Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

Video nu iei? Folosești integrata sau reciclezi?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

o am pe asta cumparata in 2014: EVGA NVIDIA GeForce GTX 750 SC, 1024MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI. mai stau cu ea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

Da, îi valabilă încă. Probabil că la tine ar merita pe viitor un GTX 1060/1050 că papă puțin curent și e beefy.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Pixel artul se vede la fel și pe gtx 750, aia e problema cred.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

Pentru pixel art mai bine un Radeon FirePro și monitor care face upscale ca lumea :) Not a joke, actually.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

joc toate adventure-urile vechi cu toate la maxim!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Ma gandeam ca parca mi se pare cam naspa sa cumpar piese noi si sa le bag tot in carcasa veche prafuita anonima. As cumpara si o carcasa. Ar trebui sa urmaresc ceva la proprietatile ei? N-am pretentii de nu stiu ce ventilatoare, wire management, iesiri, aerisiri, temperaturi. Care ar fi niste firme bune? Macar firma sa fie ok. Am intrat pe emag si am ale thermaltake si corsair din lista de firme, ca asta mi se pareau mai cunoscute. Cea mai ietina e acest thermaltake la 170 de lei. L-as lua pe asta

http://www.emag.ro/carcasa-thermaltake- ... D8XS7MBBM/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Până în 200 de lei cam greu să găsești o carcasă cu adevărat bună, nu cred să fie ceva alegere stand-out ci doar mai multe decente. Cel mai bine ar fi să te uiți pe sărite la niște Youtube reviews și să vezi ce-ți place. Eventual uită-te și la CoolerMaster. Fractal Design nu cred să aibă ceva în categoria asta de preț.

La un ochi aruncat, arată bine H22ul ăla și e la preț excelent. Placa de bază care o iei e ATX, nu?
dump CHA
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Pai tocmai asta e important la un case. Ventilatoare, wire management, aerisiri, air flow, filtre praf, iesiri usb, dimensiuni...
Altfel e o chestie de design care e pur subiectiva.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Da, placa de baza e ATX. As da si intre 200 si 300 daca merita. Am dat pe emag cooler master si fractal design. Vad ca sunt cateva si intre 200 si 300 si 2 cooler master chiar sub 200.

http://www.emag.ro/carcase/brand/fracta ... priceasc/c
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

ar mai fi si acest Thermaltake Versa N26, MiddleTower, fara sursa, Negru - 228 de lei redus de la 320

http://www.emag.ro/carcasa-thermaltake- ... D3JDN2BBM/


hmmm ce observ la carcasa asta e o chestie care m-ar interesa. observ ca are pe acoperis butoanele, ledurile, ubs-urile, iesire audio. asta chiar m-a interesa. nu le vreau iar pe fatza, pt ca carcasa mea sta pe jos, in stanga scaunului meu, si imi e mai usor sa am toate astea deasupra, decat pe fatza ei, ca sa nu ma mai aplec dupa ele

in plus, cu iesirea audio pe acoperis castig lungime pt cablul audio dintre casti si desktop. nice
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:Ma gandeam ca parca mi se pare cam naspa sa cumpar piese noi si sa le bag tot in carcasa veche prafuita anonima. As cumpara si o carcasa. Ar trebui sa urmaresc ceva la proprietatile ei? N-am pretentii de nu stiu ce ventilatoare, wire management, iesiri, aerisiri, temperaturi. Care ar fi niste firme bune? Macar firma sa fie ok. Am intrat pe emag si am ale thermaltake si corsair din lista de firme, ca asta mi se pareau mai cunoscute. Cea mai ietina e acest thermaltake la 170 de lei. L-as lua pe asta

http://www.emag.ro/carcasa-thermaltake- ... D8XS7MBBM/
sau: https://www.pcgarage.ro/carcase/cooler- ... elite-370/
人は地獄を作った
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by filla »

Cand imi fac urmatorul PC o sa fiu mult mai atent la carcasa si PSU, chiar daca nu am cumparat prostii, tot nu sunt multumit de nivelul de sunet. In timp te inveti sa ai un pc cat de cat silentios si te deranjeaza si bazaitul aiurea.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Carcasă închisă, cu burete fonoizolator
Doar SSDuri
Cooler de CPU aftermarket Scythe, Noctua etc.
GPU water cooled dacă vrei să fie silențios și prin jocuri, altfel air cooled cu idle stop e suficient
Și nu ai să auzi efectiv nimic decât aerul de la ventilatoarele de carcasă.

Site bun pentru recomandări: http://www.silentpcreview.com/

În mare, un calculator silențios nu înseamnă neapărat că trebuie să fie și mai scump, ci doar cu grijă ales. Cu o mică-mare excepție la carcasă, unde trebuie să dai mai mult de 100E pentru ceva bun.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

Și la soluția de răcire pentru procesor ai de cotizat dacă vrei liniște. Eu am Noctua D14 și până și ăla se aude dacă nu îl controlezi până obții un echilibru OK între capacitatea de răcire și zgomot.

De Fractal Design R5 sunt foarte mulțumit, doar că e mega scumpă dacă n-o prinzi la vreo super ocazie. Și mare, în special lată, ceea ce eu am căutat și apreciat. În schimb, la 1 an după asamblare, când m-am uitat mai atent prin ea ca să adaug hard disk și să schimb placa video, nu avea prea mult praf. Asta în condițiile în care stă pe jos într-un mediu decent, dar nu tocmai lipsit de praf, care se depune repede.

În altă ordine de idei, mie asta-mi pare cea mai ieftină și decentă cel puțin în momentul ăsta. Vezi dacă te aranjează ce oferă, reviews etc.

http://www.pcgarage.ro/carcase/deepcool ... -bf-black/

Are bay-uri destule, are USB 3.0, are loc de wire management. Nu e tip silent și praf-proof dar mi se pare decentă. Măcar iei nou și nu spargi purcelul. Dacă îi prea hot mai bagi un vent de 120 în față și ești în cărți.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Hmmm are butoanele si conectarile deasupra ceea ce ma intereseaza. Si un pret excelent. O iau in calcul. Maine cred ca fac comanda de carcasa. Multumesc caleb si celorlalti useri pt recomandari!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by stef »

Daca nu e prea tarziu, las aici o parere sa o ia in considerare cine vrea, care de altfel ar putea sa fie salvatoare de niste sute de lei: cand mi-a murit "pretioasa" mea placa de baza ASUS pe care am dat in 2011 560 de lei, de ma laudam cu ea oricui spuneam despre noul meu sistem, dupa o amara experienta am ajuns la concluzia ca si o placa de baza la 180 de lei face exact aceeasi treaba ca una de aproximativ 600 sau 1000 lei - in ce priveste gaming, filme si usual apps. Chiar in ultimele jocuri de renume aparute de la 2016 incoace. Dar ca sa recunosc ca sunt subiectiv - poate mi s-a intimplat doar mie si nu e valabil pentru toata lumea.

Aici depinde si de preferintele personale: eu nu am avut nevoie decat de iesirile esentiale ale unei placi de baza. Daca vrei sa aiba si alte tipuri de iesiri suplimentare (mai multe iesiri USB - ce se rezolva cu un hub la 40 de lei, video, audio, etc.), atunci trebuie sa platesti peste 500 de lei, iar daca vrei si impresia posesiei unei marci de renume care e doar marketing te ajunge pana si 2 x 560 de lei, si toate astea pentru aproape nimic, are aceeasi moarte ca una ieftina.

In rest la CPU, placa video, SSD si sursa nu am ce sa zic, acolo cred ca merita investitia la un pret mai ridicat. Daca as fi in locul tau, cu banii economisiti de la placa de baza, mi-as lua RAM in plus sau un SSD cu capacitate mai mare.

De specificat ca eu nu am nevoie de doua slot-uri pentru placi video, de nu stiu ce placa de sunet integrata (ceva default e ok), de 100 iesiri usb, de placa video integrata (desi ce am acum are un vga pe care si asa nu il folosesc), iesiri optice si alte minunatii, pentru ca am avut la precedenta si nu le-am folosit absolut niciodata.
Last edited by stef on 5 May 2017, 12:47, edited 2 times in total.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

O placa de baza mai scumpa te ajuta doar daca faci OC la componente.
In rest nu are ce influente sa aduca asupra fps-urilor din jocuri sau mai stiu eu ce.
E pacat ca a trebuit sa te "arzi" odata ca sa iti dai seama de acest lucru destul de...logic.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Mai sunt plăci de bază mai scumpe cu ceva materiale mai de calitate, mai ales la condensatori. Ideea este însă că și una mai scumpă poate să crape.

Altfel exact așa este, o placă de bază nu o alegi după preț ci după dotări. Vrei SLI/Crossfire? Câte porturi PCI? Ce frecvență la RAM? Faci OC? Câte porturi IO și de care fel? Vrei să-ți facă OC automat din soft? etc.
dump CHA
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by filla »

But...but that black/red Republic of Gamers colorway.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests