasterea sa sa ne lumineze vremelnic intunericul:

RKill + Junkware Removal Tool + AdwCleaner + ComboFix + TDSSKiller + Malwarebytes
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mahdi »

Instalează-ți Deluge sau alt client decent și vezi dacă pățești la fel. De fapt, instalează-ți-l oricum. uTorrentul ăsta nou e cancer.

edit: ce-a zis dom' doctor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Waaagh! wrote:Renunta la prostia aia de utorrent si treci pe deluge, transmission sau alt tool serios. Cat despre loadul pe procesor, probabil colcai de malware prin toate orificiile.

Aplica formula clasica a alchimiei, datorata magului calator ola small dickie, caruia ii multumim inca o data pe aceasta cale pentru ca a lasat cateva scantei din cunoasterea sa sa ne lumineze vremelnic intunericul:

RKill + Junkware Removal Tool + AdwCleaner + ComboFix + TDSSKiller + Malwarebytes
:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Ce e in neregula cu utorrent? Eu nu am nicio problema cu el.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

Bloatware inutil, bonus spyware. qBittorrent ma serveste cu incredere de luni bune de zile.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 8 guests