Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Da. DIn vremurile fermecate in care credeam ca malwareul vine prin aer, chiar daca nu aveam conexiune la internet.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-a aparut in dreapta jos un watermark "Windows 8.1 Pro Build 9600" care mai apoi devine un "Activate Windows Go to PC settings to activate Windows"... Ce pot sa fac? Am incercat sa editez in regedit Software Protection/Activation fisierele manual si notification dar nimic. Am auzit ca exista *ahem* programe care-mi activeaza windows dar nu am prea am incredere in "dezactiveaza antivirusul"
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Windowsul australian in sine e megadubios, cine stie ce porcarii a bagat in el individul care l-a lucrat. Daca deocamdata nu-ti permiti un windows original, treci pe un linux care-i la moda si cu mult suport (ubuntu, mint, debian, arch si ce-o mai fi) si eventual fa-ti o masina virtuala cu un win 7/WINE pentru jocuri.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Contează de unde unde îl iei. Preferabil descarci Windows vanilla apoi te, ahem, descurci. Soluția rațională la problema ta nu e să te apuci să îți bagi Linux și să faci mașini virtuale, lel. Deși nu e neapărat un sfat rău.

Nu de altă alta, dar dacă ai probleme gen ”nu știu cum să fac măgării cu windows-ul”, probabil îți va fi mai dificilă varianta lui Waaagh!.

Dacă te simți norocos, găsești licențe unice cu 5-10 dolari la distribuitorii neoficiali. Posibil să îți fie retrasă după câteva luni dar și-a făcut treaba anyway.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Problema cu propunerea lui waagh e ca eu nu stiu mai nimic despre linux desi poate o sa incerc pe viitor ce spune el. Filelist e un site bun pentru a descarca un activator? Imi inchipui ca daca un torrent are multi seederi isi dau seama daca are malware sau nu
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote:Mi-a aparut in dreapta jos un watermark "Windows 8.1 Pro Build 9600" care mai apoi devine un "Activate Windows Go to PC settings to activate Windows"... Ce pot sa fac? Am incercat sa editez in regedit Software Protection/Activation fisierele manual si notification dar nimic. Am auzit ca exista *ahem* programe care-mi activeaza windows dar nu am prea am incredere in "dezactiveaza antivirusul"
Fara sa caut link-uri directe sa pun aici [nu de alta, dar vorbim de warez aici], eu nu tin minte ca activatoarele de Windows sa-ti ceara sa-ti dezactivezi antivirusul sau sa faca ceva special daca chiar ai face asta. Totodata poti gasi lejer copii vanilla de windows, fara dubioseniile de care vorbeste waagh. Pirating Windows is pretty easy tbqh famalam
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

OK solved. A trebuit doar sa invat rusa
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

Davai cyka blyat!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Tocmai am aflat ca pot face upgrade la windows 10 de pe pagina de mai jos, problema este ca nu merge butonul, il apas si nu se intampla nimic? (cica nu verifica daca am asistive technology si stiu ca inainte nu verifica daca ai windows-ul cu crack)

https://www.microsoft.com/en-us/accessi ... s10upgrade

Imediat dupa Edit: Ok am dezactivat ublock origin, acum merge :P
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

Sfatul meu din propria experienta e sa faci backup la tot ce ai pe hardul cu Windows inainte sa faci treaba asta. Eu am facut upgrade de la 7 la 10 si pentru ca Microsoft sunt baieti atat de draguti si nu m-au informat ca W10 trece la un nou tip de formatare de hard [or something like that, mi-am facut un car de nervi oricum], rezultatul a fost un hard brick-uit pe care l-am putut recupera doar cu o formatare completa facuta cu un boot de pe un stick. "Your system is ready to upgrade" my ass, norocul meu ca nu aveam nimic important pe hardul ala, ca altfel carul de nervi s-ar fi transformat in furie cu puterea a o mie de stele. Nu stiu daca de la W8 la 10 risti sa patesti acelasi lucru, but never hurts to make sure.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-am amintit acum ca am de la facultate un spatiu de stocare de 1tb pe one drive (cloud sau cum se cheama). O sa salvez folder-ul cu materialele de la fac si poate cel de download (cu toata 'captura' //insert many r to make a joke). Multumesc de sfat :)
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Vezi că după upgrade e mai sigur să dai un 'full refresh'. https://www.howtogeek.com/265054/how-to ... bloatware/

Altfel, te poți trezi cu o instalare mai puțin fericită, cum sunt unele cazuri de 'upgrade'.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am debifat cand am instalat toate chestiile alea, nici Cortana nu era activata dar i-am dat eu drumul ( :P ) sa vad cum e si *surpriza* nu mai merge dezactivata. Cica trebuie sa merg prin registry dar ma rog oricum am dezactivat chestia cu "Get to know me" deci nu prea are ce face plus ca pot sa-i mai spun sa-mi zica glume or smth... :lol:

Sau tu te referi la alte chestii? Deocamdata nu sparg NASA deci e ok, oricum tocmai ca m-a bucur ca nu a trebuit sa mai stau sa caut eu drivere sau sa-mi reinstalez toate programele (Planescape Torment care l-am instalat pe win 8 a trecut cu bine de upgrade deci chiar sunt multumit)
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cand am folosit crack-ul la win8 am executat un fel de kmceva dar dupa nu am mai putut sa sterg unele chestii gen ar. bepo. common. da. de. samd chiar daca acum am alt windows nu merg sterse spune ca "This is no longer located in". Bitdef free nu a detectat nimic (chiar daca inainte s-a suparat rau cand a descoperit folder-ul), nici malware bytes

Should I be worried? Ma loghez destul de des pe ing homebank... Le-am testat pe virus total pe cateva si nu a gasit nimic
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

jesus harold faltermeyer christ. mi se pare ca te expui la niste riscuri extrem de stupide, umbland cu informatii atat de sensibile pe un windows (praf din punct de vedere al securitatii) piratat (praf din punct de vedere al securitatii).
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Lel, chill. nu te hacuiesc agentii CIA. What the fuck Waaagh!? Pentru end useri obisnuiti aproximativ niciodata problemele de securitate nu au venit decat in urma prostiilor facute de ei pe Windows (piratat sau nu). Realitatea e ca te expui folosind diferite site-uri unde faci plati in moduri de zeci de ori mai grave decat prin faptul ca faci asta de pe un Windows.

Ferrrrrrrrrdinand, google search whatever you use. Cel mai probabil ti-ai futut ceva la foldere si/sau permisii, se intampla des (vezi ce a zis caleb), dar nu prea se intelege ce zici. Si daca te-ai virusat, de acolo pana la banking paranoia mai e mult.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Waaagh! »

Mai bine cu banking paranoia decat cu molii'n portmoneu.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

In limite rationale, da.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

Waaagh! wrote:jesus harold faltermeyer christ. mi se pare ca te expui la niste riscuri extrem de stupide, umbland cu informatii atat de sensibile pe un windows (praf din punct de vedere al securitatii) piratat (praf din punct de vedere al securitatii).
Acum n-o sa mai folosesc internet banking pt ca am windows? Cred ca te duci prea departe. Da, ma expun cand folosesc internet banking in windows la fel cum m-am expus si cand m-am mutat la etajul 1. La o adica e foarte usor sa te cateri pana in balcon si sa intri in casa printr-o fereastra.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests