Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Eu zic să rămâi doar la Cowboy Bebop și GitS, slabe șanse să ți se pară altfel decât stupide restul recomandate. Nu pentru că ar fi 2deep4you lol, dar sunt adresate celor familiarizați cu clișeele mediului sau umorul acestuia. În timp ce astea două le poate vedea oricine pentru că au o abordare mișto indiferent de unde vii.

Serial Experiments Lain & the other mindfucks (mai ales Texhnolyze) sunt mișto, dar nu văd cine ar trece de primele episoade fără să știe în prealabil cam ce ar putea urma. E vorba de investiția în timp. Poate Ergo Proxy, l-am mai recomandat și a fost bine primit. :)

Mie nu mi-a plăcut Aeon Flux.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Nu. Daca vrei sa te uiti la Ghost in the shell, incepe cu filmul. Anime-uri misto:

Ergo Proxy - Incepe cu asta! E primul anime la care m-am uitat!
Psycho Pass
Sidonia no Kishi
Texhnolyze
Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
Darker than Black: Kuro no Keiyakusha
Image Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Anime

Post by .chester »

Huh, ok, o sa iau cate un episod din Cowboy Bebop si Ghost in the Shell si o sa vad daca-mi plac. Ms.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Daca nu-ti place Ergo, sa-ti alegi moartea de acum, te tai cu toporul sau cu surubelnita.
Image Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Anul asta o sa fie film la cinema dupa Ghost in the Shell. Am vazut trailer si la o prima vedere, pare sa respecte scenariul asa cum il stiu din anime, insa astept sa iasa filmul ca sa ma conving.
Din recomandari, mi-au placut Ergo Proxy, Gits, Cowboy Bebop si Steins Gate. Mi-a placut si Texhnolyze, insa as zice ca cere niste rabdare pentru cineva care vrea ceva mai mult action fara sa aiba un background solid de vizionari sau fara sa fie familiarizat cu stilul japonez in scenarii si la cum evolueaza povestea.
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Nu stiu ce sa zic despre film, in primul rand efectele mi se par slabe, Scarlett nu are nimic special si nu-mi place ca-i in engleza.
Image Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

O să respecte filmul GitS scenariul așa cum își respectă un pește angajatele. Dar nu sunt de acord cu Anne, Scarlett are ceva special, ba chiar două!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Lasa bha ca alea le am si eu!
Image Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

inb4 whitewashing twitter meltdown 2017 crisis 420 69 feminism
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

N-am inteles.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Glumeam. Insusi creatorul GITS si-a dat ok-ul, deci nimeni nu ar trebui sa manance borscht. Dar asta nu opreste twitter-ul sa fie twitter.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

joonior_bmf wrote:Glumeam. Insusi creatorul GITS si-a dat ok-ul, deci nimeni nu ar trebui sa manance borscht.
:lol: Mă surprinde că există aici oameni care chiar se așteaptă la ceva de la o adaptare Hollywood. Mie personal mi se rupe ce respectă (cred că fix cu tine am avut discuția asta), dar e evident de unde vine filmul ăsta.

Unde ai văzut că a zis ceva creatorul?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Anime

Post by .chester »

Poate daca ma uit la Ghost in the Shell o sa fiu si eu revoltat de noul film, pana atunci pare un SF destul de misto. Btw, HKE fusese contactat de producatori sa faca soundtrack-ul pentru trailer, dar in cele din urma au optat pentru porcaria aia de cover Depeche Mode. Cineva insa a montat trailer-ul cu melodia facuta de HKE si personal mi se pare ca ii confera o atmosfera total diferita. Faptul ca HKE nu face soundtrack-ul la filmul asta si faptul ca 2814 (HKE si telepath) nu fac soundtrack-ul pentru noul film Blade Runner sunt niste oportunitati ratate pentru toata lumea.

phpBB [video]
I'm livin' in a love shadow
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

TG wrote:Unde ai văzut că a zis ceva creatorul?
Sorry, I take that back. Citisem undeva de comentariile cuiva de la compania care a publicat manga, si ma gandeam la autor. Anyway, mie nu-mi pasa de whitewashing sau daca e productie 100% japoneza. Vreau doar sa vad androide despuiate.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Pai cu asta sunt complet de acord. Daca e labareala stil Ex Machina, fine by me.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Am vazut seria Berserk cam acum 2-3 ani. Acum doua zile m-am reapucat de ea. Saptamana viitoare ma apuc si de manga. Feels good. Image
Voi v-ati uitat?
Image Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Probabil nu o sa te mai reapuci de ea si dupa ce citesti manga.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Detaliaza plox.
Image Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Cam asta e reactia. E misto seria, dar in manga povestea e mult mai dezvoltata si iti schimba perspectiva. Din pacate se lungeste si autorul scoate rar cateva ceva. Eu am renuntat la ea momentan, pentru ca nu vreau sa ma investesc in ceva care apare atat de iregulat.

Autorul e un fel de Togashi, I hate and love him at the same time.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Mie imi convine daca e dezvoltata, oricum am foarte multe intrebari si sunt un pic in ceata. De data asta m-am uitat la primul episod atenta. Diseara am programat episodul 2.Incep usor, nu vreau sa ma grabesc.
Image Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 18 guests