Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Acum uita-te la Unlimited Blade Works. Dar stai departe de film.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

What he said. Aveai altă percepție despre cast-ul exclusiv de școlărițe din Night, dacă îl vedeai pe ăsta primul. It's not great but it is better.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am vazut UBW. Mai bun din toate punctele de vedere dar nah tot nu mi se pare ca e mult peste Stay Night(2006) la capitolul personaje. Un fel de dolphins vs dragons if you will
Daca reuseau sa faca personajele un pic mai memorabile/umane (aici ma refer si la Fate Zero) atunci putea sa fie extraordinar, poate chiar sa-l compari cu Fullmetal Alchemist de pilda

In fine, am facut postul mai mult sa vorbesc despre cat de awesome e dub-ul la Akame ga Kill! :lol: Poate chiar o sa mai incerc o data Kill la Kill dupa ca nu mi-a placut ultima oara (primele 3 episoade or so) sau poate ar trebui sa vad Gurenn Lagan inainte ca sa inteleg mai bine umorul
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ok am mai vazut cate ceva:

Tokyo Ghoul

Cel mai prost anime vazut in ultimul timp. RootA a fost asa un nonsens incat mi-a schimbat perceptia despre primul sezon, care chiar daca ultimele episoade s-au grabit sa se alature acoladei de shit din sez2, a fost ok dar acum mi se pare tot o pierdere de timp. Un fel de naruto dar cu mai mult sange si crawling in my skin. Cel mai tare a fost cand au atacat inchisoarea de ghouls iar eu per total nu stiam ce vrea algiri, de ce s-a alaturat kaneki, de ce gardieni erau asa nepriceputi vs ghouls. Fight scene din arcul asta au cel mai comic editing din tot ce-am vazut eu pana acum, este o faza cand personajul principal se duce sa-i deschida celula unuia, dar dupa, ala se ia la tranta cu el fara nici un motiv, al nostru isi ia bataie si este aruncat in nu stiu ce alta camera. Asta se intampla in timp ce in episod se mai duc inca vreo 2 batai intre alte personaje. Asa, Kaneki dezvaluie in sfarsit de ce s-a luat cu algiri: "I have to get strong to protect my friends" (Hello Ichigo) dar el tocmai si-a luat bataie de la un no name care dispare efectiv din anime, nu stim cine e tipul sau de ce au incercat sa-l scoata de acolo. Brilliant, serios e chiar foarte nostim arcul acesta, dupa kaneki dispare si reapare out of left field intr-o alta camera unde se bate cu alt pesonaj, presupun ca a uitat de celalalt tip. Oricum e foarte haios, o gramada de personaje care se bat unele cu altele fara nici o tinere de minte despre ce power level aveau acum un episod plus ca nu stim de ce se bat intre ei so why should we care?

needed more nudity with the gore/10
Ah si nu l-am vazut cenzurat

Dupa am vazut parasyte dar vreau sa vorbesc despre ce nu mi-a placut la Zankyou no Terro intai
In doar 11 episoade nu prea ai timp sa faci un backnforth intre politie si teroristi cu ghicitori daca nu sti cum sa faci si character development in aceste scene. O data ce apare 5 orice suspension of disbelief dispare. Nu poti sa-mi spui ca o agentie americana ar risca vietile cetatenilor altei tari fara nici o explicatie apropo de ce vor de fapt americanii acolo. Pe bune, era nevoie doar de o scena care implica ca 5 a falsificat ordinele de sus or smth. Apropo, ce vroia 5 de fapt? Sa-l bata pe tipul acela la sah? Ok, si de ce nu l-a omorat la final?
Plus Lisa, mie mi-a placut personajul. (imi aminteste un pic de tipa aia din primul episod la Boogiepop Phantom) Chiar daca nu e foarte original, scenele ei tacute sunt reusite. Dar apoi observi cum dialogurile ei sunt previzibile si plictisitoare. De la un punct ea nu mai are ce cauta in plot, efectiv anime-ul nu stie ce sa mai faca cu ea. Este o scena care ilustreaza asta perfect: ea tocmai s-a decis sa fuga de la ei de acasa si este vazuta pe strada de o camera de filmat de catre 5. Este o coincidenta? Nope, silly, 5 was reading from the script. Stiu ca exista o explicatie gen ca 5 poate s-a gandit ca sau poate ca dar nu asta conteaza. Lisa devine damsel in distress, nu am o problema cu asta dar e foarte previzibil mai ales ca e a doua oara cand se intampla (chiar episodul trecut s-a intamplat ceva asemanator). Apoi ending-ul, again de ce ar face americanii asa ceva, cand a pus ala bombele, de ce nu l-a impuscat si pe ala cu detonatorul?
BTW de ce este asa de asemanator backstory-ul lor cu orfelinatul 511 kinderhain din Monster? Nu spun ca in Monster era o idee super originala dar acolo era prezentat mai interesant, mai cu masura. Nu tot plot-ul era in jurul acestui trope

Parasyte the maxim
Orice problema e minora, foarte tare per total. Daca mai schimbau un pic epilogul era si mai bine dar nu ma plang. Parasyte chiar merita vazut

Am vazut si Re:Zero dar nu deja nu-mi amintesc emotional vreo ceva. Ultimul arc e destul de bun, rem best girl etc.
Seriously tho, episodul 18 e pretty good <3

Acum ma uit la Himouto! si Mob psycho 100 ( <3 mob psycho)
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

http://store.steampowered.com/search/?s ... egory1=992

Aparent au bagat animeuri de vanzare pe steam. GitS e la reducere.
Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Anime

Post by Rukifer »

Ok, ok, nu ştiu câţi dintre voi se uită la toate mizeriile care ies în fiecare sezon daaar...mie mi-a plăcut Scum's Wish. Şi nici măcar nu mi-e ruşine să recunosc. Partea proastă e că nu seria pare să fi fost super bună în sine (putting aside the impressive visuals), doar că în sfârşit s-a hotărât cineva să nu mai facă încă un generic high school romance. Aşa că acum trebuie să stau să analizez dacă, indeed, animeul a fost bun overall sau dacă m-a atras doar conceptul.
Mi se pare tristuţ că am ajuns să avem problema asta doar pentru că 80% din ce iese pe piaţă arată la fel şi spune aceeaşi poveste. You no longer know if something's good or just different.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

:!: http://hoshiiro.jp/ :!:

Btw, in Japonia e deja 2 aprilie
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Pop Team Epic anime? Fuck yes.
Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Anime

Post by Rukifer »

http://www.anime-planet.com/anime/seasons/upcoming

Mi se pare mie sau spring 2017 arată şi mai aiurea decât ultimul sezon?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Anime

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Rukifer wrote:Ok, ok, nu ştiu câţi dintre voi se uită la toate mizeriile care ies în fiecare sezon daaar...mie mi-a plăcut Scum's Wish
L-am vazut si da, a fost diferit fata de marfa obisnuita. Dar nu il pozitionez prea sus, pentru ca desi a prezentat de fapt cum sta treaba in realitate combinat cu ceva psihologie sentimentala, nu m-a impresionat cu acel "ceva" care sa-mi castige respectul.

Printre diversele titluri vazute in ultima perioada - alea care s-au evidentiat intr-o lumina mai buna: Kimi no Na Wa, Hotarubi no Mori e, Kotonoha no Niwa, Bayonetta, seria Kara no Kyoukai, Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Acum mai uit la Fullmetal Alchemist in care regasesc pretty nice chibi faces :lol:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Tocmai am terminat Konosuba S2. 2x funnier, funner and awesome than S1. My new all time favorite anime :lol: Need MOAR, 10 eps e tease.
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

A vazut careva A Silent Voice/ Koe no Katachi sau Kono Sekai no Katasumi ni? Si daca da, unde? :))
Image Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Poate aici
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Koe no Katachi apare pe digital in mai, iar subbed probabil putin mai tarziu. Iulie-august, poate mai devreme, but I wouldn't hold my breath.
Spoiler:
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Pe 9anime sunt numai previews. O sa astept si 3 veri, sunt rabdatoare :)
Image Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

OK, eu nu citesc manga, asa ca poate sa-mi spuna si mie cineva de ce este atat de asteptat "Koe no kataki"? De preferat un raspuns fara spoilere masive :D
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Nici eu nu am citit manga, dar judecand dupa trailer, pare foarte bine realizat. Poate chiar la nivelul lui Kimi no Na Wa. Expect plenty of feels.
phpBB [video]
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests