Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Daca ti-a placut Kimi no na wa, o sa-ti placa si Koe no Katachi. Lumea a iesit plangand din cinema, de exemplu.
Image Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Mi-a placut Kimi no na wa, dar nu m-a facut sa plang. Oricum, multam pentru info.
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Faza de care vreau sa zic e ca animeul 2D e convertit si redat in format 3D - ceea ce mi se pare foarte dubios si chiar arata ciudat. Nu stiu de ce am feeling-ul asta, pentru orice fel de secventa de genu.
In orice caz, nu pun accent pe titlu, cat pe conceptul in sine pe care eu nu prea il agreez. E ceva ce se cere de publicul japonez? Ca mie nu prea imi place. But there again, possible is just me.
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Anime

Post by Anne »

Am inceput sa ma uit la Berserk (2016), sunt la episodul 4. Oyoyoyoyoyoyoyo. Imi ridica moralu'.
Image Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Well, that was fast. Koe no Katachi a aparut subbed chiar ieri, cand a aparut BluRay-ul :D
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Bine de stiut, o sa ma uit si eu la el. As fi vrut sa-l vad fara sa am astepari prea mari, avand in vedere cat s-a lasat de asteptat.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Anime

Post by Rukifer »

This looks cool.

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am inceput sa ma uit la kuzu no honkai, imi place f mult so far (am ajuns ep5)

Image

i've literally become a bloody girl no but srs e pretty cool serialul, bun cum face saltul din perspectiva unui personaj la altul si cum ceva inseamna lucruri diferite pentru fiecare im literally stating the bloody obvious
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

L-am vazut, pentru mine a fost ceva diferit in sensul bun fata de alte "slice of life-uri" cliseice si repetitive, iesind un pic din rutina plictisitoare si banala a anticiparii scenariului, prezentand anumite cazuri de relatii intr-un mod mai realist. Mi-a adus aminte de School days, cu exceptia finalului care a fost fucked-up fata de Kuzu no honkai. Un alt plus a fost ca a avut si ceva potential in muzica care rula in background la anumite scene.
Insa nu i-am acordat mai mult de un 7, pentru ca nu a avut acel ceva care sa-mi castige simpatia si aprecierea, nu a furnizat senzatii sau emotii la nivel inalt.
Acum vreau sa inchei tot ce tine de seriile Fate/Zero & Stay night: sezoane, OVA, specials, movies, etc. Stay night l-am incheiat foarte usor si rapid pentru ca nu ai timp sa te plictisesti, are multa actiune, insa cu mici exceptii in care japonezii nu s-au abtinut sa insereze exagerari de comportament in scene trase de par.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Damn episodul 9 (cazul celor doi ucigasi) din death parade ridica mult. Nu strica daca era mai lung de 12 episoade cu formatul monster of the week. Asa cum e daca fac un season 2 lumea se va astepta sa continue povestea cu tower politics, in universe lore w/e care nu e foarte interesanta tbh
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Mie mi-a placut tot la Death Parade: opening-ul, plot, scenariul, stilul artistic, personajele, ending-ul, muzica. E printre putinele anime-uri care au 10/10 de la mine. Iti recomand sa te uiti si la Death Biliards, un singur episod, un fel de "specials", dar care cumva parca nu s-a ridicat la nivelul celorlalte 12. Un alt anime pe care ti-l recomand e Death Note, daca nu l-ai vazut deja.
Intre timp am terminat Fullmetal Alchemist, Fullmetal Alchemist Brotherhood si Fate/stay night. Cred ca ma apuc sa vad Mushishi Zoku Shou, un titlu pe care l-am amanat cam mult timp.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am vazut DN, mi-a placut Death Parade

inceput watamote
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Kore wa Zombie Desu ka? of the Dead :lol:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Am vazut your name si silent voice. Cel din urma mi s-a parut ok, dar your name a fost on a whole other level :-O So much more entertaining & fascinating.

Premisa din your name mi s-a parut mai credibila decat cea din silent voice, chit ca e paranormal. Mi-e greu sa vad un elev cu dizabilitate de auz intr-alt loc decat o scoala speciala, mai ales dupa cele intamplate la inceputul povestii. Dar recunosc ca nu stiu mai nimic despre chestii de genul, poate ca situatia ei e mai comuna decat ma lasa ignoranta sa cred :lol: Imi place cand o poveste fantastica are un inceput comun, mi-e mai greu sa inghit o poveste fantastica cand inceputul e custom built pentru respectiva poveste.

Un alt lucru care m-a deranjat la silent voice a fost faptul ca mi s-a parut prea scurt pentru a stabili o legatura cu personajele. Probabil pentru ca a incercat sa fie prea slice of life-y, si a afisat prea multe scene din viata normala a personajelor, intr-un timp prea scurt. Superficial, like. Your name nu a suferit de asta pentru ca s-a legat de putine lucruri in afara de cele strict necesare pentru plot, astfel ca le-a putut dezvolta ceva mai mult. On top of that, silent voice s-a concentrat pe mai multe personaje decat your name, a avut 4 "principale", versus 2.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Am vazut cateva titluri din top, dar nu am ajuns nici macar la jumate din cate au fost prezentate. Anyway, today I enjoyed this:

:lol:

phpBB [video]
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Au trecut vreo doua luni si doar ce mi-am dat seama ca am uitat sa vad OVA-ul la Shiki

L.E: A fost ok
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

"Batman Ninja" anime film coming 2018
Spoiler:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Pare misto, o sa-l vad :D
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests