Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Smartphones - Discutii generale

Post by RaptoR »

Discutii generale despre telefoanele inteligente.

A aparut noul S5. Desi sunt un fan infocat Android in general si Samsung in special consider ca nu vine cu suficiente chestii in plus pentru a-si merita pretul.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Cum, senzorul ala pentru bataile inimii nu e o aditie importanta? :lol: Chiar n-am habar cum am putut trai pana acum fara asa ceva. /sarcasm
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

tocmai ce mi-am luat un Vodafone (slash Alcatel) 975 la ultima reactualizare a contractului
imi place telefonu, singura posibila problema e ca are putin RAM, 471Mb
mi-am pus imediat pe el Nova Launcher, sa blochez shortcuturile pe ecran, cu sistemul original e inredibil de usor sa tragi de pe desktop
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

RaptoR » Sun Mar 02, 2014 10:00 pm wrote:Discutii generale despre telefoanele inteligente.

A aparut noul S5. Desi sunt un fan infocat Android in general si Samsung in special consider ca nu vine cu suficiente chestii in plus pentru a-si merita pretul.
Eu am asteptat noul S5 inainte sa imi iau un nou telefon. Dupa ce am vazut primele prezentari m-am hotarat sa imi iau un S4, nefiind nimic la S5 care sa ma determine sa dau 2500+ de lei sau cat o fi la liber.
Asa mi-am luat un S4 cu 1600 de lei nou si sunt mega incantat de el, mai ales ca vechiul meu telefon a fost un Iphone 3G.
Nu cred ca il voi schimba prea curand. Am tinut Iphone-ul 4-5 ani pana sa ma conving ca tehnologia a evoluat suficient de mult incat sa merite achizitia unui nou tel.

Nu stiu cu ce ar trebui sa vina generatiile urmatoare de telefoane ptr a ma convinge ca S4-le meu e total depasit.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by RaptoR »

Asa mi-am luat un S4 cu 1600 de lei nou si sunt mega incantat de el, mai ales ca vechiul meu telefon a fost un Iphone 3G.

*brofist*

Nu stiu cu ce ar trebui sa vina generatiile urmatoare de telefoane ptr a ma convinge ca S4-le meu e total depasit.

Eram cred ca prin clasa a 7-a cand mi-a luat un telefon Sony cu meniu 3D. Nu Sony Erricson, doar Sony. Avea ecran alb-negru insa meniul era pseudo-3D si il roteai cu o mic potentiometru aflat pe lateral. De la acel telefon si pana in prezent am avut fix aceeasi nelamurire ca si a ta. La primul telefon cu ecran color. Apoi primul telefon caruia ii puteam pune card si asculta muzica, primul telefon cu internet, primul telefon cu camera, etc. De fiecare data generatia urmatoare a venit cu ceva in plus.


LE: haha, am gasit telefonul de care vorbeam
http://www.gsmarena.com/sony_cmd_cd5-132.php
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Da Raptor, dar gandeste-te ca toate acele features erau ceva util. Ecran color, camera foto, internet. Acum insa nu prea mai stiu ce sa faca. Sau chiar daca ar pune nu stiu "jucarii" pe telefon, nu au aceeasi utilitate. Nici de la S4 nu folosesc chiar toate briz-britzurile.

Ca sa ma faca sa zic iar woooow, ar trebui sa fie o evolutie ca de la telefoanele clasice cu taste si cu ecran de juma de inch la smartphones. Asa ca la fiecare generatie mai pun un senzor, mai maresc ecranul cu juma de inch, mai maresc rezolutia (cand oricum deja ochiul nu mai distinge diferente) nu ma dau pe spate. Sau cel putin nu atat de mult incat sa vreau sa imi schimb telefonul anual sau macar la 2 ani.

Panta inovatiei e din ce in ce mai greu de urcat.


Ahhhh. Uite ca mi-am amintit un lucru care m-ar face sa imi schimb telefonul. Sa apara un nou tip de baterie care sa tine substantial mai mult timp. Telefoanele au evoluat pe toate planurile, dar bateriile au ramas in epoca de piatra.
Last edited by MC on 24 Mar 2014, 20:24, edited 1 time in total.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by RaptoR »

Moldovan Claudiu » Mon Mar 24, 2014 5:25 pm wrote:Da Raptor, dar gandeste-te ca toate acele features erau ceva util. Ecran color, camera foto, internet. Acum insa nu prea mai stiu ce sa faca.
Sa fim seriosi. Cand ti-ai luat primul telefon, daca ai prins perioada cand au aparut, te-ai gandit vreodata "Doamne abia astept sa se inventeze telefoanele cu ecran color"? Nu. Cand ai luat primul telefon color te-ai gandit "Abia astept sa-i puna si camera sa fac poze" ? Nu, fiindca nici nu concepeai ca poti face poze cu un telefon. Si exemplele pot continua. Sigur, era logic ca omul sa inventeze roata, iar acum e banal, insa fiecare inventie/inovatie e surprinzatoare la timpul ei, nu la n ani dupa.

Sunt convins ca vor veni cu un feature pentru telefoane in cateva ani la care nici nu-am gandi ca se poate atasa unui telefon. Uite, chiar si senzorul asta pentru bataile inimii de la s5. Sigur, nu e foarte util, insa cati s-au gandit acum cativa ani ca poti pune asa ceva unui telefon?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

smartphonu e folosit ca orice altceva decat ca telefon, aparat foto, aplicatii de orice fel

eu mi-am luat Vodafonu ala mai putin pt ca voiam un tel nou, ci pentru ca voiam Google Authenticator
cam asa arata activitatea pe contul meu, zilnic:
Image
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

[The Rumors Are True] New And Updated Android Devices Now Required To Have "Powered By Android" Bootup Logo To Get GMS Certification
Google wants manufacturers to use Android in their products, and the company has no problem with them theming the software up all they want, as long as they adhere to a few ground rules. Going forward, explicitly mentioning that their devices are powered by Android will be one of them. How? By explicitly placing the words "powered by Android" at the bottom of bootup screens.
As first reported by Geek.com, Google is enforcing this via the latest Google Mobile Services license that manufacturers must abide by in order to ship devices with access to the Play Store or Google's suite of first-party apps
Image
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

zme-ul » Mon Mar 24, 2014 8:10 pm wrote:smartphonu e folosit ca orice altceva decat ca telefon, aparat foto, aplicatii de orice fel

eu mi-am luat Vodafonu ala mai putin pt ca voiam un tel nou, ci pentru ca voiam Google Authenticator
cam asa arata activitatea pe contul meu, zilnic:
Image
Te cam iubesc chinezii vad. Si eu am patit aceeasi chestie si de atunci folosesc double authenticator - password si unique nr generat de telefon. Never had a problem after.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

mda .. ma iubesc chinezii nebunie odata ce mi-am facut contu trial de GW2
nu e saptamana sa nu primesc un phishing mail cum ca ArenaNet imi inchide contu :lol:
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Android Police - The #1 New Paid App In The Play Store Costs $4, Has Over 10,000 Downloads, A 4.7-Star Rating... And It's A Total Scam
There's just one problem: it's a complete and total scam. We don't mean in the slightly skeevy way that some anti-virus and general security software overstates dangers and its own necessity. We mean it's literally a fake security app: the only thing that it does is change from an "X" image to a "check" image after a single tap. That's it. That's all there is, there isn't any more.
nush daca sa rad, sau sa rad in hohote :P
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Mai bine te-ai apuca de treabă, easy money. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

phpBB [video]


die! moron :twisted:
人は地獄を作った
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

care-i rostul in a face asa ceva sau a viziona asa ceva?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

eu m-am uitat doar pt ca articolul ce includea linku zicea ceva de genu "Samsung's revenge"
ciocan vs smartphone .. rezultatul trebuie sa fie ceva bun :lol:
人は地獄を作った
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by sekaba »

Niste tampenii, mai bine faceau rl tests gen dat drumu de la 1-1.5m pe asfalt, gresie, in diferite pozitii. Mie mi-a cazut telefonul din buzunar cand am coborat din masina. Initial m-am bucurat cand am vazut ca s-a spart doar ecranul protector, nu si display-ul. Apoi am aflat ca nu se gaseste doar ecranul protector, e kit cu tot cu display :(
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

aaahhh .. l-a sters :/
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Heartbleed Bug Impacts Mobile Devices

We checked the AOSP source versions from the latest KitKat release down to Ice Cream Sandwich. Android versions prior to ICS are running an old enough version of OpenSSL that they are not vulnerable to this bug. Overall, while all of the iterative versions from Jelly Bean to KitKat are running a vulnerable version of OpenSSL they all disable heartbeat messaging, except for Android 4.1.1. It seems 4.1.1 is truly vulnerable to Heartbleed since it is running a vulnerable version of OpenSSL and does not disable heartbeats.

From our analysis we determined the following:
Image
ia ghici ce vers pe pe Vodafone Smart III?
Spoiler:
Image
:x
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests