Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Ca alea, daca iti cumperi un ferrari, meriti sa ti l fure
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Lol, ce zmeisme pe ola.

Nu stiu de unde ati scos ideea ca un telefon de 4000 de lei e la fel ca unul de 1500. Sunteti bine?

Mi se pare de bun simt strategia de cumparare a lui MC si Daniel actually. De fapt, si eu faceam la fel la MC pana anul trecut. Doar pentru ca am generalizat nu trebuie sa va simtiti vizati. We are all friends here, right?

Din pacate, preponderent lumea nu face asa, in schimb e plin de cimpanzei care isi cumpara ultimul model, fara de care poate ca Daniel nici nu mai trebuia sa isi ia de la baieti magaoaia.

Si grija cand folositi termeni ca "flagship", mizerii de manipulare ieftina practicata de producatori pe piata asta. Sau "calitate premium". Te caci pe tine de ras. Tot felul de labeluri scoase din fund ca sa delimiteze, separe, sa se simta copilul minune cu Iphone in buzunar special.

Daca nu te restrangi la Apple si Samsung/Huawei (care intentionat oferta solutii handicapate "de buget"), ai variante si alternative de telefoane cu performanta foarte buna. Evident, exceptii exista, oameni care au nevoie de camera calitativa sau anumite feature-uri disponibile, momentan, doar in categoriile de pret superioare.

E o tampenie sa crezi ca nu exista diferente intre telefoane de o mie de euro, si de 300. E o tampenie la fel de mare sa ai impresia ca diferenta de cost e justificata si sa cumperi mindless un telefon scump, doar ca sa nu ai bataie de cap. Vad zi de zi oameni cu bani blocati deampulea in telefon. Sau si mai rau, din aia care au cazut prada manevrelor si ajung sa-l considere ca pe ceas. De ce am dat 6000 de lei pe el? F A S H I O N - e Rolex, Ferrari coaie.

Da, am exagerat, de fapt daca cumperi un telefon de peste 1500 de lei, nu meriti nici sa-l pierzi, dar daca il pierzi ar trebui sa te consideri norocos, poate data viitoare faci o alegere mai buna. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Pana la urma toata discutia se reduce la ce iti place si la ce iti permiti de fapt.
Ca daca nu dispui de 3000 lei sa dai pe un telefon mai high-end mi se pare o mega tampenie sa iti faci rate pentru asta. Daca iti permiti si nu lasa gaura in buget suma asta si iti mai si place/trebuie go for it.

Eu tin minte ca am dat 3400 de lei pe Note 9 in noiembrie 2018 (de fapt ma uitam dupa Note 8, dar am vazut ca diferenta la acel moment fata de Note 9 era relativ mica, 8-le costand 2900 lei). Nu a fost putin dar nu a fost nici mult PENTRU MINE. In cazul meu limita de buget pentru un telefon sa zicem ca e in jurul sumei de 4000 de lei. Nu as da 6000, 7500 lei etc pe un Iphone sau 9400 lei pe un Samsung Fold.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Așa e. Însă doar pentru că îți permiți ceva, nu înseamnă că e alegerea bună. Mai ales când brandurile trăiesc de pe urma cumpărătorului prost educat. În domeniul smartphone-urilor violul financiar e pe toate părțile, se poate vedea cât au crescut Samsung/Huawei prețurile În ultimii ani, tocmai pentru a puncta pe ideea de produs vezi doamne, "de lux", a la Apple.

Da, nici nu mai zic de situatiile de bezna minții cu rate pentru telefon de 2 mii de euro, care sunt de altfel des întâlnite la noi (mai ales dacă incluzi abonamentele).

Eh, ocazional mă mai distrez pe tema asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Nu pot sa te contrazic aici
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Eu ma tot uit prin magazine la telefoane si nici unul nu mi se pare ca s-a schimbat mult de acum 4 ani.

Vreau ceva huge change cum a fost iPhone 1. Pana atunci criteriul de alegere e daca ajung cu degetul mare in capatul celalalt al ecranului fara sa imi scape telefonul din mana.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Pai nici nu prea au fost schimbari majore de la aparitia smartphone-urilor. O camera foto mai buna in fiecare an, un ecran mai bun, rami mai multi, spatiu de stocare mai mare, baterie de capacitate mai mare, chestii deastea.
Cea mai mare schimbare mi se pare ca sunt telefoanele astea de tip "fold". Momentan sunt aproape prohibitive ca pret, dar cred ca pe viitor pretul va mai scadea, insa nu cred ca la nivelul "de buget".
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

adriano13 wrote: 15 Mar 2020, 19:17 Apoi cum s-ar numi telefonul meu noname chinezesc (ma rog, no name pentru europeni), pe care am dat 850 lei cu tot cu taxe, daca de buget e peste 1000 lei ??? :lol:
Nu s-a inventat telefonul care sa reziste prea mult pe mainile mele, si uite ca asta rezista de peste 1 an, dupa nenumarate salturi fara parasuta, inot involuntar in rau si alte magarii, sa vad I-phone similar, si poate ar avea o sansa sa ma uit la el fara scarba...
I feel you, si mie imi place Xiaomi :)
Image
adriano13

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by adriano13 »

Cimitri wrote: 16 Mar 2020, 22:58
adriano13 wrote: 15 Mar 2020, 19:17 Apoi cum s-ar numi telefonul meu noname chinezesc (ma rog, no name pentru europeni), pe care am dat 850 lei cu tot cu taxe, daca de buget e peste 1000 lei ??? :lol:
Nu s-a inventat telefonul care sa reziste prea mult pe mainile mele, si uite ca asta rezista de peste 1 an, dupa nenumarate salturi fara parasuta, inot involuntar in rau si alte magarii, sa vad I-phone similar, si poate ar avea o sansa sa ma uit la el fara scarba...
I feel you, si mie imi place Xiaomi :)
Sorry to disappoint you, but I own a Homtom Zoji Z11 (mai ca as face pariu ca maxim unu-doi ati auzit de firma asta :P).
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

N-am auzit numa de TomTom :P
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Daca tot nu am reusit nici pe Amazon.de sa gasesc un pixel iefitn, si nu voiam sincer sa trec de maxim 1200 de lei, am ales un telefon de buget care sa le aiba pe toate in cel mai mic pret- Nokia 6.1 Plus. Totodata, un mare factor important aici a fost marimea, pentru ca a trebuit as gasesc ceva nu foarte mare (cu toate ca si asta este putin) but at least sa fie ceva mai light sau ingust.

Sincer sa fie nu aveam mari asteptari de la telefonul asta, oricum l-am luat pentru mama si trebuie sa inlocuiasca un Samsung A3 2016, deci mai mult ca sigur isi face treaba. Primul lucru care m-a interesat a fost sa fie lansat in ultimii doi ani si sa aiba Android One, ca sa ma asigur ca o sa primeasca updateuri mai mult timp. Also, ma interesa ceva si sa nu aibe mult bloatware sau interfata diferita de androidul de baza (adica Huawei). So, am gasit Nokia 6.1 Plus de 64Gb cu 4Gb RAM la 816 lei. Poate ca nu ma asteptam eu de la el si poate ca in acelasi timp pentru ca multe dispozitive in zona asta de la Samsung si Huawei arata cheap si neinteresante, dar telefonul asta arata chiar bine. Sticla fata/verso este estul de calitativa pentru un telefon de 800 de lei, dat fiind faptul ca majoritatea ca gasisem erau plastic.

Am fost chiar putin impresionat si de camera, care nu este wow dar again, in acelasi buget puteam face alegeri mult mai proaste. Ecranul este sharp, which is a good thing, dar sincer si cel de pe Huawei-urile mid sta ceva mai bine aici (pacat ca huawei nu mai are Google store). Nu exista termen de comparatie cu AMOLED-uri de la samsung, cred ca nici cu cele LCD sincer.

Good part este ca si-a facut update automat la Android 10, si se misca foarte fluid (or at least la inceput) dar pentru ce il foloseste mama, care se descurca cu un Samsung ce avea 1.5Gb ram si un quadcore Snapdragon 410, cred ca nu o sa aiba problema in combinatia de 4Gb RAM si Snapdragon 636. Singura mea suparare este ca nu am reusit sa gasesc varianta de 64Gb cu 6Gb RAM, pe care personal chiar eram curios sa vad cum se descurca.

Overall, din ce am verificat si prin telefoane, cred ca budget phone-ul care sa mearga decent si sa arate mai premium (ish) este un Nokia. Tot de la ei este sunt foarte frumoase si 6.2 si 7.2 dar deja sunt la marimea unui Glaxy Note 8, pentru mine nu ar fi o problema, dar pentru mama care trece de la ceva de marimea unui iPhone 6/7/8/SE este paleta

Image
Last edited by DANiel on 14 May 2020, 17:47, edited 1 time in total.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

E nasol la telefoanele din zona asta de preț că încă pun denumirea firmei la marginea de jos a ecranului, idk why dacă au oricum sigla pe spate.

Sunt foarte mulțumit de moto g7 power al meu. Singurul lucru pe care l-aș vrea în plus la un telefon mai bun ar fi ecran oled și rezoluție mai mare (idk how to feel about refresh rates).
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Da, treaba cu logo-ul este destul de importanta, mai ales la HMD care trebuie sa creeze awarness mai mare pentru brandul Nokia. Inca mai au de scapat de imaginea pe care o aveau cu telefonele Nokia-Microsoft.

Fun parte este ca uneori asta poate fi o miscare care te poate afecta foarte mult. Huawei a pierdut in cursa pentru a dezvolta telefonul Google Pixel in fata celor de la HTC fix pentru nu au vrut sa renunte la brandigul pe telefoane si sa elimine tot ce era legat de Huawei (practic sa faca Pixelul cum este acum). Imagineaza-ti cum ar fi stat acum toate treaba daca Huawei ar fi facut telefoanele pentru Google de la inceput, mai ales in tot scandalul si ban-ul din SUA.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Bogdan »

Sunt foarte bune Nokia astea noi, cu Android One Stock. Eu am 6.1, sotia 7.2 si fiica-mea tocmai a primit un 4.2 (roz) ca primul ei telefon.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

iPhone SE asta nou arata fain, as vrea unul.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

pai nu arata fix ca iPhone 8?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

mie mi se pare ca toate iphoneurile arata la fel
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Nu ma pricep la istoria iphone-urilor, l-am vazut pe asta si mi-a placut :lol:
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

la SE2 au folosit aceeasi carcasa ca la 8, practic Apple reincalzeste supa si economiseste o gramada de bani
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mahdi »

Eu sunt încă pe iphone 5s, cred că de vreo cinci ani de zile. SE2 pare o opțiune drăguță de upgrade - nu prea mă interesează cum arată carcasa, dacă restul specificațiilor sunt cât de cât la zi.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests