Arctic Monkeys

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Arabella @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Arctic Monkeys

Post by kostyka »

Mersi de maimute la lollapalooza. Orice concerte de sezonul asta mai gasesti pui si aici. "Muchas gracias por favor!" :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Do Me a Favour @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Estereo Picnic Festival 2019 (partial concert)

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Cornerstone @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Arctic Monkeys

Post by kostyka »

Vesti proaste boss, cica baietii atarna toate alea in cui pana scot urmatorul album. Defapt vesti bune, 2020 album nou ar fi meserie! https://www.nme.com/news/music/arctic-m ... rd-2473932

Mersi de concertul din link ma uit acum, super calitate! Nice!

Intrebare - de ce nu e Turner mai apreciat ca instrumentist/chitarist? Ascultam "Do I wanna know", si tot timpul am crezut ca jamie duce greul, dar cand am belit mai bine ochii, de unde, Turner si canta si e responsabil de partea lead de chitara! WTF. That shit must be brain splitting difficult!

Si intrebarea nr. 2 Urmatorul album: marte, pluto, jupiter sau saturn?! :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

legat de turner si mai ales de do i wanna know - da, multi se intreaba pe interneti, cum face omul asta sa si cante cu vocea, sa rupa si lead guitaru si sa se mai si miste si sa faca si putin show in acelasi timp

in mod traditional poate mi-ar fi placut ca jamie sa fie mega chitaristu ala al trupei, dar parti importante de chitara in melodiile lor tot alex le face. as vrea mai multe de la jamie parca. adica si solourile de chitara, alea cate sunt, tot cam alex le face in melodii

da, s-a terminat era asta, s-a terminat era de concerte TBHC. dar printre fani sunt zvonuri ca baietii vor sa se intoarca la munca pt urmatorul album. asta ar fi fucking fantastic! de altfel si matt a zis intr-un interviu ca baietii cam ar avea chef de urmatorul album, in orice caz nu de o pauza prelungita (cum a fost intre ultimele 2 albume) daca sfarsitul erei TBHC inseamna sa se bage handralaii in studio si conceapa AM7: BY ALL MEANS, FUCKING DO IT

nu stiu daca marte, pluto, jupiter sau saturn - poate alex a plecat in excursia asta cam cu putin oxigen si poate vrea sa mai ia o gura de pe terra. indiferent ca coboara baietii iar pe pamant sau trec pe alta bila din spatiu - la fel de excitat o sa fiu

a si AM7 va fi ascultat pe primul meu DAC :D 8-) :D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Why'd You Only Call Me When You're High? @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Arctic Monkeys

Post by kostyka »

"in mod traditional poate mi-ar fi placut ca jamie sa fie mega chitaristu ala al trupei, dar parti importante de chitara in melodiile lor tot alex le face. as vrea mai multe de la jamie parca. adica si solourile de chitara, alea cate sunt, tot cam alex le face in melodii"

Nu te contrazic, dar ar fi fost o cu totul alta trupa daca ar fi fost Jamie un Steve Vai gen; in loc de trupa garage indie si mai tarziu lounge retro pop rock shoe gaze whatever, ar fi dat poate spre prog rock.. Il aveai acum pe Turner gras si cu bandana, 5 minute de cantat, restul la marginea scenei asteptand sa termine solo-ul Jamie, si pe Helders in spatele unui set de tobe cu 20, 30 de tumuri si doua trei tobe mari! hehe! Si alea 5 minute Turner fi cantat despre varcolaci spatiali si matematica in loc de Arabella!


"a si AM7 va fi ascultat pe primul meu DAC :D 8-) :D" Well, somebody's flexin'! lasi un review.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

kostyka wrote: 11 Apr 2019, 13:59 "in mod traditional poate mi-ar fi placut ca jamie sa fie mega chitaristu ala al trupei, dar parti importante de chitara in melodiile lor tot alex le face. as vrea mai multe de la jamie parca. adica si solourile de chitara, alea cate sunt, tot cam alex le face in melodii"

Nu te contrazic, dar ar fi fost o cu totul alta trupa daca ar fi fost Jamie un Steve Vai gen; in loc de trupa garage indie si mai tarziu lounge retro pop rock shoe gaze whatever, ar fi dat poate spre prog rock.. Il aveai acum pe Turner gras si cu bandana, 5 minute de cantat, restul la marginea scenei asteptand sa termine solo-ul Jamie, si pe Helders in spatele unui set de tobe cu 20, 30 de tumuri si doua trei tobe mari! hehe! Si alea 5 minute Turner fi cantat despre varcolaci spatiali si matematica in loc de Arabella!


"a si AM7 va fi ascultat pe primul meu DAC :D 8-) :D" Well, somebody's flexin'! lasi un review.
well, dupa descrierea aia ta, care m-a speriat de moarte si m-a facut sa-mi placa si mai mult cum sunt Arctic Monkeys acum, nu o sa mai zic niciodata nimic rau de Jamie chitaristu :lol:

pai am cam luat DAC-ul asta pt ca aveam static in casti si boxe si am zis ba daca tot am dat bani pe audo technica athm40x si pe harman kardon soundsticks 3 hai sa mai fac un efort pt ele si probabil si pt urechile mele si sa nu mai folosesc placa aia audio onboard.

nefiind vreun cunoscator si neavand nici buget de miliarde m-am benoclat si eu putin pe net si am ales FiiO K3, 600 lei de pe avstore
https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-k3/

tot ce pot sa zic deocamdata e ca am scapat de staticul din boxe si casti :lol: si ca da, se sesizeaza alta calitate audio. se simte diferenta si pe boxe si pe casti. aud in melodii sunete pe care nu le auzeam pana acum. poate cateodata cam prea multe (in casti mai ales) :lol: DAC-ul are si 2 butoane de bas si gain pe care le-am dat pe plus, desi gain nu stiu ce e :)) poate ar trebui sa vad cum se aude si cu ele pe minus.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - One Point Perspective @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Do I Wanna Know? @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Arctic Monkeys

Post by kostyka »

"tot ce pot sa zic deocamdata e ca am scapat de staticul din boxe si casti :lol: si ca da, se sesizeaza alta calitate audio. se simte diferenta si pe boxe si pe casti. aud in melodii sunete pe care nu le auzeam pana acum. poate cateodata cam prea multe (in casti mai ales) :lol: DAC-ul are si 2 butoane de bas si gain pe care le-am dat pe plus, desi gain nu stiu ce e :)) poate ar trebui sa vad cum se aude si cu ele pe minus."

Am inteles boss; butonul de gain e bun cand ai casti care cer semanal mai puternic, gen cu impedanta mare, sa poti sa ridici volumul fara probleme. Fiio am tot auzit de ei, firma serioasa. Si eu am avut ceva probleme cu m40x cu static dar probabil mult mai putin decat tine, nu a fost atat de semnificativ incat sa ma gandesc sa iau un amp/placa audio separata. Problema la mine e ca am un laptop care atunci cand are bateria incarcata la 100%, se aude in casti un gen de galagie ca la un pick up care ciiteste un disc cu probleme; dar cum scot laptopul din priza, sau cum nu are bateria la 100% si incarca e liniste si pace. m40x sunt si singurele cu care am problema asta; cu casti de impedanta mai mica nu mai am probleme. Probabil, cand e laptopul la 100% isi trage energie direct din priza, si cum nu e curentul curat%, baga in circuit galagia aia si m40x-urile reactioneaza/sunt gen mai sensibile/susceptibile. Cred ca e valabil pentru mai toate castile de peste 30/35 ohmi, dar e probabil si o problema cu design-ul placilor de baza fara mari pretentii; ar putea sa fie dotate cu circuite care sa regularizeze curentul electric.

BTW, citeam despre niste audiofili care isi cumpara direct stalpi electrici separati ca sa le vina curent curat in aparatura de sunet! Cred ca o placa usb separata e un compromis mai ok! :D https://gizmodo.com/obsessed-audiophile ... 1785291714
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

:lol: am trait s o aud si p asta

Ce urmeaza? Obsessed audiophiles isi construiesc propriile centrale nucleare in curte
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Arctic Monkeys

Post by kostyka »

"Ce urmeaza? Obsessed audiophiles isi construiesc propriile centrale nucleare in curte" haha! :D

"Entire country gets wiped out as dedicated audiophile accidentally detonates nuclear bomb in his parents garage"

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

haha tare clipul cu alex. dar mi-a pierit zambetul la final. deci shau canta la chitara, la voce, la pian la whatevs alte intrsumente SI IN PLUS STIE SA SI JONGLEZE CU 3 PORTOCALE? WHAT THE FUCK? du-te dracu. thats inhuman
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arctic Monkeys

Post by ola small dickie »

Arctic Monkeys - Star Treatment @ TRNSMT 2018

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests