Comics

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Comics

Post by marvas »

cred ca-l gasesti la chioscurile de ziare. Am impresia ca traducerea e facuta de cei de la editura HAC, deci unde e Harap-Alb trebuie sa fie si TWD.
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Comics

Post by laur3ntziu00 »

Voi încerca după ce trec inundațiile astea câteva chioșcuri de ziare. Mulțumesc pentru sfat!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Comics

Post by marvas »

Spoiler for du iu spic inglish:
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

Free Dynamite Comics (zilnic, pana pe 24): https://www.humblebundle.com/books
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Comics

Post by brutalistu »



Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Comics

Post by brutalistu »

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Comics

Post by marvas »

mi-am luat primul numar din Blacksad in franceza, ca asa l-am gasit. Nu inteleg mai nimic din replici, dar ilustratiile sunt foarte faine. Mi se pare ca i s-ar potrivi foarte bine un adventure game. Cautati imagini pe google si o sa vedeti la ce ma refer.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

De unde ţi l-ai luat? Pe bookdep era şi-n engleză. De asemenea, de arătat arată foarte bine, are un vibe de roman noir din anii '50, dar din păcate cred că ideea de a antropomorfiza animale să reprezinte anumite carecteristici umane a fost uzitată şi prin Maus.

Personal când vine vorba de comics sunt cam francobelgian fag(Thorgal, XIII, Les Cites Obscures), deşi ironia face ca Bilal(Nikopol Trilogy, Le Sommeil du Monstre, Fins de Siecle), autorul meu preferat să aibe origini iugoslavice.
Last edited by Fular on 4 Apr 2015, 10:08, edited 1 time in total.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Comics

Post by .chester »

Mi-am luat si eu un numar din The Walking Dead in limba romana, dar am fost dezamagit. Mi s-a parut foarte scurt - practic, sunt cateva foi capsate. Apoi, nici ilustratiile nu m-au impresionat. Credeam ca sunt mai gritty si mai grotesti, dar mi s-au parut prea funny desenate toate personajele, in contrast cu subiectul. Stiu ca sunt multe costuri asociate cu un astfel de proiect, dar pretul de 7.5 lei mi se pare usor piperat pentru o revista atat de subtirica. Probabil as cumpara un almanah mai solid care sa cuprinda mai multe numere, drept obiect de colectie si conversatie, daca vor scoate asa ceva in viitor. Momentan, mi se pare o idee frumoasa si ma bucur ca au reusit s-o infaptuiasca, dar nu mi se pare ca merita banii. Thoughts?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

Aveau în plan să facă aşa ceva, să strângă 5-6 numere într-un volum, cam cum se practică la americani, dar n-au avut parte de vânzările scontate şi au trebuit să renunţe la idee şi să ridice preţul de la 6 la 7.5 lei pe număr.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Comics

Post by ola small dickie »

Fular » Sat Apr 04, 2015 8:03 am wrote: a antromorfiza
antropomorfiza
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

e un typo, m-am grăbit şi-am mâncat nişte litere
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Comics

Post by ne0lith »

sa nu se mai intaple
"da" - chestrony, 2016
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Comics

Post by marvas »

Fular » Sat Apr 04, 2015 8:03 am wrote:De unde ţi l-ai luat? Pe bookdep era şi-n engleză. De asemenea, de arătat arată foarte bine, are un vibe de roman noir din anii '50, dar din păcate cred că ideea de a antropomorfiza animale să reprezinte anumite carecteristici umane a fost uzitată şi prin Maus.
L-am luat dintr-un magazin din Paris. Pentru amatori, nu departe de Notre Dame e strada Rue Dante unde sunt magazine cu comicuri pe ambele parti ale strazii. Am prins o zi cu ploaie si mi-am petrecut cateva ore pe-acolo rasfoind tot felul de reviste.

Ideea cu animalele e refolosita, dar asta nu mi se pare un lucru rau. Povestile si stilurile sunt atat de diferite ca nici nu m-am gandit la asemanari intre cele doua. In schimb, Blacksad mi-adus aminte de Fish Police de pe Cartoon Network.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Comics

Post by Fular »

Comparaţia cu Maus mi-a venit când am văzut asta, n-am spus că ar fi un lucru rău(că nu-i original nu-l face rău). În orice caz pare mult mai expresiv ca Maus, iar paleta de culori e bine aleasă.

Image

BD-urile francofone mi le-am luat ba de pe bookdep când le-am găsit acolo sau de pe BDfugue, dar ei te îndoaie cu transportul în RO(aproximativ 18euro când am cumpărat anul trecut). Te invidiez că ai ocazia să ţi le cumperi direct din Franţa.

Fish Police ar fi fost awesome dacă ar fi avut viaţa mai lungă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Comics

Post by brutalistu »

Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Comics

Post by brutalistu »

las asta aici
http://supererou.ro/
Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Comics

Post by brutalistu »

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Comics

Post by joonior_bmf »

Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests