Comics

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Comics

Post by Azad »

In Search of Hannibal - A Graphic Novel
We are raising funds to produce a graphic novel about one of the most extraordinary wars of all time: the Second Punic War. Many people may have heard of how Hannibal marched with elephants over the Alps, but far fewer know the full story of this astonishing struggle.
The main historical sources are the writings of Livy and Polybius, but we also have writings from Plutarch, Appian, and others from the ancient world, plus modern scholars' works from which to draw. We want to get this right. Not only will the story fit with the historical sources, but also the buildings, clothing, and weapons depicted, and all the other artefacts of the Romans and Carthaginians will be based as far as possible on archaeological examples of the real items.
Full colour 148 page hardcover graphic novel about Hannibal Barca's epic war against Rome, by Nikolas Lloyd & Christopher Steininger.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

Se intampla niste chestii interesante in noul reboot al universului DC, "Rebirth":

Joker, de fapt e
Spoiler:
3 persoane
Abia acum se dezvaluie ce a aflat Batman despre Joker, cand a fost pentru scurt timp Zeul Cunoasterii (not kidding)

Watchmen vor converge in sfarsit cu restul universului DC, "in a big way". Ba mai mult, Dr Manhattan cica ar fi creat iteratia New 52 (cea de dupa Flashpoint), si va fi un fel de antagonist in Rebirth:
http://www.comicbookresources.com/artic ... yContinued

http://io9.gizmodo.com/every-major-reve ... 1778505653
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

Spoiler for Harley x Ivy:
Image
Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Comics

Post by vulp »

^ ce bunaciuni sunt amandoua.

Nu stiam daca sa intreb aici sau la animeuri, dar cineva mi-a recomandat (nu mie personal, eu doar am ciulit urechile) Berserk. Acuma, Berserk are 37 volume si e ongoing. Are cineva experienta cu aceasta serie? Mie mi-e frica sa ma bag in ceva asa lung.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

Berserk e awesome, mai ales "Golden Age Arc" până la apariția lui Femto.
Unul din foștii colegi de facultă citise toate volumele de vreo 5-6 ori parcurgându-l complet, zicea el, în câteva zile, maxim o săptămână.
Eu l-am dus o dată la capăt acum vreo 4 ani, dar faptul că apărea din an în paști era un adevărat let down.

Mi-e ciudă că mi s-a futut windows-ul pe vremea când citeam Berserk, păstrasem câteva panel-uri excelente - pussy sword grinding comes to mind right now.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Comics

Post by vulp »

Hei, mersi. Sa citesc 5 volume (primele trei nu sunt Golden Age, insa am cautat despre care-i faza cu golden ageul si cica merita sa treci prin ele...) e un task mult mai decent daca e sa compar cu ditamai teancul.

Momentan citesc History of Comics de Jim Steranko, e misto, omul e un povestitor excelent.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Comics

Post by vulp »

ALAN MOORE sau FRANK MILLER?
Spoiler:
Frank Miller
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Comics

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Comics

Post by Mahdi »

Moebius
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Comics

Post by TG »

...a Kim Ki Duk movie where dicks get cut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Comics

Post by Mahdi »

vrei să spui filmul argentinian de inspirație borgesiană în care nu se întâmplă nimic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

Mckeever, Rosinski+Van Hamme, Tardi+Daeninckx, Schuiten+Peeters.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Comics

Post by Azad »

Fular wrote:Berserk e awesome, mai ales "Golden Age Arc" până la apariția lui Femto.
Unul din foștii colegi de facultă citise toate volumele de vreo 5-6 ori parcurgându-l complet, zicea el, în câteva zile, maxim o săptămână.
Eu l-am dus o dată la capăt acum vreo 4 ani, dar faptul că apărea din an în paști era un adevărat let down.

Mi-e ciudă că mi s-a futut windows-ul pe vremea când citeam Berserk, păstrasem câteva panel-uri excelente - pussy sword grinding comes to mind right now.
Eu am niste panel-uri preferate din capitolul Lost Children. Cred ca a fost unul din cele mai triste capitole din toata povestea, tbh.
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
A inceput sa apara mai constant acum, in fiecare luna cate un capitol nou si deja avem volumul 38. Cu putin noroc la anu' o sa apara si volumul 39. Oricum, povestea e aproape de final, dupa spusele lui Miura de acum ceva timp.
vulp wrote:Hei, mersi. Sa citesc 5 volume (primele trei nu sunt Golden Age, insa am cautat despre care-i faza cu golden ageul si cica merita sa treci prin ele...) e un task mult mai decent daca e sa compar cu ditamai teancul.

Momentan citesc History of Comics de Jim Steranko, e misto, omul e un povestitor excelent.
Probabil te-ai apucat deja de el dar eu ti-as fi recomandat cele 3 filme inainte si dupa aia sa te apuci de manga. Apreciezi arc-ul Black Swordsman(primul) mai mult asa, imo.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Comics

Post by vulp »

Azad wrote:Probabil te-ai apucat deja de el dar eu ti-as fi recomandat cele 3 filme inainte si dupa aia sa te apuci de manga. Apreciezi arc-ul Black Swordsman(primul) mai mult asa, imo.
Sunt asa bune? Transpunere de nivel Akira/Sin City macar?

Am citit 266613336 Seraphim Wings. E ok...
Spoiler:
Image
Image
Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Comics

Post by Azad »

Sunt asa bune? Transpunere de nivel Akira/Sin City macar?
Primele doua sunt ok-ish dar sunt un build up pentru al treilea film, care e destul de reusit, imo. Sunt sarite unele detalii din manga si nu stiu cat de mult o sa iti placa 2d-ul si cgi-ul combinate dar au un soundtrack super si pastreaza atmosfera din manga. Sau poti sa citesti tot Golden Age-ul si dupa aia sa recitesti Black Swordsman care e cam underrated in general. Fara sa-ti dau spoilere, mie mi s-a parut ceva deosebit dpdv al character development-ului dupa evenimentele din Golden Age. Si dupa aia sa continui cu restul volumelor, ca merita. :) Am citit tot intr-o saptamana, doua, asa ca e doable.

Si sa nu te uiti la noul anime. E slab si iti strica orice placere de a urmari povestea.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

Bamp.

Eram pe site-ul tovarășilor francezi, navigând prin romanele grafice nou apărute și am dat de Adrastee.

Îmi place foarte mult paleta de culori aleasă de Bablet.


EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »



User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Comics

Post by Azad »

M-am apucat relativ recent de bd-uri si la recomandarile lui Fular am citit cateva considerate clasice. Mai jos niste pareri superficiale.


Akira - Mi se pare putin ciudat sa imi dau cu parerea legat de ceva considerat clasic de intregul univers but here we go. Mi-a placut foarte mult stilul lui Otomo, rece, geometric, urmat de asimetria orasului devastat de Akira si contrastul organic-sintetic ce apare cu transformarea lui Tetsuo. Povestea in sine nu m-a deranjat, dar mi-am dorit sa vad personaje ceva mai profunde, fara a avea pretentii la o filosofie complexa. Ei sunt niste copii ce ar trebui sa se maturizeze pe masura ce lucrurile se inrautatesc dar eu nu prea am vazut asta si am ramas putin dezamagit. In rest, numai de bine. Ar mai fi mult de scris despre misticism, droguri samd dar ma opresc aici.

Nikopol Trilogy - Ar fi putut sa imi placa foarte mult daca nu era trasa in jos de scriitura slaba. Mi-a placut foarte mult lumea creata de Bilal si culorile "murdare" folosite pentru a evidentia mizeria in care traieste populatia, precum si simbolistica aparuta din utilizarea mitologiei egiptene. Dar as fi vrut mult mai mult decat Ancient Aliens sau Stargate SG-1, sa fiu sincer.

Preacher - Ca sa intru in atmosfera astuia am ascultat mult rock din perioada razboiului din Vietnam si tot felul de cantareti americani de folk si whatever. Mi-a placut foarte mult abordarea sa dura si no-nonsense, mai ales drama lui Cassidy. Nimic pretentios. Trateaza cu cinism crestinismul, are mesaje anti-razboi and what not. Me like.

Sin City - Si asta mi-a placut foarte mult doar ca nu stiu ce as putea zice. Despre stilul grafic nu am nimic de adaugat la prefata din "The Art of Sin City" iar dialogurile se potrivesc de minune. Avem depresie, izolare, nebunie samd. Toate astea sunt foarte natural introduse si as fi vrut sa citesc mai mult.

Urmeaza Watchmen, Sandman si Y - The Last Man. Iar ca manga vreau sa citesc Vagabond, Vinland Saga, Eden, Devilman, Blame! si Claymore. Asta pana incepe sa apara iar Berserk, ofc. <3 Si vreau sa citesc ceva si de Junji Ito, macar ca imi place stilul.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Comics

Post by marvas »

la lista de la final as mai adauga 100 Bullets si Transmetropolitan.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests