Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by .chester »

Huh. Nu stiam ca e asa mare cerere pentru componente vechi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DarthZombie »

Ultima oara cand imi facusem un upgrade masiv (placa de baza + procesor + Ram), vanzarea componentelor vechi mi-au acoperit mai mult de un sfert din cheltuiala totala. Asa ca merita 100% sa iti vinzi componentele vechi
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

la ultimul uprgade major mi-am vandut componentele vechi (placa de baza+proc Q6600+Gb DDR2+ Geforce GTX560 1Gb) cu 500 de lei. De baii astia mi-am luat placa video Radeon R9270x 2Gb de la un prieten (a cerut 600 de lei pe ea, dar am zis ca mai mult de 500 nu-i dau). nu prea sunt adeptul SH la componente si mai ales la placa video care e destul de forjata de obicei, dar despre asta stiam ca are 1 luna vechime pentru ca stiam cand si-a luat-o. A vandut-o pentru ca si-a schimbat cu GTX970.
Cu aprox 1000 de lei mi-am luat placa de baza+proc AMD FX6300 +8Gb ram DDR3 1866Mhz. Am pastrat de la vechiul sistem sursa, HDD-ul si carcasa.
Practic cu aprox 1000 lei mi-am facut sistem care duce cam tot ce apare la ultra 1080p :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mărar »

Planuiesc sa ma mut pe Skylake dupa o perioada lunga de AM2 si CPU bottlenecking. Momentan o sa pastrez placa video, hdd-urile si alte chestii maruntele. Nu prea sunt la curent cu ultimele chipseturi, deci daca puteti sa-mi ziceti ce e in neregula cu lista urmatoare, ar fi grozav :).

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1457038/

Am si o lista pe PCPP care contine si o parte din componentele actuale, in caz de problemele de compatiblitate: http://pcpartpicker.com/p/LdxM99
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Doc »

Chiar iti trebuie sursa de 600? ce placa video vrei sa-i pui?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mărar »

R9/GTX 970? Asta anul viitor, peste 3-4 ani poate alta mai nesatula.

Nu de alta dar e doar cu 10 RON mai scumpa ca asta. Si alta semi-modulara decenta la un pret redus nu am vazut.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Doc »

Super, sa-l stapanesti sanatos. Cativa ani n-o sa ai treaba...
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Waaagh! »

Zmeul si care mai sunteti b0$$i de b0$$i pe configuratii, halp. Pentru ca laptopul imi face prea multe probleme dupa iesirea din garantie/can't be bothered to deal with them/sunt un patrician, am decis ca e momentul sa-mi iau o racheta desktop. Pot sa arunc 7k-8k lei pe el. Am deschis un thread pe pc garage, baietii au venit cu oferte, second opinion pls.

Shaul autorizat mi-a facut configuratia de aici dupa ce i-am raspuns la un set de intrebari pe care il gasiti in mesajul initial.

A mai aparut un shau neautorizat cu o propunere mai dubioasa, aici.

Un al treilea shau mi-a spus ca nu-i place carcasa din lista shaului autorizat si a recomandat o placa video cu o garantie mai mare, aici.
NO COVER. ALL MAN.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cata »

1. FUCK PALIT!!!!
2. Ia-ti totusi 16gb ram.
3. Carcasa mi se pare dubioasa si mie sincer.
4. E posibil sa gasesti monitor mai ok in banii aia.
5. In momentul asta go nVidia, oricat de fan as fi eu ATI, nVidia bate la popou acum.
6. Daca vrei sa-l faci future proof sa nu schimbi la el nimic cativa ani as merge pe i7, chit ca n-ai ce face cu el anu asta si viitor probabil.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Waaagh! »

Multumesc. Desi sunt mad scientist, sunt absolut praf tandari la hardware, de aceea cer pareri in toate directiile. Astfel:

1. Ce inseamna FUCK PALIT!!!! ? E de bine sau de rau?

2. La 16 gb ma gandeam si eu. Presupun ca-i ok ce-a propus primul shau, just moar of it.

3. Sper sa ma poata lamuri cineva la ce trebuie sa ma uit in materie de carcase. In camera unde o sa stea o vreme (s-ar putea sa prinda vara viitoare) e omor in lunile respective, ca ma bate gloria soarelui toata ziua.

4. La fel ca mai sus, sper ca ma poate lamuri cineva la ce anume trebuie sa ma uit. Nu ma intereseaza neaparat dimensiunile, cat sa nu ajung sa vad numai cu ochii mintii din cauza lui.

5. Adica sa scrie sa GeForce pe placa, amirait?

6. Si la asta ma gandeam. Presupun ca-i ok ce-a propus primul shau, just i7 instead of i5.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Legat de monitor, e bine ca are panou IPS, dar incearca sa iei unul cu refresh rate de 120 Hz (desi preturile pentru IPS+120 Hz sint prohibitive).
Why You Need An IPS Monitor
Why You Need A High-Refresh / 120Hz-plus Monitor
Guide: The Best Gaming Monitors On A Budget

Sub nici o forma nu arunca atatia bani pe placa video. Este overkill si componenta cu cea mai mare devalorizare. Stai in zona 1000-1500 lei. Mai mult, la anul se schimba tehnologia de fabricatie in mod semnificativ.
Conform RPS
Graphics in 2016
It’s certainly a nice board for the money. The catch is that there’s a revolution coming in 2016 and anything bought in the next, say, three to six months could find itself rapidly outdated in a more dramatic fashion than has been the norm of late.

That’s because pretty much all GPUs have been made using 28 namometer silicon since way back in late 2011. But now, finally, that’s going to change. Both AMD and Nvidia are reportedly gearing up to unload new graphics chips built on much more advanced silicon. This won’t be an incremental die-shrink thanks to slightly smaller transistors, but a really big jump that incorporates fancy stuff like FinFET technology, truly monumental transistor counts up near 20 billion and perhaps the promise of true 4K-capable performance. Genuinely, it is all very exciting.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cata »

1. Din ce experiente am avut si am tot citit. Palit nu-s foarte fiabile si nici performata super fata de restul.
3. Air flow, sa fie mare, fara brizbrizuri (da aici tine de preferinta), materiale ok si sa fie grea.
5. MX440 preferabil, da.
6. Skylake da.
2. La ram sincer ar merge pe ceva cu o latenta mai mica, chiar daca gasesti cu frecventa mai mica. Si preferabil 2x8GB.

Iar la placa video, intradevar si mie mi se pare putin overkill. In momentul de fata cel mai bun raport calitate/pret are 970-ul, care duce admirabil cam tot ce-i nou. La fel nu vad de ce ai sari la varianta TI fata de cea normala pentru o crestere a performantei de 5-15% si ceva mai mult ram, pentru 1000+ lei, mai ales daca nu ai de gand sa joci 2-4k sau sa faci multi box.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Waaagh! »

10x for the tips, broskies. Eram convins ca shaii sunt pusi pe jefuit pelerini, mai ceva ca highwaymenii care l-au lasat pe fratele Francis fara relicvele sfantului Leibowitz.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sekaba »

Ssd mai mare de 120gb, sa poti sa-ti pui si tu os-ul si jocurile pe el.
Nu vrei sa o arzi pe cablu, daca tot ai desktop? Ce tot atata wireless :).
Nu stiu ce joci tu si la ce nivel de detalii joci, dar nu are rost sa-ti iei placa aia video daca nu esti genul care joaca tot timpul totul la maxim si o schimbi la anul cu una la fel de scumpa. Mi se pare aiurea sa zici ca iei acum o placa high-end de 3000ron pentru ca te tine nu stiu cati ani. Si ce daca "te tine" nu stiu cati ani, ca doar nu pleci de la detalii full utra max azi si ajungi la minimum low pls start peste nu stiu cati ani. 1500ron la x ani e mai bine ca 3000ron la x*2 ani.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Da, placa aia video e huge waste of money. Mai bine dai foc la bancnote și te încălzești, tot pe-acolo ajungi. Ai primit deja sfaturi bune, eu zic să investești într-o carcasă ok, nu știu exact ce îți place, dar vezi Corsair/Fractal Design/Antec.

Și da, monitor de 120, altfel cplm faci cu sistemul? Dacă tot dai bani, fucking use it.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Doc »

Dap, sales-manii recomanda chestiile unde au de facut targeturi, sau chestiile de unde primesc bonuri cadou daca fac un anumit numar de vanzari, chestii de astea.
Oricum, nu mai bagi un Rome si astepti si o perioada de reduceri? trebuie sa bage ceva de Craciun, neaparat. Si dupa Craciun o sa fie ianuarie, luna moarta, in care oricum or sa scada preturile de baza...
Racheta-neracheta, 50% din valoare se cam duce in primul an, iar dupa 4-5 ani mai scoti 100-150 de euro din alea 1800 pe care le bagi. Eu de regula (de vreo 3 PCuri) stau in zona 2500 lei unitatea, si 3-4 ani n-am treaba, cu monitor FullHD normal, fara 3D sau alte chestii. La placa video mi-am luat-o pe aia care a fost in graficul cu Best video-card per buck, 750 Ti, la reducere cu 430 de lei, si joc Dragon Age Inquisition pe Ultra, unde aveam 3-4 FPS cu placa veche, un 730...
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Waaagh! »

Deocamdata bag rome fara sonor ca mi-a murit si adaptorul audio de la laptop. Thing is falling apart after 3 years. In cei 9 ani cat am fost pc master race n-am avut cumulat cate probleme am nimerit la fiecare laptop. Cred ca mi-a murit o pereche de boxe prin 90s something si cam atat.

N-am posibilitatea sa trag net prin cablu unde o sa-l pun, asa ca trebuie s-o ard wireless. Am taiat din placa video dar am compensat la loc la procesor si memorie (i7, 16 gb). Acum am ajuns la vreo 6.7k. Va las si aici un wishlist cand mi-l aproba moderatorii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sekaba »

Nu uita de ssd mai mare :D
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Waaagh! »

Am citit, am citit. Tbh nu stiu daca merita sa dublez pretul ca sa fac tumbele mai blana in dark souls 3. Sper sa fie suficient de blana as it is. Ma mai gandesc.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by zme-ul »

Waaagh! wrote:N-am posibilitatea sa trag net prin cablu unde o sa-l pun, asa ca trebuie s-o ard wireless.
la asa ceva t-ai gandit? https://www.pcgarage.ro/powerline/d-lin ... arter-kit/

---

referitor la config: ramai pe i5, diferenta de bani e majora si nu se justifica nici ani de acum in colo decat daca faci encodare video (similar)
pe partea de palca video: poti sa mai astepti 1/2 de ana pana la noua generatie? daca da, cauta ceva ieftin pe la SH sau chiar stai pe IGP daca este masochist :P
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 27 guests