Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Gata și Hollow Ataraxia. Pfew, that ending really dragged on. Pe de o parte mi s-a părut foarte siropos, pe de altă parte ehhh îmi plac personajele ce să zic și am rămas în meniu cu cântecul asta:
Spoiler:
phpBB [video]
Offfff well I can't complain. Oh, aș mai avea de văzut niște h scenes care nu apar în versiunea jocului găsită de mine.

E mai mult slice of life decât stay night și unele trăsături ale personajelor sunt ușor exagerate pentru comedie. Nu-i mindless slice of life totuși, chiar descoperi lucruri noi despre unele personaje. Still, e fanservice, nu în sensul rău, doar că dacă nu-ți plac personajele din stay night you won't get much out of it. De fapt, chiar dacă m-am plâns puțin că sfârșitul durează prea mult (e o bătaie mare și toate personajele țin un discurs pe rând) povestea principală se leagă bine de părțile obișnuite. Also, observi de cum începi jocul productionValue++ față de stay night.

Mă gândeam să mai încerc o dată Clannad (anime, nu VN) și Tsukihime at some point.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

In afara de putinele serii la care deja ma uit, am mai gasit 3 titluri destul de bunicele pentru gusturile mele, primul e in perioada de airing/ongoin: Kami no Tou (Tower of God). Dupa ce am vazut primul episod mi-a facut o impresie destul de buna pentru inceput, dar nu vreau sa ma las impresionat prea mult de hype-ul primului episod, inca mai astept sa vad cum o sa decurga actiunea si cum va evolua storyul. Pana acum vad ca are o nota destul de buna dupa doar 3 episoade lansate: 7.96 - adica rotunjit 8, si ce are 8 e deja un anime bun pentru mine.

Al doilea e continuarea seriei Shokugeki no Souma: Shin no Sara, iar din ce vad acum apare si partea a 6-a care e ongoing: Gou no Sara.

Si cum atunci cand nu te astepti gasesti marfa pe care o cautai de multa vreme, am dat pur intimplator peste Shingeki no Bahamut: Genesis, un anime care imi aduce aminte de Samurai Champloo, din ce am vazut pana acum actiunea se desfasoara cam in acelasi stil, pana si stilu artistic seamana foarte mult.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

BTW, voi ce anime-uri ok ați mai văzut apărute în ultimul an? De fiecare dată când încerc să urmăresc ce-i popular într-un sezon mă ia amețeala când mă gândesc cât de în urmă sunt plus că nu știu unde să mă uit să aflu ce-i bun.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Anime

Post by Azad »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 19 Apr 2020, 02:13 BTW, voi ce anime-uri ok ați mai văzut apărute în ultimul an? De fiecare dată când încerc să urmăresc ce-i popular într-un sezon mă ia amețeala când mă gândesc cât de în urmă sunt plus că nu știu unde să mă uit să aflu ce-i bun.
Vinland Saga, dude. E pretty good. Also, check out Blade of the Immortal. E bun, doar ca au inghesuit in el in o gramada de material din manga si are doar 24 de episoade.

But really, Vinland Saga is amazing.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mulțumesc mult :), de Vinland Saga am auzit că-i asemănător cu Berserk și că-i awesome. Nu m-am apucat de el că nu se terminase sezonul. De Blade of the Immortal nu știam, updated my journal.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Anime

Post by Apollyon »

You should also try Kimetsu no Yaiba, daca nu l-ai vazut deja.

Mie mi-a placut si Dorohedoro, SAO: War of Underworld, Shield Hero si Fate/Grand Order- Babylonia. Mai e si Tower of God, dar abia a inceput primul sezonul
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Kimetsu no Yaiba e la plan to watch acum, mai auzisem ceva de el. Hai să vorbesc despre ce-am mai văzut:

Ghost in the shell sac 2045 - Chiar acum l-am terminat și mi-a plăcut la nebunie. Îmi pare rău doar că nu pot să văd partea a doua încă. I-am dat 9 pentru ce-am văzut până acum pe mal și sper să-l trec la 10 după. Din ce-am citit online mulți nu au putut să treacă peste faptul că-i CG, dar mie chiar mi s-a părut că arată bine. Doar la început în aceeași scenă din trailer când bea dintr-o sticlă arată un pic iffy fiindcă nu deschide gura, dar parcă e făcut special să facă mișto de noi lol (mai șocant e că aruncă pe jos după). Oricum, în opinia mea e nejustificat hate-ul pe partea asta.

Back to gushing: au adus și aceeași VA <3. Give it a watch now sau așteptați să apară și celelalte 12 episoade sau câte o să fie.

Clannad - asta a fost a patra tentativă și de data asta chiar l-am văzut lol. Mă bucur că am persistat fiindcă cred că a ajuns să fie unul din animeurile mele preferate. Cel puțin așa cred, rămâne de văzut dacă îmi rămâne în minte și după un an-doi. Nu știu să explic de ce-mi place exact, retrospectiv mi se pare că multe scene au fost realizate foarte bine. De pildă, în primul episod la final când Tomoya se întâlnește cu Nagisa sub un felinar de stradă și ea întreabă ”Would you like to go to a place in this city where wishes come true?” sau când aflăm de ce nu mai joacă baschet și spre final o încurajează pe Nagisa să-și urmeze pasiunea pentru că el și Sunohara n-au putut (plus you know alte persoane apropiate ei care au făcut sacrificii). E ceva în candoarea cu care e spusă toată povestea, deși cred că tocmai faptul că atinge și subiecte dintr-o lume non-ideală îl face mai bun (situația familială a multor personaje). Idk poate eram prejudiciat față de romance anime, now I want more.

Glumele I can take em or leave em, dar scena asta e super:

phpBB [video]


Vreau să văd After Story, dar nu mai am spațiu pe calculator. Ah, să nu uit, dont sleep on that Tomoya OVA, finalul acela e unul din cele mai bune momente din tot anime-ul.

Kaguya-sama: Love is War - a fost amuzant, bine montat, pe final nu m-am înnebunit după conflict. După părerea mea, ar fi mers mai bine dacă nu încercau să facă ceva serios cu poveste în ultimele episoade și rămâneau la glume dacă tot cu asta au mers tot sezonul (deși nah, momentul din taxi a fost satisfăcător). S-ar putea să mă răzgândesc în sezonul doi, dacă e mai echilibrat.

After story, Vinland Saga și Oreigaru next. Oh, după ce-am citit unele reacții la noul gits parcă îmi vine să-mi pun cenușă în cap și să-i mai dau o șanșă lui Arise.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

@Ferrrrrrrrrdinand: daca ti-a placut Clannad, e posibil sa-ti placa si Kanon, Little Busters! si Air. Nu as zice ca se ridica la nivelul lui Clannad, insa poti incerca sa vezi cum sunt.
Banuiesc ca ai vazut deja Shigatsu wa Kimi no Uso, daca nu give it a try pentru ca merita. As mai adauga si Grisaia no Kajitsu - are atmosfera misto, nice characters & interesting story.
Un film care mi-a placut pentru ca a generat nice feelings: Hotarubi no Mori e
Si inca unul, mi-am amintit de un anime care la story nu straluceste cu cine stie ce, dar daca iti place sa vezi nice and very cute characters, un art style frumos si foarte colorat imbinate intr-un action dragut poti incerca: Musaigen no Phantom World. Are si fan service in el :lol:
Last edited by stef on 2 May 2020, 14:48, edited 7 times in total.
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Anime

Post by Triggerix »

Shigatsu wa Kimi no Uso? I think you mean cryfest. Am plâns urât de tot la anime-ul ăla și n-aș repeta experiența. La fel și cu Anohana.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

updated my journal, sunt puțin trist că știu sigur că am auzit de unele din ele și mi-am spus că le voi vedea când au apărut (cel puțin de Your lie in April și Anohana). Btw, merge și A place farther than the universe poate dacă nu l-ai văzut, heard it's good.
Kanon parcă e Clannad cu culorile părului schimbate, o fi fost popular la vremea aceea stilul acesta. :lol:

In other news, am făcut un detour de la plan și-am început să mă uit la Boruto and it's... actually pretty good, I like it. Când am auzit de el și-am văzut cum sunt desenate personajele m-am gândit că-i vreo prostioară low effort ca să țină franciza în viață cu aceleași personaje but kids now, dar nu e cazul și de fapt chiar mi se pare stupidă reacția mea acum (până la urmă e oarecum normal să semene copii cu părinții, right?). Bine, sunt și excepții, copilul lui Shikamaru e efectiv taică-său so far (~40 episoade câte am văzut).
Acum chiar îmi plac personajele, îmi place cum dezvoltarea tehnologică e prezentă în poveste, bătăile sunt mișto (deși nah, pare că toată lumea a primit un nerf which is good I guess că am auzit că pe la finalul lui Shippuden aruncau cu planete unul după altul lol). Primul arc începe ca un slice of life, e lunguț, dar are un payoff super.

Mă gândeam să (re)văd și Naruto că l-am abandonat pe la Great Ninja War arc când au băgat un recap filler nesimțit. S-ar putea să citesc manga.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Anime

Post by Azad »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 May 2020, 15:26 Mă gândeam să (re)văd și Naruto că l-am abandonat pe la Great Ninja War arc când au băgat un recap filler nesimțit. S-ar putea să citesc manga.
Uite aici site cu lista de fillere. Si eu sunt pe la episodul 248 si e chiar util site-ul asta.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mersi, e bun. Ai sărit toate fillerele sau ai mai și văzut din ele? După mine, nu-i că toate fillerele sunt nașpa cât faptul că de obicei sunt plasate aiurea că-i în funcție de când trebuie să mai aștepte manga. Îmi amintesc când eram copil cum după ce-au terminat tot la Naruto (fără shippuden) au mai băgat nuștiucâte episoade de fillere și eu tot așteptam să continue povestea. :lol:
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Anime

Post by Azad »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 May 2020, 16:30 Mersi, e bun. Ai sărit toate fillerele sau ai mai și văzut din ele? După mine, nu-i că toate fillerele sunt nașpa cât faptul că de obicei sunt plasate aiurea că-i în funcție de când trebuie să mai aștepte manga. Îmi amintesc când eram copil cum după ce-au terminat tot la Naruto (fără shippuden) au mai băgat nuștiucâte episoade de fillere și eu tot așteptam să continue povestea. :lol:
Am sarit peste majoritatea fillerelor, sincer sa fiu. Am vazut doar cateva, din Shippuden, care mi se pareau mai interesante si cam atat. Mai precis, fillerele cu Six Tails. Asa planuiesc sa fac si pentru restul de 250 de ep, si anume sa vad fillerele care imi starnesc curiozitatea. Am terminat acum 2-3 saptamani si originalul si singurul filler pe care l-am vazut a fost ala cu fata lui Kakashi. Am zis ca daca tot ma intorc la facultate in toamna macar sa vad un shonen clasic, iar la naruto nu m-am mai uitat niciodata, decat la secvente cand eram copil. And I do like shonen anime.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Seriale

Post by Magicake »

Cu ocazia asta recunosc acum avatarul lui Triggerix :lol: ma asteptam la un... feels taxi, hai feels uber dupa nume inainte sa ma uit, dar ce am gasit a fost FEELS FUCKING ORIENT EXPRESS.

Favoritul meu so far ca si continut, dar tot Whisper of the Heart e favorit overall pentru wholesomeness.

Moving on cu celelalte.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Seriale

Post by Triggerix »

Whisper of the Heart și Only Yesterday sunt favoritele mele overall. Și dacă nu l-ai văzut, ți-as recomanda și Ocean Waves, are un stil puțin diferit dar e făcut tot de Ghibli.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale

Post by Mahdi »

weebs!
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Seriale

Post by Magicake »

:D

I'll get to them, nu le-am vazut pe cele doua inca. Am mai vazut in schimb:

Kiki, loved it.
Howl's moving castle - foarte fain dar ce ending rapid, wtf. Plus ca bietul caine a ramas nepupat. Sophie!!
The cat returns - didn't like, asta s-a simtit cel mai mult ca un default anime.
Kaguya dar am renuntat repede. Poate il reiau la urma. Not my thing, cred.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Seriale

Post by Triggerix »

Nu știu de ce vorbim despre asta pe topicul de seriale și nu cel de filme dar dacă tot am început discuția, here we go.

Spirited Away - One of the best și cred că și cel mai popular film Ghibli. Cred că e plăcut ca poveste și animație și pentru publicul larg.
My Neighbour Totoro - Iar foarte popular, super cute și wholesome. Îl revăd de fiecare dată când am ocazia.
Howl's Moving Castle - Pe ăsta l-am văzut de aproximativ 5 ori dacă nu mă înșel. Te atrage super tare povestea, puteau face o întreagă serie bazată pe ea.
Whisper of the Heart - One of my faves deși nu știu cât de multă lume are răbdare să treacă prin tot.
Only Yesterday - Foarte frumos din punct de vedere tehnic și are pus pe fundal câteva melodii românești, mai exact Gheorghe Zamfir.
Ponyo - Pe ăsta l-am văzut cu mama la tv prima oară. I-a plăcut și ei super mult dar e pentru copii mai mici în principiu.
Grave of the Fireflies - This one is grim. E despre al doilea război mondial dacă nu mă înșel și am plâns cu muci.
The Cat Returns - Loved it. Îmi place stilul diferit de animație și povestea foarte trippy.
Ocean Waves - Și ăsta mi-a plăcut foarte mult dar e un pic mai trist din punct de vedere al poveștii. Și mai realist.

Uite aici melodie din Only Yesterday.

phpBB [media]
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Vezi Grave of the Fireflies, to lift your spirits.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Grave e pentru final de tot, stiu in ce ma bag :lol:
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests