Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Anime

Post by Apollyon »

^ Am auzit ca e bun, dar astept sa apara toate episoadele.

Meanwhile, primul episod din The Rising of the Shield Hero got me hyped. Pretty good isekai
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Huh presupun că vor acoperi și Boogiepop Phantom daca nu o să fie doar out of order stories restul sezonului :lol: Îmi place până acum.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Phantom e anime original asa ca nu cred ca o sa il adapteze aici.

In other news OP of the season
phpBB [video]
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am văzut Mobile Suit Gundam 00 primul sezon. A fost drăguț, chiar mi-a plăcut destul de mult. Cred că o să încep să mă uit la primul Gundam 0079 și să mă uit la sezonul doi din 00 în paralel. Am auzit că al doilea sezon nu-i la fel de bun. Din primele două episoade văd că animația s-a îmbunătățit.

Nu prea am de ce să mă plâng de primul sezon din 00. Poate doar că omul rău de la final vine de nicăieri. Ah și sunt vreo două personaje insipide și e o tipă cu o poziție politică importantă care nu știe niciodată ce se întâmplă în jurul ei și doar privește îngrijorată la cameră.

Destul de epic opening-ul la primul gundam :lol: mai rar un bărbat cu genul acesta de voce să cânte opening-uri
phpBB [video]
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Am incercat si eu acum cativa ani sa vad toate Gundam-urile si am ajuns destul de departe dar deja pe la Seed Destiniy eram cam burned out asa ca m-am oprit exact inainte de 00. Una din zilele astea o sa continui sa le termin pe toate.

Tin minte ca seriile din continuitatea originala, aia care incepe cu 0079, mi-au placut mult chiar daca modul in care personajele se comporta si interactioneaza intre ele e extraordinar de akward (mai ales in Zeta). Also Shinji din Evangelion e clar inspirat de Amuro/Kamile.
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 22 Jan 2019, 18:53 Destul de epic opening-ul la primul gundam :lol: mai rar un bărbat cu genul acesta de voce să cânte opening-uri
In anii '70 foarte multe opening-uri, in special pentru mecha-uri, erau in genul asta. Ca de exemplu:
Devilman
Tiger Mask
Macross
Getter Robo
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]


Mi-am adăugat câteva anime-uri la watchlist dintre care Megalo Box și Banana Fish de care n-am mai auzit.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Anime

Post by Apollyon »

^Reincarnated as a Slime was pretty much anime of the year

Ca veni vorba de mecha, am inceput sa ma uit la Suisei no Gargantia. Destul de bun, cu unele idei parca inspirate din cartile lui Asimov. Initial am vrut sa incerc Gundam dar are prea multe serii, so no thanks
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

phpBB [video]

Cute dance
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Știe cineva de unde pot să fac rost de Boogiepop and Others light novel-ul după care e adaptat anime-ul nou? (Boogiepop wa Warawanai în japoneză) Am impresia că e singura carte din serie tradusă în engleză și nu știu unde să o caut.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mă refeream la download fără plată. :lol:
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

A, pai asta e simplu. E pe nyaa.si
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu mai știam cum se cheamă site-ul. :D Mersi.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Anime

Post by Rukifer »

Miss Kobayashi's Dragon Maid Anime Gets 2nd Season

We have been blessed.

Şi un tl;dr cu ce-am văzut recent, că tot m-am hotărât să mă întorc la anime.

Rascal Does not Dream of Bunny Girl Senpai mi se pare un mix reuşit între My Teen Romantic Comedy SNAFU, Haruhi Suzumiya şi Bakemonogatari, doar că mai bun decât toate trei. L-am evitat iniţial că am zis că e boring high school ecchi, dar îmi pare bine că m-am hotărât să-l iau la mână. Worth the hype, imho.

Devilman Crybaby, pe partea cealaltă, mi s-a părut plictisitor, obnoxious şi cliché. Nu înţeleg de ce toată lumea e înnebunită după seria asta şi de ce a fost nominalizat la Anime of the Year de Crunchyroll. Poate că am sărit eu peste ceva, dar chiar nu m-a prins sub nicio formă.

Am înţeles, într-un final, şi hype-ul pentru Violet Evergarden. Arată impecabil şi e superb animat. Primele 4-5 episoade mi s-au părut destul de plictisitoare şi cringe, dar au exploatat bine partea sentimentală spre final, fie că a fost sau nu related to the main plot. L-am văzut dintr-un singur sitting într-o dimineaţă când n-aveam chef să dorm. Recomand.

Am reuşit într-un final să mă apuc şi de Toradora (Toradora în 2019 ha!) şi, până acum, mi se pare generic high school romance. Sper să nu fie aşa până la sfârşit sau, dacă e, măcar să nu fie făcut prost şi să fiu dezamăgită de hype-ul general. N-am văzut decât vreo 5-6 episoade, deci mai am de gustat din el.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Toradora e ok in general. Nu iese din tiparul unui high school romance dar e bun. L-am vazut in 2018, acum cateva luni cred dar nu mai imi amintesc mare lucru din el. Imi amintesc ca m-a dezamagit spre final dar nu vreau sa dau spoiler. Midori best girl, de ce nu e ea personajul principal? :lol:

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Anime

Post by Triggerix »

Toradora e unu dintre cele mai minunate anime-uri și dacă ziceți altfel vă tai. :)

Dacă vreți ceva diferit uitați-vă la My teen romantic comedy SNAFU. Makes fun of a lot of anime tropes.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Welp, Golden Kamuy e cel mai bun anime din istoria recentă. Cred că de la Gin no Saji nu am mai văzut ceva pe bune mișto, numai mizerii edgy bine primite de minori.

Ăsta mi-a adus aminte și de Darker than Black, foarte bine pus la punct scenariul (presărat cu umor negru), personaje mișto, explorarea culturii Ainu - nu foarte întâlnită în anime, plus alte nebunii. Explorarea tradiției, tot felul de mâncăruri, implicarea în acțiune a armatei, ex Shinsengumi members, luptători de gherilă... un deliciu. Chiar ridicol de reușit.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Anime-ul e naspa. Citeste manga.
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Anime

Post by Triggerix »

*weeaboo intensifies*
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Na, nu e vina mea ca fac adaptari low budget la manga-uri faine.
Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests