Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by daydr3am3r »

Salut,

Recent mi s-a cerut ajutorul in legatura cu un laptop ce are carcasa sparta/rupta (nu ma pot hotara care din astea).
Mai exact, marginea de plastic care acopera tija metalica ce tine displayul, in zona balamalelor, dupa cum se vede in imagini (scuzati dezordinea, poza e facuta acasa la persoana care m-a rugat sa ma uit la laptop :D):

Image
Image

Bucata de plastic din a doua imagine e rupta iar capacul laptopului (partea de plastic) mai are putin si cedeaza, la fel si rama din partea dreapta. Din ce am vazut, balamalele se misca foarte greu si fortat, asta fiind de altfel si cauza problemei.

Se mai poate face ceva? Capac schimbat sau displayul cu totul (displayul merge OK)? Ca de lipit ma indoiesc ca poate fi vorba.
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by Waaagh! »

Am avut si eu o problema similara cu un MSI. Dupa 3 ani (fix dupa ce a iesit din garantie) a cedat capacul langa una dintre balamale cam cum ai patit tu acolo. L-am dus la service si i-au schimbat capacul si bucata de plastic din jurul balamalelor, iar dupa cateva luni s-a stricat iar, in acelasi loc. Am zis fuck it, mi-am luat alt laptop. Problem solved. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by daydr3am3r »

Cam cat te-a costat toata chestia asta? Nu de alta dar laptopul are cam 4 ani deja :))
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by Waaagh! »

Din pacate nu-mi amintesc si nu mai stiu acum pe unde am dosit factura. Sigur a fost o suma undeva intre 200-400 de lei pentru reparatie, si a durat si vreo 3-4 saptamani pana sa fie gata pentru ca nu aveau piesele respective si au asteptat sa vina de la mama lor din taiwan.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by daydr3am3r »

I see. Mersi de info. O sa ii zic sa vad ce parere are.
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by reV »

cauta pe site-uri de licitatii. se cand ca painea calda carcasele, si nu sunt ieftine. Eu unul prefer sa stau cu laptop-ul lipit cu banda izolatoare decat sa dau 3-400 lei sa schimb rama si capacul @.@
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by Waaagh! »

Plm acuma, poti sa stai si cu budigaii rupti in fund daca esti scrooge. :lol:

Insa da, la cat de scumpa e reparatia si dat fiind ca risti sa o iei de la capat in cateva luni, poate e mai intelept sa vanezi un laptop nou si sa te uiti atent la mecanismul de inchidere/deschidere. Modelul meu MSI era cam predispus la prostii d-astea.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by reV »

Waaa, la laptop-ul meu s-au rupt ambele balamale (din care una putut fi peticita, cealalta nu mai exista), rama s-a flendurit din cauza uneia dintre balamale iar capacul are cateva gauri in plus (de la o adaptare la balamaua reparata). Un set nou era 100-110 lei, rama mai ieftina de 80 lei nu am gasit, capacul lafel.
Pentru un laptop care mai are de trait maxim un an si care pleaca din casa destul de rar, eu zic ca nu se merita sa dau o caruta de bani cu care imi pot cumpara componente pentru un desktop sau pe care ii pot pune intr-un fond pentru un laptop nou
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by daydr3am3r »

Laptopul ala e un ASUS si la vremea respectiva a costat in jur de 1400RON. M-a intrebat cand si l-a luat daca imi place modelul si i-am zis ca are plastic foarte prost, casant si i-am si recomandat alte modele, cu 100-200 mai scumpe si care pareau sa aiba constructie mai buna dar i s-a parut prea mult.

Anyway, stie cineva un service cat de cat decent care s-ar ocupa de asa ceva, in Constanta sau Bucuresti?
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laptop cu carcasa sparta/rupta?

Post by Waaagh! »

Trebuie sa se ocupe serviceul firmei care distribuie respectivele produse in Romania. Probabil merge si intr-o coliba de papura, daca au piese, dar tine si mai putin lucrarea. Pentru MSI serviceul din Bucuresti era fix la mama dracului pe langa Podul Baneasa, intr-un gang d-asta care ducea spre regatul soricioilor mancatori de oameni. Pe actele de cumparare ar trebui sa scrie unde poate merge pentru service.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests