Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

La memorii ma gandeam sa fac un dual channel 2x4GB.

Memorie Zeppelin 8GB, DDR4, 2133MHz, CL15, kit 2x4 - astea cred ca sunt ok nu? 283 lei la emag

Also am inteles ca daca iau 7600k trebuie sa iau placa de baza cu chipset cu Z. Care vad ca la emag incep de la 5 milioane. Deci pt 7600k, dau mai mult pe el, dau in plus pe procesor si dau mai mult si pe placa de baza. Are rost?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Procesoarele cu k în capăt sunt pentru OC așa că nu lua unul dacă nu ai de gând să te complici cu overcloking, dai bani pe efectiv nimic. La fel și cu placă de bază pt OC, nu o lua dacă n-ai să-l faci.
i5 e o alegere excelentă, plusurile oferite de i7 n-o să se simți la ce-mi imaginez că faci tu la pc.

Dacă-ți pasă de zgomot ți-aș recomanda totuși să scapi de coolerul stock de la intel. De ex poți pune ăsta: http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/kotetsu/ Tu decizi dacă merită investiția în funcție de cât de mult îți place să auzi un ventilator în fundal.

Pt placă de bază alege una compatibilă cu procesorul, iar apoi triază-le în funcție de:
- câte porturi și de care fel ai nevoie
- câte extensii PCI ai nevoie
- dacă ai de gând să-ți bați capul să înveți pe unde-s opțiunile într-un BIOS nou. Dacă nu, ia tot ASRock.
- caută un review pt placa de bază, eventual pe un forum gen Overclockers și vezi să nu se plângă lumea de bube gen placă de rețea căcănară
- nu pune botul la vărjeli legate de gayming, placă de sunet super tare auzi chitara în piesă unde de fapt nu-i, etc.

După ce ți-ai ales placa de bază vezi ce memorii compatibile are (tre să fie documentate pe site-ul oficial) și alege ceva basic de la Corsair sau HyperX. Fără calorifere pe memorii că e cald la Constanța oricum.

La SSD e un pic mai complicat. Eu m-aș orienta în primul rând după perioada de garanție și ceva reviewuri de pe forumuri (nu de la "jurnaliști"). Dacă n-ai chef de lectură, ia un Samsung Evo și gata.
Last edited by sebas on 27 Apr 2017, 11:37, edited 2 times in total.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Pentru K si Z si overclock nu cred ca am nevoie momentan. Nu intentionez sa fac OC. In viitor oare voi face? Asta ma intreb. Adica daca imi mai prelungeste viata PC-ului in viitor pentru ca o sa fac OC peste nu stiu cati ani? Sau nu are rost sa ma gandesc la asta si mai bine iau fara K.

Cu partea de zgomot, nu m-a deranjat niciodata nimic la asta. Ma gandesc sa vad cum e cu coolerul stock, si daca ma deranjeaza zgomotul sa iau coolerul recomandat de tine.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Buuuun deci ca sa evit lectura si cercetarile indelungate pe net am stabilit deja cateva chestii datorita lui sebas: un SSD Samsung Evo, niste memorii pentru dual channel 2 ori 4 GB de la Corsair sau HyperX, si o sursa Seasonic sau Thermaltake.

Mai ramane sa ma gandesc la placa de baza si la procesor. Daca iau K, Z, lulu sau nu are rost.

Ba sebas ti-a disparut din postare partea cu sursele. Ce faci?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Ah și NU MAI PUNEȚI SURSE NO NAME ÎN CARCASE. Mulțumesc. Nu zici că e bai până nu-ți prăjește ceva. Dacă nu ai chef de research, iau un Seasonic sau Thermaltake.
Și da, Segotep, Deluxe, Fluxor, Luxor, Cluxor tot no-name sunt.

Cât despre OC la CPU, asta e chestie de hobby și nu de beneficiu absolut. Dacă nu ai să faci OC în prima săptămână după ansamblare, atunci nu da bani pe OC extras și consideră-i economie la următorul upgrade.
ola small dickie wrote:Ba sebas ti-a disparut din postare partea cu sursele. Ce faci?
Post count, ce crezi că fac? Am pierdut 12k de pe formul vechi. :lol:
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

:lol:


Bun, deci fara K, Z, OC, DR. DRE. Voi lua un i5 7600

Nu am mai facut OC la propriul PC de cand aveam 7 ani si apasam pe butonul Turbo de pe unitatea centrala si se ducea de la 40Mhz la 80Mhz. :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Măh, eu sunt pasionat de OCuri și tot n-am făcut la CPU mai mult de automatic OC din softul de la ASUS. Diferența e atât de mică și nesimnificativă, îmi imaginez precum o gagică bună când ești impotent.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Daca nu ai facut OC pe 5200 care e o mica bestie pe care o tineam cu 1Ghz peste stoc, sigur nu faci acum. So yeah, fuck it. Sunt si alte SSD-uri bune, dar indiferent pe care ti-l iei, sa nu stochezi pe el date pe care nu le ai salvate si altundeva sau nu le poti pierde.

Daca ai chef sa bagi un Speedfan, cooler-ul stoc Intel poate fi perfect silent, procesoarele sunt reci anyway. Eu nu as da bani pe cooler daca nu faci OC.

Nu as recomanda ASRock nimanui, dar aici e trauma personala mai mult. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

^asta e valabil oricum. Eu am avut WB Black care să-mi crape după 6 săptămâni. În același timp am 3 Samsung, 2 Intel și 2 HyperX SSDs, unele de 3-4 ani și nu am avut nicio problemă cu ele. Loterie.

ASRock-ul din ultimii ani nu mai fac tigăi, cel puțin asta am citit.
Last edited by sebas on 27 Apr 2017, 12:10, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

La SSD e mai relevant, hard-ul cand crapa mai poti recupera cacaturi, de pe SSD nu. Eu am avut de curand o problema cu un Patriot Blast, merge impecabil doar ca dementii au facut o mizerie in BIOS si nu am fost avertizat sa fac update. La Samsung a fost invers, si-au facut update la BIOS si au crapat. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Cum poți recupera? Că eu am primit quote de 550 de Euro pt recuperare date. :lol: Plm, las că țin minte ce mazetă aveam în poze. Mai bine dau banii pe-o excursie și fac altele noi.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Depinde ce are, nu ma pricep, dar am dus hard-uri la garantie si am putut sa imi recuperez. Evident ca backup-ul e sfant, dar nu schimba procentul de shit happens care nici acum nu e in favoarea SSD-urilor.

Iar cu ASRock, da, si eu am auzit ca sunt mai ok acum. Dar oricum BIOS-ul ii va arata complet altfel, deci nu vad neaparat asta ca un motiv sa continue cu ei.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Da. Oricum, având în vedere ce ieftin e ceva giga de stocare în cloud, nu cred să mai fie asta problemă acum.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:Memorie cred ca 8 GB sunt suficienti. Ce memorii imi recomandati?
iti garantez ca 8GB nu sunt suficienti, deja sunt jocuri care papa peste 8GB, BF1 exemplu

Kaby merge si cu DDR4 2400, ex: https://www.pcgarage.ro/memorii/crucial ... annel-kit/

pt placa de baza: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/g ... -h270-hd3/
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Pentru adventure games sunt suficienti.
Joaca ola si altceva?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

care-i treaba cu mhz specificata la placa de baza pt rami? De exemplu daca iau o placa de baza la care se specifica 2133mhz, va functiona cu niste rami la 2666MHz?

sau ar trebui sa fie aceeasi valoare si la placa de baza si la rami?

ramii o sa mearga la frecventa specificata la placa de baza nu?

pt sursa. e ok una de 430 sau ar trebui sa iau una de 500?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Teoretic dacă pui RAMi mai rapizi ar trebui să meargă pentru că placa de bază îi va gâtui la cât poate ea duce. Dar nu e garantat. De-aia ziceam de compatibility list de pe site oficial. Uite, la placa recomandată de zme-ul găsești imediat lista: http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-H ... upport-doc

PSU de 430W ar trebui să fie suficientă. Poți calcula aici aproximativ: http://www.powersupplycalculator.net/
În funcție de calitatea sursei, n-ar trebui să folosești în load maxim mai mult de 80%* din puterea ei.

* cam așa țin minte. Nu mai știu exact %, că eu mi-am luat de 1000W în caz că vreau să-mi pun și frigider pt cooling.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

:lol: n-am nici luminite, nici sisteme de cooling sau altceva de genul asta. si am gasit-o pe asta la 430W, Thermaltake

http://www.emag.ro/sursa-thermaltake-sm ... DQVXK7BBM/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:care-i treaba cu mhz specificata la placa de baza pt rami? De exemplu daca iau o placa de baza la care se specifica 2133mhz, va functiona cu niste rami la 2666MHz?
e cu cantec
in principal depinde de CPU: fiecare CPU are o freq la memorie recomandata
in al 2-lea rand depinde de placa de baza daca are capabilitatea de a folosi XMP

teoretic poti folosi DRR4 2666 pe un Sky/Kaby non-K daca activezi profilul XMP pt 2666 in BIOS

ps: XMP este OCing la RAM
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Multumesc tuturor pt sfaturi

luand in calcul tot ce ati zis configuratia arata asa pana acum

procesor
Procesor Intel Core™ i5-7600, 3.50Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151, BOX
1112 lei - http://www.emag.ro/procesor-intel-coret ... AR-00ivxm3

sursa
Sursa Thermaltake Smart, 430W, PFC Activ, 80 PLUS
174 lei - http://www.emag.ro/sursa-thermaltake-sm ... DQVXK7BBM/

ssd
Solid State Drive (SSD) Samsung 850 EVO, 2.5", 250GB, SATA III
460 lei - http://www.emag.ro/solid-state-drive-ss ... DCJ9BMBBM/

placa de baza
Placa de baza Gigabyte GA-H270-HD3, Socket 1151
502 lei - http://www.emag.ro/placa-de-baza-gigaby ... DYHF07BBM/

memorii
Memorie HyperX Savage Black 8GB, DDR4, 2133MHz, CL13, 1.2V, kit 2x4GB -
350 lei - http://www.emag.ro/memorie-hyperx-savag ... DY03DYBBM/

total 2600 lei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests