Stiri Carti/Muzica/Filme

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by TG »

Da
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

În caz că are cineva chef să râdă. :mrgreen:

Bad sex award 2018: the contenders in quotes
“Empty my tanks,” I’d begged breathlessly, as once more she began drawing me deep inside her pleasure cave. Her vaginal ratchet moved in concertina-like waves, slowly chugging my organ as a boa constrictor swallows its prey. Soon I was locked in, balls deep, ready to be ground down by the enamelled pepper mill within her.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Cărtărescu e supărat pe presa română că n-a scris pe larg și nu i-a luat interviuri după ce i s-a dat al nu știu câtelea premiu.

Se plânge că a trebuit să consemnze el asta pe Facebook. Cică: -- „Dacă nu scriu eu, nu scrie nimeni. Vă spun sincer, mi-e tare rușine că trăiesc într-o lume ca a noastră. Și aici nu mai e vina lui Dragnea&Co.“.

Păi ce să faci, Mircea, dacă primești câte unul pe săptămână? Cine-ar mai scrie repetitiv despre eclipse dac-am avea câte una în fiecare sâmbătă? Dar să-i mustri pe bieții jurnaliști te face să semeni cu un actor de comedie care ține seară de seară același show și se supără pe public că nu aplaudă suficient. Uite, Alice Cooper făcea pe ei de pe scenă, iar ei extaziați mai cereau, dar asta funcționa pentru că Alice Cooper nu se lua așa în serios.

https://www.facebook.com/danalexeautor/ ... ?__tn__=-R
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by ola small dickie »

Cartarescu are dreptate. Comparatiile alea cu un actor care joaca aceeasi piesa si se supara pe public sau cu alice cooper sunt penibile. Ca valori ca cartarescu nu sunt promovate mai mult in societatea actuala e o problema. Acum cateva ore fuego cu mantie prezenta, era moderator, si din cand in cand mai si canta la tvr, teleciziunea publica. Dar astea s doar niste simptome ale unei societati conduse de psd.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Cărtărescu e un scriitor mediocru ce se crede foarte, foarte tare, omul. Dacă tot e așa mare scriitor, să-i lase pe alții să-l laude, și să nu mai vorbească degeaba. Atitudinea asta a lui de "ce bun scriitor sunt eu și câte premii iau yada yada" îl face... aș zice să pară, dar de fapt chiar este penibil.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Fular »

Eu aș zice că la câte mizerii se desfășoară în cardul Uniunii Scriitorilor fac un mare deserviciu întregii tagme, transformând-o într-o glumă proastă.

Cărtărescu e jenant ca persoană publică, nu zic nu, dar să-l numești scriitor mediocru e foarte foarte penibil.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Cărtărescu, asemenea altor scriitori internaționali foarte populari, este din punct de vedere stilistic un scriitor mediocru, like it or not. Și după ce că e așa cum e, mai vine și cu aerele astea de divă. I se pare lui sau altcuiva că sunt băgați în seamă oamenii de cultură în România în ultimul timp? L-a durut pe el așa de tare că n-a venit nimeni să-i ia interviu încât a trebuit să se dea în spectacol pe Facebook? Mai ales că nu e prima oară când face asta. Are o aroganță specifică și se crede foarte important (mai important decât e) și asta îi scade din.. valoare. :|
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by ola small dickie »

Cartarescu este unul din cei mai mari scriitori romani. Si asta nu o spun eu, ci oameni mai avizati ca mine, din domeniu. Dar evident ca fiecare e liber sa i se para mediocru sau altceva.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Fular »

Triggerix wrote: 3 Dec 2018, 09:51 Cărtărescu, asemenea altor scriitori internaționali foarte populari, este din punct de vedere stilistic un scriitor mediocru, like it or not.
C'mon now? Stilistic mediocru? Comparat cu cine?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Ioan Es. Pop, Octavian Soviany, Nora Iuga. Și asta doar dintre scriitorii români.

E ok să-ți placă Cărtărescu, are foarte mulți fani. Nu spun că nu e popular. Doar că asta nu înseamnă neapărat că e un scriitor excepțional sau că nu există în România scriitori la fel de sau chiar mai talentați în ale scrisului care nu-s băgați în seamă și care nu merg să se plângă pe Facebook că vai, au fost ignorați.

Nu mă deranjează Cărtărescu ca scriitor, ci ca om.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Fular »

Întâmplător am citit Harald și luna verde a doamnei Iuga precum și câteva fragmente din Moartea lui Siegfried a lui Soviany și chiar mi-a plăcut romanul doamnei Iuga(nu mă pronunț cu privire la Moartea lui Siegfried, pentru că lectura respectivă e neglijabilă comparativ cu întregul), dar sincer să fiu nu mi se pare că se apropie stilistic de hiperrealismul lui Cărtărescu. E o tranziție foarte naturală în fluxul narativ a lui MC și nu o trecere bruscă, scindată între temele abordate cum am întâlnit în Harald. În mod întâmplător comparația ar fi inspirată fiindcă amândoi își au rădăcinile în poezie, dar generațiile sunt diferite și inerent percepția și interpretarea reflectate în stilul lor sunt diferite.

Nu sunt fanboi Cărtărescu, încă disprețuiesc într-o oarecare măsură Travesti dintr-un oarecare motiv, dar nu e nici pe departe mediocru ca scriitor.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Un mare filozof a zis o dată: "Opinions are like assholes, everyone's got one.' :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by cg1700 »

Pentru cei din Bucuresti, la Antic Ex Libris au audus o gramada de carti SF populare la preturi foarte mici gen 6, 8 sau 12 lei. Am fost si eu weekend-ul asta si mi-am luat un brat de carti.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Magicake »

Nu e neaparat stire dar e bine de stiut despre servicii gen Spotify vs. cumparat de albume
https://youtu.be/w1d03yr_NBc?t=609
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Magicake »

TIL about Leesta Vall https://leestavall.com/

Fac direct-to-vinyl recordings, astfel ca fiecare disc e diferit de celelalte (i.e. one take per disc). Daca esti colectionar mi se pare o idee super tare, ai intr-adevar ceva unic in colectie de la artistul tau favorit si unicitatea va contribui la cresterea valorii in timp.

Pot sa-mi imaginez un colectionar fanatic care dupa moartea artistului e dispus sa dea milioane de dolari ca sa adune toate discurile unice din lume :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Postat de Stephen King acum aproximativ 5 minute. Really sweet tbh.
My wife is rightly pissed by headlines like this: “Stephen King and his wife donate $1.25M to New England Historic Genealogical Society.” The gift was her original idea, and she has a name: TABITHA KING. Her response follows.

---

Dear Editors (married to a wife or a husband):

In recent media coverage of a gift that my husband (ironic usage) and I made to the New England Historical and Genealogical Society, we became Stephen King and his wife.

Wife is a relationship or status. It is not an identity.

You could have made other choices. You could have referred to me as OfStephen. Or His Old Lady. Or His-Ball-And-Chain.

I have sons. You could have referred to me as Mother-of-Novelists. I have a daughter but wouldn’t it be just silly to refer to me as Mother-of-Clergy?

I’m seventy. I thought I would give you permission, if “OfTabitha” predeceases me, to title my obituary, Relick of Stephen King.

In the meantime, you might consider the unconscious condescension in your style book, and give women their names.
https://www.facebook.com/OfficialStephe ... &__tn__=-R
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

phpBB [media]
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Stiri Carti/Muzica/Filme

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests