Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by stef »

De OC stiam, dar nu m-a pasionat nicodata, avand in vedere ca pe setarile default a functionat foarte bine la ce l-am folosit.
Pe atunci stiam sa-mi fac singur un sistem din componente, dar inca nu cunosteam si detalii de eficienta, aspecte la care am luat aminte ulterior.
filla wrote:But...but that black/red Republic of Gamers colorway.
Da, cam asta e ideea :lol:
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

filla wrote:But...but that black/red Republic of Gamers colorway.
And granite countertops in the kitchen.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Inca n-am luat placa de baza. Azi am facut comanda de carcasa si sursa. Poate o sa iau o placa de baza mai ieftina decat cea stabilita.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

a venit prima piesa!

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Foarte mișto carcasa! :)
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

:lol: multumesc!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by filla »

In b4 4 ore ca sa potrivesti cablurile sa fie totul stas.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Chiar sunt curios cum e, ma uitam și eu la ea când mi-am luat carcasă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

filla wrote:In b4 4 ore ca sa potrivesti cablurile sa fie totul stas.
Nu stiu la ce te referi. O sa mai dureze cateva salarii pana am toate piesele. La fostul loc de munca asamblam in cateva minute cablurile la unitati. Nu vad ce ar fi problematic acum. Poate nu mai sunt eu la curent cu ceva.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

E invidios pe carcasa ta :lol:
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by filla »

ola small dickie wrote:
filla wrote:In b4 4 ore ca sa potrivesti cablurile sa fie totul stas.
Nu stiu la ce te referi. O sa mai dureze cateva salarii pana am toate piesele. La fostul loc de munca asamblam in cateva minute cablurile la unitati. Nu vad ce ar fi problematic acum. Poate nu mai sunt eu la curent cu ceva.
Nu stiam ca ai lucrat in domeniu, cand mi-am facut ultimul PC am stat mult sa pun toate cablurile asa incat sa se vada cat mai putine si sa nu incurce nimic.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Eu zic data viitoare să dai o raită pe la Pexon PCs și să-ți comanzi niște custom sleeved cables, n-ai să te mai chinui să le ascunzi. :D
dump CHA
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by filla »

Cand am luat componentele nici nu stiam de sleeved cables, nici daca as fi stiut nu cred ca m-ar fi interesat extrem de tare, abia cand adunam totul am inteles cat de misto sunt si au intrat in plan pentru next build(cred ca prin decembrie anul asta). Atunci nici nu aveam rabdare sa strang totul dupa ce primisem placa de baza refurbished si stricata si ma certam cu amazon sa-mi trimita placa noua.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

ola small dickie wrote:a venit prima piesa!
Spoiler for hideimage:
Image
Heh, sper să fii mulțumit de ea. Mie mi s-a părut într-un fel o copie de Fractal Design (ca pătrățism și formă simplă, dar mai ales pe interior) care îți cam dă 65-80% din seria R la sub 1/3 din preț. Și eu m-am uitat să aibă conectorii sus :)))
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

filla wrote:Cand am luat componentele nici nu stiam de sleeved cables, nici daca as fi stiut nu cred ca m-ar fi interesat extrem de tare, abia cand adunam totul am inteles cat de misto sunt si au intrat in plan pentru next build(cred ca prin decembrie anul asta). Atunci nici nu aveam rabdare sa strang totul dupa ce primisem placa de baza refurbished si stricata si ma certam cu amazon sa-mi trimita placa noua.
Existau 'spirale' / 'melci' de îmbrăcat mânunchiuri de cabluri fără sleeve ca să stea laolaltă fără să tot prinzi 'panduiți' / coliere din plastic din loc în loc chiar și mai demult.

http://www.mygarage.ro/teste-si-review- ... eract.html <- mie mi se pare că nu e greu să faci Wire Management decent în asta, din ce văd și pe site.

De exemplu, mie mi-a luat în Fractal R5 cam 4-5 ore (greu de estimat exact, tot mă întrerupeam cu altele) să pun piesă cu piesă (și cablu cu cablu) pentru un X58 cu tot cu măciuca de D14, 3 hdd-uri, o unitate optică, 2 ssd-uri, placă de sunet cu tras fire spre conectorii front și în general toți conectorii prinși bine și wire management cât mai decent (ieșise super curat în zona vizibilă as in nu știu cât loc de mai bine era - și prin spate so-so spre acceptabil din cauză că aveam sata-uri cam de kko, rigide și inutil de lungi), în condițiile în care am dat radiatorul de la d14 jos de 2x până am fost satisfăcut de 'amprenta' pastei termice. Asta fără antrenament, nu mai făcusem de hăt un sistem de la zero. Pe urmă, când am schimbat toate cablurile SATA cu unele mai mici și flexibile și cu clic, le-am buchețit de arată totul curat și pe spate în vreo 20 de min.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

A venit a doua piesa!

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Sunt curios. O sa postezi fiecare componenta in momentul cand iti ajunge cu poze si tot?
Poate sunt persoane interesate pe forum care abia asteapta sa vada daca i-au mai ajuns ceva componente lui ola pentru mega sistemul sau.
Daca sunt atunci imi cer scuze pentru lipsa mea de interes.

inb4, ma roade la ficat invidia... :roll:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Eu sunt interesat ce componente i-au venit și când. Ba chiar aș vrea să văd și un build log, care deocamdată poate fi doar cum arată sursa în carcasă și ce mounting options are.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by caleb »

Cmon, omul e entuziasmat, plus că suntem în plină eră FB/Twitter :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

sebas wrote:Eu sunt interesat ce componente i-au venit și când. Ba chiar aș vrea să văd și un build log, care deocamdată poate fi doar cum arată sursa în carcasă și ce mounting options are.
Sincer si pe mine m-ar fi interesat daca ar fi fost un build mai deosebit, dar asa e chiar average, cel putin aici pe forum nu cred ca e vreo surpriza din punct de vedere hardware ceea ce vrea sa puna laolalta ola.
Era ceva daca isi facea o bestie de sistem sau un sistem cat mai low buget dar stors la maxim performanta din bugetul respectiv, aka cel mai bun raport pret/performanta.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests