Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

DreadWing » 21 Jun 2014, 11:42 wrote: Am rulat si MemTest86 si a fost OK.
n-are nici o treaba memtestu cu palaca video ;)

Putere 650 W
Voltaje/Amperaje
+3.3V 20 A
+5V 20 A
+12V1 54 A
-12V 0.3 A
+5Vsb 2.5 A
vreau sa stiu si eu ce matematica foloseste Corsair
3.3*20+5*20+12*54+12*0.3+5*.2.5=830W, nicidecum 650W :lol:

Image
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Bun, am rulat testul :
- 15 min
- 1680*1050
- 2xMSAA
- La settings am bifat: Dynamic Background, Burn-in, Xtreme Burn-in, Post-FX

Totul e ok. Temperatura a fost maxim 71 grade cu fan usage pe la 65%.

Referitor la configuratie:
- CPU Intel i5 4440
- Placa de baza ASRock H87 Pro4

Situatia e ciudata. Wolfenstein, Rome II Total War, Titanfall, Watch_Dogs n-au probleme.

L.E: Rectific, in Watch_Dogs am vazut ceva ciudatenii, dar e mai greu sa dai de ele

Am pus o poza:
Spoiler:
Image
L.L.E: Am umblat pe la frecventa memoriilor si se pare ca e de acolo. Pe o frecventa mai mica se comporta mai bine, dar tot nu e acceptabil. Pe forum-ul AMD se discuta de un update de BIOS, dar n-am gasit nimic concret.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

probabil discuta de costom BIOS mod cu downclock la memorii - nu te sfatuiesc
da, e cam ciudat sa nu-ti faca figuri in FurMark
incearca si un OCCT

daca nu-i dai de cap, du-o la garantie


auzi, ai facut update la DirectX?


ps: ca chestie, in CCC ai setat totul pe Use Application Settings ?
cum am eu:
Image
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

CCC e pe "Use Application Settings".
Am ultimul DirectX.
Am rulat OCCT fara probleme.
Faza cu BIOS, aici. Intre timp am vazut ca acea versiune e mai veche decat ce am eu, dar este o dovada pentru problemele din fabrica cu R9 270x.

Ma duc la garantie/retur.

Mersi frumos pentru ajutor.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Mda, se pare ca nu e de la placa video... Cu cea integrata Intel patesc la fel. Idei?

L.E: Efectul din Grid 2 e intentionat... :P :shock:
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

...
inainte de 270x u asta ce pe placa video ai avut? cumva nVidia? ai curatat complet driverii? :P
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

pur intamplator, am vazut pe YT un tip cu un Asus 7970 ce nu avea (din fabrica) radiatoare pe 4 din cipurile de memorie :shock:
phpBB [video]


sa se intample aceeasi chestie pe placa ta?
fa o inspectie vizuala, sa nu desfaci placa .. nu inca ;)
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Deja e off topic...

Am avut Nvidia si am folosit Display Driver Uninstaller.
M-am uitat la placa si am facut o comparatie cu un video de pe youtube. Pare a fi in ordine.
Trebuie sa mai sap, sa vad daca pot reproduce problema mai des.
Mersi, din nou, pentru sugestii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Mi s-a cam futut placa video (Geforce GT 240). A venit momentul sa-mi cumpar alta. Nu vreau sa dau mai mult de vreo 5 milioane pe ea. Ce placa video nvidia imi recomandati in jurul pretului de 5 milioane? Din ce am cautat am vazut ca sunt GTX-uri si pe la pretul asta. Pe care sa o iau?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

pai singurele recomandari ar fi GTX 650 sau GTX750
http://www.pcgarage.ro/placi-video/filt ... idia/stoc/?
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DarthZombie »

Eu sunt in cautare de hard extern de 1 TB pentru laptop. Nu il voi folosi decat pentru stocare, gen filme, imagini de jocuri, kit-uri de instalere, iar chestii precum windows, programe si jocuri raman pe SSD. Am gasit pe acesta, e ok? Mentionez ca nu voi putea profita de viteza conectorului USB 3, ca am doar USB 2 la laptop.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

da, e OK
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

pana la urma am luat-o pe asta. yaay! traiasca! uau, si un poster in cutie!

http://www.emag.ro/placa-video-evga-nvi ... D9X0LBBBM/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Magicake »

Cred ca aici se potriveste cel mai ok. PC-urile cu mai mult RAM decat folosesc au parte de speedups datorita caching-ului:
http://superuser.com/questions/786683/a ... ually-in-u
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Magicake »

Let's get one thing straight: MHz / GHz and number of cores are no longer a reliable indicator of the relative performance of any two arbitrary processors.
Interesting stuff:
http://superuser.com/a/808790/258185
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 10 Sep 2014, 11:39 wrote:
Let's get one thing straight: MHz / GHz and number of cores are no longer a reliable indicator of the relative performance of any two arbitrary processors.
Interesting stuff:
http://superuser.com/a/808790/258185
ce sa faca?!?! the fuk!
de cand TDPu si litografia sunt un factor important in a compara si cumpara un procesor!?


factori importanti in alegerea procesoarelor si a GPUurilor:
  1. performanta single core
  2. performanta multi-threaded
  3. nr de core-uri / nr de threaduri logice (hyperthreading)
  4. pret si raportul pret / performanta
  5. TDP - ce e strans legat de litografie
daca ce scrie ala acolo ar fi important, AMD nu ar fi vandut placi video cu GPU-uri R9, ce au un TDP enorm comparat cu alternativele nVidia
Last edited by zme-ul on 10 Sep 2014, 13:21, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Magicake »

That's what he says. Pana la urma, un Haswell i5 cu 4 cores la 3.2 ghz e mai performant ca i5 Sandy Bridge-ul meu cu 4 cores la 3.2 ghz. Nu-s expert, so nu pot sa zic mai multe referitor la domeniul asta.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 10 Sep 2014, 12:18 wrote:That's what he says. Pana la urma, un Haswell i5 cu 4 cores la 3.2 ghz e mai performant ca i5 Sandy Bridge-ul meu cu 4 cores la 3.2 ghz. Nu-s expert, so nu pot sa zic mai multe referitor la domeniul asta.
Haswell e mai perfomant decat Sandy Bridge pentru ca e cu totul alta arhitectura acolo, nu pentru ca e construit intr-o litografie mult mai compacta
consumul nu are nici un factor in a determina performanta unui procesor - asta in limitele in care sistemul de racire e capabil sa disipe acel TDP

TDPul, da, e un factor destul de important cand vorbim de overclocking - d'aia sistemele de racire ALC au devenit extrem de populare


---


singurii oameni ce i-am vazut discreditand performanta ca factor sunt fanii AMD, ce stiu ca procesoarele AMD stau extrem de prost in capitorul single core performance

ia uite aici un test comparativ cu noul AMD FX-8370E ce si-o ia in gura in destule teste de la un i3, uneori jentant de rau - http://www.anandtech.com/show/8427/amd- ... hera-95w/2
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Stokkolm »

Punctul cheie al postarii e
Now, as the fab size decreases, the "efficiency" of the CPU increases. So, if we assume two processors which are designed exactly the same except that one of them is scaled down to 14nm while the other is at 28nm, the 14nm processor will be able to:

Perform at least as fast as the higher fab size CPU;
Do so using less power;
Do so while dissipating less heat;
Do so using a smaller volume in terms of the physical size of the chip.
Destul de rezonabil pana acum. Dar partea mai interesanta e
Generally, when companies like Intel and the ARM-based chip manufacturers (Samsung, Qualcomm, etc) decrease fab size, they also tend to ramp up the performance a bit. This puts a hamper on exactly how much power efficiency they can gain, but everyone likes their stuff to run faster, so they design their chips in a "balanced" way, so that you get some power efficiency gains, and some performance gains.

On the other extremes, they could keep the processor exactly as power-hungry as the previous generation, but ramp up the performance a lot; or, they could keep the processor exactly at the same speed as the previous generation, but reduce the power consumption by a lot.

The main point to consider is that the current generation of tablet and smartphone CPUs has a TDP around 2 to 4 Watts and a fab size of 28 nm. A low-end desktop processor from 2012 has a TDP of at least 45 Watts and a fab size of 22 nm.
Nu stiu pe ce isi bazeaza afirmatia, numai cineva foarte bine documentat in domeniul asta ar putea confirma sau infirma, dar daca e adevarat ar explica premisa:
MHz / GHz and number of cores are no longer a reliable indicator of the relative performance of any two arbitrary processors.
Si btw, informatia asta e targetata pe procesoarele mobile, pentru ca la procesoarele PC piata e destul de stabila si testata, in schimb la mobile se arunca cu frecvente si numere in toate partile si e mai greu de stiut daca acele numere chiar reflecta performanta reala.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

PC Garage au ceva oferte destul de ok în ultima perioadă. Primești componente gratis dacă îți faci sistem, care valorează destul de mult și nu au prețurile crescute artificial. După multe deliberări mi-am comandat și eu noile componente. După ce am văzut benchmark-urile Witcher 3, i3-ul a fost no brainer, se pare că diferența de performanță per core e atât de mare încât înclină balanța chiar dacă jocul știe multi-core. Iar i5-ul îmi e inutil oricum. Am prins un preț bun pentru noul 4170, so I'm happy.

Cu placa video a fost mai greu. Nvidia nu au nimic relevant la price range-ul de 700 ron, iar mai mult mi se pare stupid să dau, e mai inspirat să schimbi des placa video decât să investești mult. Așa că după vreo 6 ani, am revenit la ATI, r7 265 mi se pare cea mai bună placă video a lor de la 7850 încoace (mă rog, practic tot pe modelul ăsta e bazată). Face OC bine și plănuiesc să profit din plin de asta, mai ales că așa depășește lejer 270-ul și se apropie periculos de mult de 960 GTX. Doar să n-am probleme (mari) cu drivere. Here's hoping, ca performanță îmi era greu să justific altceva.

Mai grav acum e că va trebui să-mi schimb și monitorul, iar cele 16:10 sunt scumpe al dracu. S-ar părea așadar că va trebui să trec în rândul plebilor, inferiorilor sub-oameni care și-au vândut sufletul și se joacă în 1080p (ar trebui executați, Fedaykin style). Fuck.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests