Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by filla »

ola small dickie wrote:in plus arati ca un boshorog cu husa la telefon. mai trebuie sa-l porti si agatat de gat sau in husa din aia de piele la curea si ai locul rezervat pt campionatul de sah de la clubul pensionarilor din parc. acolo au toti huse
iphoneul e alunecos al naibii, mai ales daca ai mana uscata. aluneca si pe textile si pe suprafete dure si tot ce vrei tu. logic ca-l tin in silicon.

mai ales ca au si camera iesita in afara la 6, designul lui peste.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote:De acord cu ola aici. De la husă pentru telefon nu mai e decât un pas până la ținut telecomanda în pungă, the most boșorog thing ever.

aveam un vecin care isi tinea tastatura in punga. tastatura de la calculator. in punga. asa o folosea. asa tasta cu ea. in punga. mai mergeam la el sa ne jucam actua tennis sau tennis critters la dublu la aceeaasi tastatura si primul lucru pe care il faceam era sa smulg punga aia. dupa ce plecam o punea la loc. humans....
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by caleb »

Mmmm, depinde. De exemplu Moto G4 are un spate atât de nasol încât fără un ceva care să acopere textura aia de plastic reciclat mi-e scârbă să pun mâna pe el. Nu aș băga bumper case-ul la pachet cu restul, mi se pare că aberați. Să ai Edge și case e mai dubios dar no...

Aia cu tastatura în pungă cred că vine de la faza cu telecomanda în pungă. Unde o țineau unii ca să nu se șteargă marcajele :)

Bă da poate prind vreun 'critic' de pe thread-ul ăsta cu sandale și șosete la vară, că numai tocuri, huse și bumpere mănâncă :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Si eu folosesc husa, si imi place sa il vand la jumate de pret cand il schimb. De ce as arunca banii deampulea cand pot folosi o husa (alea de piele si arata bine) si astfel imi recuperez din investitie? Ce-i drept, si husa arata ca noua la mine, si le am de trei ani. :lol:

Dar a fost si aia scumpa, il vand cu totul, lal. Prea sunteti complexati de bosorogie ba.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

TG wrote:Si eu folosesc husa, si imi place sa il vand la jumate de pret cand il schimb. De ce as arunca banii deampulea cand pot folosi o husa (alea de piele si arata bine) si astfel imi recuperez din investitie? Ce-i drept, si husa arata ca noua la mine, si le am de trei ani. :lol:

Dar a fost si aia scumpa, il vand cu totul, lal. Prea sunteti complexati de bosorogie ba.

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by rdo »

filla wrote:iphoneul e alunecos al naibii, mai ales daca ai mana uscata
Atunci iti lubrifiezi mana :D
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cristan »

Sa inteleg ca voi nu ati scapat niciodata un telefon pe jos? Exista si altfel de "huse", nu doar din alea de batrani.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Ba da..si l-am ridicat si folosit in continuare like nothing happened.Nu e ca si cum il doare... Sau..mai stii? Mobile Skynet?
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

si eu am scoica pe telefon
urasc camera bump plus ca spatele e lucios
人は地獄を作った
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cristan »

Cimitri wrote:Ba da..si l-am ridicat si folosit in continuare like nothing happened.Nu e ca si cum il doare... Sau..mai stii? Mobile Skynet?
Vechiul meu telefon are 3 colturi sparte, crapate si/sau zgariate. Zgariate sunt si muchiile dintre ele. Zgariata e si carcasa spate. Care acum se si desprinde usor pentru ca nu se mai fixeaza la fel de bine dupa ce s-a spart plasticul de la colt. Un prieten si-a scapat anul trecut S7-le nou, la cateva luni dupa ce l-a luat (la lansare, cu precomanda). A avut noroc ca a cazut doar pe muchie, nu pe ecran, dar s-a zgariat urat de tot, pe toata latura mare, plus pe spate. Parca te-ai zgaria si tu putin pe ochi daca s-ar intampla asta, nu?

Defectele fizice de genul asta nu doar ca ii scad valoarea la o revanzare/donare, dar ii si scurteaza durata de viata/utilizare. Nu mi se pare nimic exagerat in a vrea sa-l protejezi putin.

Nici mie nu imi plac husele prea mult si nu imi pasa prea tare de telefonul vechi, pentru ca era unul ieftin, dar pe asta nou (si mai scump) pe care il am acum parca n-as vrea sa-l supun la acelasi tratament. Daca prin "husa" intelegeti ceva gen portofel, da, e prea mult, dar ceva de genul asta mi se pare foarte decent.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

al batranu si-a scapat SONYle pe jos, l-a facut tzandari - il costa mai mult ecranul + sticla decat a dat pe telefon (sh)
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Cristan wrote:
Cimitri wrote:Ba da..si l-am ridicat si folosit in continuare like nothing happened.Nu e ca si cum il doare... Sau..mai stii? Mobile Skynet?
....

Nici mie nu imi plac husele prea mult si nu imi pasa prea tare de telefonul vechi, pentru ca era unul ieftin, dar pe asta nou (si mai scump) pe care il am acum parca n-as vrea sa-l supun la acelasi tratament. Daca prin "husa" intelegeti ceva gen portofel, da, e prea mult, dar ceva de genul asta mi se pare foarte decent.
Ce arati tu acolo este "bumper". Ala mai mult protejeaza de frecusul cu blugii &stuff. Daca-l dai pe jos zboara bumperul ala cat colo.
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Anne »

Ce newbs sunteti bha! Eu am carcasa full aluminum pentru spart cranii si diamante. Cine mai foloseste carcasa de silicon in 2017?
Image Image
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by caleb »

Să le sunăm repede și pe fetele programate la estetică, să le zicem că nu se mai poartă silicon, să-și pună și ele aluminiu :)
Cimitri wrote: Ce arati tu acolo este "bumper". Ala mai mult protejeaza de frecusul cu blugii &stuff. Daca-l dai pe jos zboara bumperul ala cat colo.
Da și nu. Da, fiindcă ce aveam aveam pe Lumia 640 zbura, dar numai după impactul inițial. De la căzătură de un metru cât mai sărea telefonul se reduce oricum la 5cm sau așa ceva, contează mult.

Nu, pentru că cel de pe Moto G nu zboară, stă fixat și n-am nicio treabă cu el.

Ergo trebuie să fie fermă prinderea, dacă o poți pune și da jos foarte ușor cel mai probabil va sări din ea.

Nașpa fiindcă adună praf și mizerie la muchii și trebuie să cureți ceva mai des. Am încercat și eu o husă de tip toc/agendă pe un S2 și la cât mă enerva s-o tot desfac, am preferat fără.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by sebas »

Cristan wrote:
Cimitri wrote:Nici mie nu imi plac husele prea mult si nu imi pasa prea tare de telefonul vechi, pentru ca era unul ieftin, dar pe asta nou (si mai scump) pe care il am acum parca n-as vrea sa-l supun la acelasi tratament. Daca prin "husa" intelegeti ceva gen portofel, da, e prea mult, dar ceva de genul asta mi se pare foarte decent.
Nu știu zău cât te ajută o astfel de husă. Eu am un OnePlus3 cu o husă identică ca design, din bambus. Link
Când am scăpat telefonul de la ureche pe pavaj, a câzut fix într-un colț protejat de carcasă. Lemnul s-a zgâriat, ecranul s-a făcut țândări de la impact însă. Galaxyul S1 vechi, pe care l-am ținut în husă de moșneag, a căzut pt toate trotuarele și nu a pățit nimic.

Ce vreau să zic e că fie te chinui să ai grijă, fie îți iei husă de moșneag. Cele pe jumate sunt huse/carcase pentru design și protecție împotriva zgârieturilor fine.
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Cred ca in cazul tau ar fi mai indicat sa vorbesti la casti cu microfon pe strada.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Anne wrote:Ce newbs sunteti bha! Eu am carcasa full aluminum pentru spart cranii si diamante. Cine mai foloseste carcasa de silicon in 2017?
Si cu semnalul cum stai?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by sebas »

.chester wrote:Cred ca in cazul tau ar fi mai indicat sa vorbesti la casti cu microfon pe strada.
Era iarnă, ger și mă grăbeam. Plm dacă nu lasă lumea zăpada acolo unde cade, ce le-a făcut să o dea de pe pavele.
dump CHA
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Anne »

Acu' nu te gandi ca tot telefonu' e acoperit numai in aluminium. N-am probleme cu semnalul. Uite asa arata, e super rezistenta si babana, adica mai adaugi 10 kg la telefon:
Image
Image Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by sekaba »

Cred ca prinzi si statia spatiala cu alea
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests