Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

Nu am ales Kingston-ul, mi-au zis ceilalti cum sta treaba si am schimbat pe samsung.
Alternative? You tell me, eu am ales chipsetul care am vazut ca e cel mai recomandat.
Iar la procesor vad ca 4690 e mai nou, deci sa merg pe el? Nu vad sa aiba ceva in plus si e mai ieftin.

Aici e ultimul wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/899688/
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

la HDD, de ce nu alegi un hibrid? http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/se ... ktop-sshd/
asta daca te poti intinde
人は地獄を作った
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

In loc sa ma lamuresti cu intrebarile pe care le am tu ma bagi si mai in ceata :P. Anyway, am dat comanda la carcasa la emag 389 de lei la promotie. http://www.emag.ro/carcasa-antec-tower- ... EFYTKBBBM/
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ne0lith »

Arata bine configuratia, singura chestie la care as sta pe ganduri ar fi placa video. Daca nu vrei neaparat nVidia si esti dispus sa mai dai vreo 200 ron, un Radeon 280X (atentie sa fie X) ca asta http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapp ... 5-384-bit/ are un raport performanta/pret imbatabil pentru gama sa de pret, batand de multe ori chiar si 770-uri. Iar 3GB de memorie si o latime de banda superioara sunt variante mai de viitor care te vor acoperi in jocurile cu texturi high-res.

Oricum, iti recomand sa citesti review-uri si, eventual, discutii pe forumuri de specialitate pentru a-ti forma propria parere si a decide daca merita sau nu investia intr-un 280X.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

si eu am zis pe pagina trecuta, 2Gb VRAM e prea putin
placa aia nu o cumperi pt azi, ci pt x ani de aici in colo
人は地獄を作った
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

Asa pot face un pic upgrade la toate componentele, un 50 de lei aici, 200 acolo si peste castiva ani tot vin schimba-te ca sunt depasite. Am vrut sa ma limitez la 4000 de lei. Daca tot pun 2 mil de ce sa nu pun 3 si sa iau 770, dar apoi de ce sa nu iau 290 pentru un pic mai mult si tot asa. O sa fie competitiva si 760 cativa ani si cu 2gb, pe urma o schimb cu generatia mai noua.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

faci cum vrei, noi ti-am dat un sfat in conditiile ce se prezinta incet-incet cu porturile de pe console

W_D e primul exemplu de port cu picioarele, va fi singurul? iti garantez ca nu
人は地獄を作った
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ne0lith »

cartofu » Thu Jun 12, 2014 1:55 am wrote:Asa pot face un pic upgrade la toate componentele, un 50 de lei aici, 200 acolo si peste castiva ani tot vin schimba-te ca sunt depasite. Am vrut sa ma limitez la 4000 de lei. Daca tot pun 2 mil de ce sa nu pun 3 si sa iau 770, dar apoi de ce sa nu iau 290 pentru un pic mai mult si tot asa. O sa fie competitiva si 760 cativa ani si cu 2gb, pe urma o schimb cu generatia mai noua.
Eh, cu 3 milioane in plus iei 770 doar varianta cu 2gb, un dezavantaj fata de 280X si la un pret mai mare, iar pentru varianta de 4GB ar trebui sa dai 5-6 milioane in plus, mult prea mult, imo. N-a zis nimeni sa te intinzi intr-una cu upgrade-ul la placa video, eu ti-am recomandat ceea ce mi se pare varianta best-buy si minimul necesar pentru jocurile de viitor la rezolutii si detalii ridicate, la un pret nu cu mult mai mare decat ce ti-ai propus initial. Iar restul componentelor nu se compara ca importanta cu placa video, n-ai avea de ce sa faci un mic upgrade la alea in momentul de fata.

Oricum, e alegerea ta si faci cum crezi ca e mai bine, eu doar mi-am spus parerea.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Si eu as lua tot 280x-ul pentru aia 200 de lei, desi acum am nvidia. Adica 3 Gb Vram si 384 de biti fata de 256 cat are acel 760. Zic ca merita efortul.
Dar bineinteles, banii tai faci cum vrei :)
Ne dam si noi cu parerea ca pasionati de domeniu :)
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

Sunt convins ca e mai buna, dar dupa parerea mea nu merita banii in plus pentru diferenta de performanta pe care am vazut-o in reviews. Intr-adevar poate o sa imi para rau dupa cateva luni sau 1 an din cauza a doar 2gb vram, dar am luat 760 gtx.
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

Am ansamblat azi PC-ul, o mica comparatie intre harduri
Am o mica impresie ca ar trebui sa arunc primul hard vechi
Hdd vechi: https://imgur.com/dD9rLWi,M4zde1L,IXWSngT#0
nou: https://imgur.com/FquGsda,XRqppas#0
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

nush ce se intampla cu HDDu tau, dar ceva nu e in regula acolo (driveri lipsa, sau HDD la ultima suflare)
graficul ala e "what the fuck"
人は地獄を作った
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by cartofu »

Probabil cei 7 ani de folosinta isi fac simtita prezenta, desi partenerul lui de suferinta nu are nici o problema
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

am Maxtoruri Damond Max 10 de aproape 8 ani in RAID0 (!!!) ce inca urla din toti plamanii :D

Image
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Revin cu un mic avertisment.

Se pare ca placile R9 270x au probleme. In unele jocuri am coruperi grafice (ex: ploaia si anumite texturi in Thief, debries in Grid 2 etc). E destul de bine "documentata" situatia (google)
Acum ma gandesc foarte serios la returnarea produsului pentru a plati o diferenta si a merge pe Nvidia GTX 760.
In trecut m-am mai lovit de probleme cu o placa ATI, desi erau legate de drivere.
Poate tine de noroc, nu sint fan Nvidia, dar experienta cu ei a fost mai placuta.

L.E: cam mare pretul pentru 4 GB VRAM...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

mda, artefactele alea sunt cel mai probabil de la incalzire excesiva - d'aia am zis clar sa nu cumparati R9 2xx cu racire stock
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Nope, nu e cu racire stock. E un Sapphire, iar temperatura nu trece de 62 grade.
Problema se manifesta oricand, nu trebuie sa treaca o perioada de timp. In plus am incercat sa reduc din Clock Speed si tot asa face.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

sa inteleg ca nu e cu frecventele stock?
R9 270X Dual-X OC - overclock ?

ce sursa ai?
daca poti posta configuratia completa


ai incercat un FurMark?
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Da, e overclock din fabrica si cred ca asta e problema.
Sursa este Corsair de 650W.
Am rulat benchmark-ul Valley de Unreal Engine 4 si nu are probleme. Oricum, nu in toate jocurile apar coruperi grafice.
Am rulat si MemTest86 si a fost OK.
O sa incerc si FurMark.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests