Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Mie mi-a fost frica sa intreb...Numai AIO-ul vad ca se vinde cu aprox 1600 RON....La banii astia ii aduceam un radiator de Honda Civic si il puneam pe carcasa :D
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Probabil undeva in jur de 20.000-25.000 lei
Eu am investit in ultimul upgrade (practic PC nou cu placa video veche) undeva in jur de 2.700 lei :D Merge tot in 1080p 60+ (majoritatea jocurilor ruland la peste 100 fps). Nu vreau mai mult de atat.

Ce are rdo acolo e 4k 60fps ready
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by rdo »

marvas wrote: 10 Jun 2020, 00:06 care e pretul pentru tot pachetul?
19.000 lei, am avut cateva reduceri
Cimitri wrote: 9 Jun 2020, 23:17Cum ai lasat tu alti umanoizi sa iti monteze pc-ul? Care mai e placerea? Sa fiu sincer mie a inceput sa imi placa mai mult sa surubaresc si sa testez decat sa ma joc in ultima perioada....
Sincer sa fiu, nu ma pricep asa bine la montaj si cable management, asa ca am lasat pe unii care se pricep sa o faca :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

In mod oficial, al treilea (si ultimul) ventilator de la GTX970-ul meu a trecut in nefiinta. E de la comorbidati. Si as avea nevoie de niste sfaturi de la dvs., stimati boieri, despre cum sa purced mai departe.

Prima intrebare este daca sa iau doar un GPU nou si o carcasa noua sau daca sa ma arunc la un sistem nou. In principiu, bazat doar pe bun simt si nimic tehnic, as zice ca restul PC-ului arata OK-ish (procesorul este un Intel i5-6600, RAM-ul este de 16 GB, placa de baza este ASRock B150A-X1). Si nu cred ca o sa cumpar o placa video (intr-un buget de pana in 4000 de lei) care sa dea pe-afara la cerinte fata de restul PC-ului.

Si a doua intrebare este, evident, ce placa video recomandati in limita de mai sus?

Multumesc, bai!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Ce chestie...cum s-a stricat ea tocmai acum in prag de lansare seria 3000 :roll:

Personal eu pun deoparte si o sa iau 3070-ul probabil. As lua si 3060 daca va fi dar nu s-a anuntat nimic deocamdata
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Da, scuza perfecta. In principiu, recomandarea mea ar fi sa faci upgrade si la procesor, dar nu e neaparat sa le schimbi deodata. Conteaza in primul rand pe ce monitor te joci.

Oricum, cu o placa video de generatie noua si bugetul ala, ideal ar fi sa mergi pe 144hz, si vei avea nevoie si de un procesor mai bun. Altfel investitia nu prea are sens.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mahdi »

Eu am cam de vreun an RTX 2070s. Arată foarte mișto seria 3000, dar probabil voi mai aștepta un an sau doi, în condițiile în care nu mă deranjează să mă joc în continuare pe 1080p/60fps. Iar capabilitățile următoarelor console (aka min requirements pentru viitoarea generație de jocuri) se învârt cam în zona asta.

Așa că plăcile din seria 2000 ar putea fi o soluție de buget, dat fiind că vor scădea prețurile după lansarea seriei 3000. Pentru ceva mai future proof clar m-aș uita la un 3070. Dar s-ar putea să mai ai de așteptat - din câte am înțeles nu s-au produs în stoc mare deocamdată, deci prin magazinele de la noi s-ar putea să le vedem doar din 2021. Ai putea să-ți faci în primă fază un upgrade la placa de bază și procesor (poate un Ryzen mai coios) și o placă video mai ieftină care să te țină pe linia de plutire o vreme. Poate și un SSD încăpător, dacă n-ai deja.

Sau ai putea să îți iei doar un GTX ieftin și să bagi 5000 de ore în Crusader Kings III.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Da, pentru 1080/60 discuția e mult mai simplă și ai destule opțiuni. Aș merge și eu pe varianta propusă de Mahdi, upgrade general cu placă video mai ieftină.

Ai însă în vedere că aproape niciodată nu scad prețurile avantajos la o generație hardware, când apare următoarea, decât dacă te orientezi către piața second. Iar despre seria 2000 am auzit că de fiecare dată când e menționată, un sac de bani ia foc spontan în semn de protest. Dar te poți uita la un 2060, care cred că ți s-ar dovedi suficient.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by stef »

McWilliams wrote: 2 Sep 2020, 18:14 Si a doua intrebare este, evident, ce placa video recomandati in limita de mai sus?

Multumesc, bai!
La ce sistem ai zis ca ai cu i5 6600, 16GB ram si placa aia de baza, daca as fi in locul tau mi-as lua o placa video RTX 3070 si as fi asigurat sa zic asa cam 5 ani fara sa ma gandesc la alt upgrade de sistem
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Am asteptat cateva zile sa vad care-s reactiile. Reactiile GPU-ului. Care reactii sunt ca prind cate o moarte clinica la 4-5 ore de utilizare (crapa placa video, insa restul PC-ului ruleaza in fundal; I just can't see it :lol:). Asa ca nu prea pare ca imi permit asteptarea. Second-to-last-gen should do just fine.

Altfel, monitorul e o chestie ce dateaza de acum 2 PC-uri (7-8 ani) si aici gandesc ca Mahdi - mai mult de 1080/60 nu vreau de la viata. Da, o sa joc (ma rog, o sa VREAU sa joc - in conditiile prezente, s-ar putea ca placa video sa "refuze" si instalarea jocului, daramite accesarea lui) alde Cyberpunk, insa majoritatea timpului tot in 4x-uri sau grand strategy-uri o sa mi-l pierd.


Dincolo de ce spune TG cu disponibilitatea de a si primi/gasi o placa video din seria 30, imi este destul de neclar cam inspre ce buget ma duc pentru un sistem nou (minus placa video); vad ca se opineaza sa schimb si alte componente.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ai putea încerca să iei de pe olx un 1060 6GB sau un rx 580. Dacă nu vrei la mâna a doua sau nu le găsești la maxim 400 de lei de la un vânzător nedubios, rămâne 1650 super sau rx 5500 ori 5500xt dacă nu e prea scump din generația actuală. Plăcile noi sunt mai eficiente energetic decât cele din generația precedentă, dar oferă cam aceeași performanță (sursă 1650 super și rx5500xt).

Poate ar merge și-un 1660 super, mai bun decât amândouă, dar puțin mai scump, no idea dacă e bottlenecked.

La plăci mai scumpe de atât cred că merită să treci la un procesor nou, ceea ce ar însemna să schimbi tot sistemul. Nu e nasol procesorul, dar cu 4c/4t ai probleme în unele jocuri.

Spoiler for alt video util:
phpBB [video]
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Cred ca saptamana viitoare am sa fac o comanda pentru un PC nou. Plus o placa video pentru asta vechi care, in buna traditie incepute acum 12 ani, o sa ajunga la parintii mei.

Ah, having another has-been gaming-PC be used for Netflix, Facebook and browsing is just about gonna bring a tear to my eye.


Va multumesc pentru sfaturile oferite. Am sa le iau in considerare cand fac wishlist-ul. Care wishlist cred ca o sa apara pe aici, in ideea ca va pasioneaza sa faceti un semn de Caesar in dreptul lui (yay or nay).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Nu aștepți 3070-ul? :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Nu prea pot nici daca as vrea - GPU-ul ajunge sa se incalzeasca peste limita si sa crape destul de des. Alde EU4 nu sunt tocmai GPU-intensive, asa ca daca face urat aici dupa cateva ore, nu cred ca mai are viata lunga.

Plus ca tind sa cred parerile ca noile placi nu vor fi imediat disponibile in Romania. Si parca n-as vrea sa trimit jet-ul lui Tiriac dupa una, de la poarta fabricii. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mărar »

Am si eu problema asta, pe un GTX 670. Am rezolvat-o temporar instaland MSI Afterburner si mutand fan curve-ul mai la stanga; ~60% la 60 de grade, 85% la 65, 100% pe la vreo 70 si putin. Cu setarile lui default fanul nici cred ca ajungea la 60% ca deja crapa placa de la caldura. Dezavantajul este ca zgomotul a crescut semnificativ, noroc ca CK3 nu e GPU intensive.

Inca mai face figuri dar ma rog sa mai reziste pana gasesc un 3060/3070.

Ah, si daca treci de 60fps-uri, activeaza v-sync, va permite placii video sa stea idle intre frame-urile randate.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Okay, deci am o configuratie propusa care arata cam asa:

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz box - ca tot a zis Mahdi de un Ryzen.
GIGABYTE GeForce RTX 2060 SUPER Windforce OC 8GB GDDR6 256-bit
ASUS PRIME B550-PLUS
2x SSD-uri (unul vine cadou din celelalte componente)
Patriot Viper 4 Series 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit
AOC Gaming C24G1 Curbat 24 inch 1 ms Black FreeSync 144Hz - pentru monitor, daca tot ies din epoca de piatra

Si, oricat am ocolit acest moment, prind si o versiune oficiala de Win10.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Looking good, o să rupi 2D-urile alea. :lol:

Nu am mare lucru de zis, decât că nu recomand monitor de 24 curbat. Minim 27 dacă vrei curbat imo. Și sursa nu ai pus-o, presupun că ai deja una decentă.

Să mai ai în vedere un cooler third party pentru procesor, alea default după cum am văzut și aici pe forum sunt cam petarde. Mai bine iei de acum unul decât să trebuiască să-ți bați capul peste câteva luni și să desfaci PC-ul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Hmm, maybe go for a rx 5700XT dacă nu te interesează ray tracing? E cam la același preț și oferă performanță peste 2600super(benchmarks and stuff). Am auzit că au fost probleme cu driverele, dar cică s-au rezolvat între timp.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Alternativa la GPU era Sapphire Radeon RX 5700 XT PULSE 8GB GDDR6 256-bit. In general, merg pe nVidia din inertie. Dar da, si la configuratie mi s-a spus ca cea de la AMD ar fi ceva mai buna.

Sursa este Seasonic Core GC, 80+ Gold, 650W. Cooler-ul pentru CPU este SilentiumPC Grandis 3.

La monitoare, sunt absolut paralel. Nici nu stiu daca chiar am nevoie de unul curbat. Este unul si de 27 prin oferta, fara sa schimbe pretul final prea mult. Insa sunt convins ca o sa simt/vad diferenta atunci cand EU5 o sa treaca pe 2.75D. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mahdi »

Care e diferența de preț între unul curbat și unul plat? Poate suplimentezi în altă parte.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests