Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

chestr0ny wrote:Ce e in neregula cu utorrent? Eu nu am nicio problema cu el.
E ok numai daca inca folosesti versiunea care a venit impreuna cu inventarea internetului. Dupa e p much jewtorrent.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Lal. Poti sa fii mai explicit? Concret, ce probleme are? Ca pe mine nu m-a deranjat in niciun fel niciodata.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Daca ai ramas pe o versiune din carbonifer nu se intampla nimic. Astea noi instaleaza insa tot soiul de softuri dubioase fara sa te anunte. Daca esti de acord sa-ti foloseasca hecarii taiwanezi or whatever calculatorul ca sa sape dupa bitcoin, normal ca nu te deranjeaza.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Dar poti folosi o versiune din carbonifer, 2.2.1 sta mai bine decat ceilalti clienti la zi, mai ales pe partea de customizare. Ultima data cand am folosit Deluge sau Tixati nu am gasit nicaieri aceleasi optiuni fara sa modifici hardcore fisiere. Erau insa multe request-uri pe forumurile lor, so poate s-au mai schimbat intre timp.

Pana la 3.3.1 mai e tolerabil, versiunile mai noi sunt pe blacklist pe orice tracker serios. Do not use that shit.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Cred ca de-asta nu am probleme, atunci. Chiar am o versiune mai veche. good2kno
I'm livin' in a love shadow
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by stef »

Bine de stiu, o sa verific si eu versiunea, desi nu am avut niciodata problemele mentionate de victima.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by .chester »

Aaaa nope, am versiunea 3.4.8. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sebas »

Trebuie să iau un router Wi-Fi pe care să îl instalez în birou. Are cineva vreo recomandare, tried and tested? Routerul trebui să acopere o casă pe un etaj, cu 7-8 camere.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

sebas wrote:Trebuie să iau un router Wi-Fi pe care să îl instalez în birou. Are cineva vreo recomandare, tried and tested? Routerul trebui să acopere o casă pe un etaj, cu 7-8 camere.
pentru suprafete mari, vezi Ubiquity: https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/ - atentie la preturi ;)

Image
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

credeam ca am facut un topic mai demult despre problema mea cu crashurile flash player-nvidia-firefox care imi apareau cand ma uitam la clipuri mai ales, dar nu l-am gasit.

inca aveam din cand in cand pana alaltaieri cand mi-a venit ideea dupa cateva crashuri sa dau disable la aero theme in windows 7, am trecut la basic, nu mai e transparenta aia. de cand am facut schimbarea asta nu s-a mai intamplat nici macar o singura data. sa vad cat dureaza, dar cred ca asta era solutia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Eu scăpasem de problemă făcând update, când aveam placă Nvidia. Dar era o chestie dubioasă, problema tot apărea și trebuie să nimerești o versiune ok de drivere. În mod interesant, pe cât de praf e flash player, crash-ul era de la driverele video.

Posibil să aibă legătură cu Aero, dar aia nu e soluția, e mai degrabă un workaround, pentru că problema e alta. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

da, crashul era de la placa video nvidia. primeam mesaj ca se restarta driverul. asta cand nu se oprea de tot si trebuia sa restartez pc-ul. sa vad ce e cu treaba asta cu aero, pana acum de 2 zile nicio manifestare nasoala.

tot timpul am fost cu alea la zi, flash, firefox, nvidia si degeaba. si n-am chef sa incerc diferite versiuni sa vad pe care nu mai am probleme. daca nu mai am probleme cu tema basic e de ajuns pt mine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Semyaza »

Ma tenteaza sa-mi iau Gigabyte GTX 1060.

6gb = 1400 RON
3gb = 1180 RON

Merita diferenta de bani?

Target: 1920x1080, nu neaparat 60fps, probabil no vr stuff
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Eu zic ca da.
Mi se pare o diferenta foarte mica de bani.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Semyaza wrote:Ma tenteaza sa-mi iau Gigabyte GTX 1060.

6gb = 1400 RON
3gb = 1180 RON
nu arunca banii pe modelul cu 3GB
人は地獄を作った
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Big problem cu o nou achizitie.
Mi-am luat un laptop cu ecran FHD pe 15,6 inch, si am observat ca cu toate ca rezolutia e ok, sunt anumite aplicatii (HVMonitor, MSIafterburner etc.) care au o rezolutie mai slaba, un fel de downscale. Am observat ca acelasi lucru se intampla si cand sunt in Device Manager. Laptopul are placa dedicata, insa ea intra activa doar in timpul jocului. Stiu ca am mai vazut o chestie asemanatoare pe un Asus Zenbook care avea o rezolutie de 1080p pe un ecran de 14inch, dar mai multe nu mai stiu.
Careva vreo idee?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

DANiel wrote:Big problem cu o nou achizitie.
Mi-am luat un laptop cu ecran FHD pe 15,6 inch, si am observat ca cu toate ca rezolutia e ok, sunt anumite aplicatii (HVMonitor, MSIafterburner etc.) care au o rezolutie mai slaba, un fel de downscale. Am observat ca acelasi lucru se intampla si cand sunt in Device Manager. Laptopul are placa dedicata, insa ea intra activa doar in timpul jocului. Stiu ca am mai vazut o chestie asemanatoare pe un Asus Zenbook care avea o rezolutie de 1080p pe un ecran de 14inch, dar mai multe nu mai stiu.
Careva vreo idee?
vezi sa nu ai scaling activat
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

schimba-l si ia-ti laptop cu o singura placa video. probabil al tau face switching intre cele 2 placi video, placa dedicata si cealalta. am dat la un moment dat peste un laptop cu 2 placi video si m-a enervat la culme.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

dupa ce mi-am luat si eu un laptop cu GTX950M si ma pot juca chestii, nici nu vreau sa aud de schimbare. Nu stiu de switch, ca am si pe cea integrata de la intel.
Ca tot veni vorba de scaling, unde si in ce fel, ca in toate functiile de scaling (pana si in Intel Control Panel) am pus pe force scaling & shit)

EDIT: Am rezolvat pana la urma, dar e putin cam ciudat pentru ca la 15.6 inch sa ai fullHD devine totul prea mic.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Halp pentru un prieten care e aproape la fel de pafarist ca mine cu hardwareul. Fiind data o placa de baza, cum poti afla ce placi video poti si nu poti arunca in ea? Are o Gigabyte H67MA-USB3-B3 (Socket 1155) cu un Radeon HD 6700 pe care ar vrea sa-l schimbe cu ceva mai nou.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests